Han er vel nok den bedste spiller i klubbens historie, men Cristiano Ronaldos afsked med Manchester United i 2022 blev mildest talt ikke den bedste.
I et interview med Piers Morgan langede den portugisiske superstjerne ud efter Manchester Uniteds ledelse og cheftræner Erik ten Hag, og ifølge Peter Schmeichel var det forståeligt, at Cristiano Ronaldo var dybt frustreret med sin situation på Old Trafford.
Sådan lyder det fra Peter Schmeichel i et interview med A Bola, hvor den danske målmandslegende dog også ærgrer sig over Cristiano Ronaldos kontroversielle interview.
– Jeg kan godt lide Ronaldo. I mine øjne er han den bedste spiller nogensinde. Hans tal er utrolige. Og jeg har forståelse for, at han på det tidspunkt i livet gennemgik noget, som han aldrig havde oplevet før, nemlig modgang. Han startede ikke inde og var ikke førstevalg. Jeg synes, at han ikke hjalp klubben ved at give det interview til Piers Morgan. Jeg følte ikke, at det var det rette tidspunkt. Jeg følte, at der var mange af de ting, han sagde, som man ikke kunne være uenig i. Men det var ikke hans job og det hjalp ikke klubben.
– Fra hans perspektiv havde han sit syn på tingene, og han sagde hvad han tænkte, og det må man acceptere. Sandheden er, at det ikke hjalp klubben. Hvad sker der, når en spiller går ud og siger de ting, han sagde? Hver eneste gang, manageren har et pressemøde, så kommer det til at blive emnet. Han kommer ikke til at tale om holdet eller om holdets udvikling. Han kommer til at tale om, hvad en anden person har sagt. For en uge siden var Ronaldo ude at sige noget andet, og hele ugen kom til at handle om det. Det hjælper ikke Manchester United.
– Ronaldos job er ikke at hjælpe Manchester United, han kan sige, hvad han vil, men det var lidt ærgerligt, for vi har brug for hjælp og support. Vi har ikke brug for modgang og folk, der ikke siger gode ting om os.
Den i dag 39-årige Cristiano Ronaldo skiftede til saudiarabiske Al-Nassr i slutningen af december 2022, og portugiseren er noteret for 65 mål i 72 kampe for klubben.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT