I 2020 udgav Mads Davidsen og Dan Hammer bogen "Hvor svært kan det være?" Her opstiller de en model for, hvad der skaber resultater i fodbold over tid:
70 procent afhænger af økonomien.
20 procent afhænger af kompetencer og strategi.
10 procent afhænger af held og tilfældigheder.
Det er inden for de 20 procent, man skal finde forklaringen på, at Manchester United i store træk ikke har haft succes, siden Sir Alex Ferguson gik på pension for ni år siden.
– De har de 70; pengene er der til at investere, men de 20 procent er simpelthen bare brugt for dårligt, siger Mads Davidsen, der senest har været sportsdirektør i Al Jazira i Abu Dhabi og i dag er konsulent og rådgiver for fodboldklubber i sit eget firma, Optima Football Consulting.
– De har simpelthen ikke defineret en fodboldstrategi, og de ikke kan finde ud af at følge en plan over tid.
Inden for de 20 procent ligger det arbejde, som handler om at udforme og ikke mindst udføre en strategi. Mads Davidsen oplister fire parametre, som bør indgå i alle klubbers arbejde med deres overordnede plan:
Spillestil, som giver sig selv. Metodik: Hvordan træner man, hvordan arbejder man, hvilke specialister skal man bruge? Rekruttering: Hvordan skal man rekruttere, hvem skal man rekruttere, og hvordan hænger det sammen med førnævnte parametre? Akademiet: Hvordan vil man udvikle spillere, hvad er målet for ungdomsarbejdet, hvor mange spillere skal nå førsteholdet?
– Alle de spørgsmål skal de have stillet sig selv som klub og være afklaret med og have skrevet ned og implementeret, så man har nogle ret klare KPI'er [Key Performance Indicator], som man bare giver til en træner, når han ankommer, og siger: ’Det er er vores fodboldstrategi. Det er det her, du skal opnå på de forskellige parametre.’ Så er det op til træneren at sige: ’Det tror jeg ikke på’ eller ’Det kan jeg godt se mig selv i.’ Og selvfølgelig er det op til klubben at analysere trænermarkedet og finde den profil, der kan udføre det, forklarer Mads Davidsen.
Tor-Kristian Karlsen har siden slutningen af 90’erne arbejdet som scout og sportsdirektør i mange forskellige klubber, mest prominent i AS Monaco fra 2011 til 2013, og i dag er han konsulent for fodboldklubber. Han er fuldstændig på linje med Davidsen.
– I teorien burde alle klubber jo fremstå som Ajax med klare principper for spillestil, kultur, træningsmetodik og spillerrekruttering, men det er en meget smertefuld og langsigtet proces at gennemføre for en klub som Manchester United med sin egen ’kultur’ – den diffuse ’United Way’ – og stærke personligheder omkring klubber, som stadig har indflydelse, siger han.
Hvordan har Manchester United gjort det på de parametre?
– Svagt. Bortset fra tom snak om ’vinderkultur’ og ’The United Way’ er klubben aldrig nået nogen vegne med at omorganisere sig i den retning, som succesrige europæiske klubber opererer. Idéen om at videreføre den samme struktur, som gav resultater i 90’erne og 00’erne, virker meget naiv.
Læs hele den store analyse af Manchester Uniteds problemer og Karlsen og Davidsens bud på, hvordan klubben kommer tilbage på sporet, i fredagens udgave af Tipsbladet.
Få Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet fredag 19. august og hver fredag i det hele taget.

LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
FC København – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’