Sammenligner Man City-stjerne med dansk legende

Man kan godt sætte lighedstegn mellem den tidligere Manchester United-spiller, og så en af Pep Guardiolas afgørende profiler.



Jesper Olsen er en af de danskere, som kan se tilbage på en fremragende karriere i udlandet, hvor han nåede mere end 300 førsteholdskampe for storklubber som blandt andre Ajax og Manchester United.

Den tekniske kantspiller var enormt populær, og han er stadig populær i England. 

I et interview med SpilXperten er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der aldrig nåede at spille sammen med Olsen, ude og hylde den danske fodboldlegende, som han mener, var en utrolig moderne spiller for sin tid. 

Jesper Olsen spillede i Manchester-klubben fra 1984 til 1989, og faktisk peger Parker på, at lokalrivalerne fra Manchester City har en spiller, som på mange måder minder om den tidligere danske teknikker. 

– Jesper var en smilende fyr. Meget, meget smilende og så havde han en forrygende venstre fod. Han var en moderne spiller, som ikke minder mig om nogen nuværende Manchester United-spiller. Men han minder mig lidt om Riyad Mahrez, på den måde han spillede smuk fodbold, med et kælent venstre ben.

– Han behøvede ikke mere end en meter eller to til at komme forbi sin modstander. Han var virkelig en fanfavorit, siger Parker til SpilXperten. 

Riyad Mahrez har gennem mange år betaget det engelske fodboldpublikum med sin kælne teknik, som blandt andet gjorde ham til en nøglespiller, da Leicester sensationelt vandt det engelske mesterskab. 

Siden skiftet til Manchester City i 2018 har han ligeledes været en dominerende skikkelse for Pep Guardiola, hvilket 137 mål og assists i 236 førsteholdskampe vidner om.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Tyrkiet – USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona