Sammenligner Man City-stjerne med dansk legende

Man kan godt sætte lighedstegn mellem den tidligere Manchester United-spiller, og så en af Pep Guardiolas afgørende profiler.



Jesper Olsen er en af de danskere, som kan se tilbage på en fremragende karriere i udlandet, hvor han nåede mere end 300 førsteholdskampe for storklubber som blandt andre Ajax og Manchester United.

Den tekniske kantspiller var enormt populær, og han er stadig populær i England. 

I et interview med SpilXperten er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der aldrig nåede at spille sammen med Olsen, ude og hylde den danske fodboldlegende, som han mener, var en utrolig moderne spiller for sin tid. 

Jesper Olsen spillede i Manchester-klubben fra 1984 til 1989, og faktisk peger Parker på, at lokalrivalerne fra Manchester City har en spiller, som på mange måder minder om den tidligere danske teknikker. 

– Jesper var en smilende fyr. Meget, meget smilende og så havde han en forrygende venstre fod. Han var en moderne spiller, som ikke minder mig om nogen nuværende Manchester United-spiller. Men han minder mig lidt om Riyad Mahrez, på den måde han spillede smuk fodbold, med et kælent venstre ben.

– Han behøvede ikke mere end en meter eller to til at komme forbi sin modstander. Han var virkelig en fanfavorit, siger Parker til SpilXperten. 

Riyad Mahrez har gennem mange år betaget det engelske fodboldpublikum med sin kælne teknik, som blandt andet gjorde ham til en nøglespiller, da Leicester sensationelt vandt det engelske mesterskab. 

Siden skiftet til Manchester City i 2018 har han ligeledes været en dominerende skikkelse for Pep Guardiola, hvilket 137 mål og assists i 236 førsteholdskampe vidner om.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Kalder tronskifte i Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mulig Kasper Schmeichel-kovending