Schmeichel ærgrer sig over Ronaldo

Peter Schmeichel ser tilbage med ærgrelse på det interview, som Cristiano Ronaldo gav til Piers Morgan i november 2022, hvor portugiseren talte negativt om Manchester United og cheftræner Erik ten Hag.



Han er vel nok den bedste spiller i klubbens historie, men Cristiano Ronaldos afsked med Manchester United i 2022 blev mildest talt ikke den bedste. 

I et interview med Piers Morgan langede den portugisiske superstjerne ud efter Manchester Uniteds ledelse og cheftræner Erik ten Hag, og ifølge Peter Schmeichel var det forståeligt, at Cristiano Ronaldo var dybt frustreret med sin situation på Old Trafford. 

Sådan lyder det fra Peter Schmeichel i et interview med A Bola, hvor den danske målmandslegende dog også ærgrer sig over Cristiano Ronaldos kontroversielle interview. 

– Jeg kan godt lide Ronaldo. I mine øjne er han den bedste spiller nogensinde. Hans tal er utrolige. Og jeg har forståelse for, at han på det tidspunkt i livet gennemgik noget, som han aldrig havde oplevet før, nemlig modgang. Han startede ikke inde og var ikke førstevalg. Jeg synes, at han ikke hjalp klubben ved at give det interview til Piers Morgan. Jeg følte ikke, at det var det rette tidspunkt. Jeg følte, at der var mange af de ting, han sagde, som man ikke kunne være uenig i. Men det var ikke hans job og det hjalp ikke klubben. 

– Fra hans perspektiv havde han sit syn på tingene, og han sagde hvad han tænkte, og det må man acceptere. Sandheden er, at det ikke hjalp klubben. Hvad sker der, når en spiller går ud og siger de ting, han sagde? Hver eneste gang, manageren har et pressemøde, så kommer det til at blive emnet. Han kommer ikke til at tale om holdet eller om holdets udvikling. Han kommer til at tale om, hvad en anden person har sagt. For en uge siden var Ronaldo ude at sige noget andet, og hele ugen kom til at handle om det. Det hjælper ikke Manchester United. 

– Ronaldos job er ikke at hjælpe Manchester United, han kan sige, hvad han vil, men det var lidt ærgerligt, for vi har brug for hjælp og support. Vi har ikke brug for modgang og folk, der ikke siger gode ting om os. 

Den i dag 39-årige Cristiano Ronaldo skiftede til saudiarabiske Al-Nassr i slutningen af december 2022, og portugiseren er noteret for 65 mål i 72 kampe for klubben. 





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Kæmpe kærlighedserklæring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Narteys krav til ny kontrakt

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

I svime: Som en ny spiller

Froholdt på tavlen i storkamp

Rasmus Højlund i massiv modvind



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

I chok: Har aldrig set lignende

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Var direkte fra træningsbanen

Alpha retter hård kritik

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

– Han har måske været lagt lidt på is



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’