Sammenligner Man City-stjerne med dansk legende

Man kan godt sætte lighedstegn mellem den tidligere Manchester United-spiller, og så en af Pep Guardiolas afgørende profiler.



Jesper Olsen er en af de danskere, som kan se tilbage på en fremragende karriere i udlandet, hvor han nåede mere end 300 førsteholdskampe for storklubber som blandt andre Ajax og Manchester United.

Den tekniske kantspiller var enormt populær, og han er stadig populær i England. 

I et interview med SpilXperten er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der aldrig nåede at spille sammen med Olsen, ude og hylde den danske fodboldlegende, som han mener, var en utrolig moderne spiller for sin tid. 

Jesper Olsen spillede i Manchester-klubben fra 1984 til 1989, og faktisk peger Parker på, at lokalrivalerne fra Manchester City har en spiller, som på mange måder minder om den tidligere danske teknikker. 

– Jesper var en smilende fyr. Meget, meget smilende og så havde han en forrygende venstre fod. Han var en moderne spiller, som ikke minder mig om nogen nuværende Manchester United-spiller. Men han minder mig lidt om Riyad Mahrez, på den måde han spillede smuk fodbold, med et kælent venstre ben.

– Han behøvede ikke mere end en meter eller to til at komme forbi sin modstander. Han var virkelig en fanfavorit, siger Parker til SpilXperten. 

Riyad Mahrez har gennem mange år betaget det engelske fodboldpublikum med sin kælne teknik, som blandt andet gjorde ham til en nøglespiller, da Leicester sensationelt vandt det engelske mesterskab. 

Siden skiftet til Manchester City i 2018 har han ligeledes været en dominerende skikkelse for Pep Guardiola, hvilket 137 mål og assists i 236 førsteholdskampe vidner om.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay