Sammenligner Man City-stjerne med dansk legende

Man kan godt sætte lighedstegn mellem den tidligere Manchester United-spiller, og så en af Pep Guardiolas afgørende profiler.



Jesper Olsen er en af de danskere, som kan se tilbage på en fremragende karriere i udlandet, hvor han nåede mere end 300 førsteholdskampe for storklubber som blandt andre Ajax og Manchester United.

Den tekniske kantspiller var enormt populær, og han er stadig populær i England. 

I et interview med SpilXperten er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der aldrig nåede at spille sammen med Olsen, ude og hylde den danske fodboldlegende, som han mener, var en utrolig moderne spiller for sin tid. 

Jesper Olsen spillede i Manchester-klubben fra 1984 til 1989, og faktisk peger Parker på, at lokalrivalerne fra Manchester City har en spiller, som på mange måder minder om den tidligere danske teknikker. 

– Jesper var en smilende fyr. Meget, meget smilende og så havde han en forrygende venstre fod. Han var en moderne spiller, som ikke minder mig om nogen nuværende Manchester United-spiller. Men han minder mig lidt om Riyad Mahrez, på den måde han spillede smuk fodbold, med et kælent venstre ben.

– Han behøvede ikke mere end en meter eller to til at komme forbi sin modstander. Han var virkelig en fanfavorit, siger Parker til SpilXperten. 

Riyad Mahrez har gennem mange år betaget det engelske fodboldpublikum med sin kælne teknik, som blandt andet gjorde ham til en nøglespiller, da Leicester sensationelt vandt det engelske mesterskab. 

Siden skiftet til Manchester City i 2018 har han ligeledes været en dominerende skikkelse for Pep Guardiola, hvilket 137 mål og assists i 236 førsteholdskampe vidner om.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Storklub i dialog med Mohamed Salah

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid