Schmeichel ærgrer sig over Ronaldo

Peter Schmeichel ser tilbage med ærgrelse på det interview, som Cristiano Ronaldo gav til Piers Morgan i november 2022, hvor portugiseren talte negativt om Manchester United og cheftræner Erik ten Hag.



Han er vel nok den bedste spiller i klubbens historie, men Cristiano Ronaldos afsked med Manchester United i 2022 blev mildest talt ikke den bedste. 

I et interview med Piers Morgan langede den portugisiske superstjerne ud efter Manchester Uniteds ledelse og cheftræner Erik ten Hag, og ifølge Peter Schmeichel var det forståeligt, at Cristiano Ronaldo var dybt frustreret med sin situation på Old Trafford. 

Sådan lyder det fra Peter Schmeichel i et interview med A Bola, hvor den danske målmandslegende dog også ærgrer sig over Cristiano Ronaldos kontroversielle interview. 

– Jeg kan godt lide Ronaldo. I mine øjne er han den bedste spiller nogensinde. Hans tal er utrolige. Og jeg har forståelse for, at han på det tidspunkt i livet gennemgik noget, som han aldrig havde oplevet før, nemlig modgang. Han startede ikke inde og var ikke førstevalg. Jeg synes, at han ikke hjalp klubben ved at give det interview til Piers Morgan. Jeg følte ikke, at det var det rette tidspunkt. Jeg følte, at der var mange af de ting, han sagde, som man ikke kunne være uenig i. Men det var ikke hans job og det hjalp ikke klubben. 

– Fra hans perspektiv havde han sit syn på tingene, og han sagde hvad han tænkte, og det må man acceptere. Sandheden er, at det ikke hjalp klubben. Hvad sker der, når en spiller går ud og siger de ting, han sagde? Hver eneste gang, manageren har et pressemøde, så kommer det til at blive emnet. Han kommer ikke til at tale om holdet eller om holdets udvikling. Han kommer til at tale om, hvad en anden person har sagt. For en uge siden var Ronaldo ude at sige noget andet, og hele ugen kom til at handle om det. Det hjælper ikke Manchester United. 

– Ronaldos job er ikke at hjælpe Manchester United, han kan sige, hvad han vil, men det var lidt ærgerligt, for vi har brug for hjælp og support. Vi har ikke brug for modgang og folk, der ikke siger gode ting om os. 

Den i dag 39-årige Cristiano Ronaldo skiftede til saudiarabiske Al-Nassr i slutningen af december 2022, og portugiseren er noteret for 65 mål i 72 kampe for klubben. 





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tjekkiet – Danmark

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Melder ud om Kasper Hjulmand

FC København vil bruge mere data i transfers

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Varme rygter: Han har været i FC København

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Vild stime før Danmark-brag

Spår flere træner-ændringer i FC København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Randers var tæt på – nu er han et monster

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Dybt bekymret over VM i USA

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga