Han er vel nok den bedste spiller i klubbens historie, men Cristiano Ronaldos afsked med Manchester United i 2022 blev mildest talt ikke den bedste.
I et interview med Piers Morgan langede den portugisiske superstjerne ud efter Manchester Uniteds ledelse og cheftræner Erik ten Hag, og ifølge Peter Schmeichel var det forståeligt, at Cristiano Ronaldo var dybt frustreret med sin situation på Old Trafford.
Sådan lyder det fra Peter Schmeichel i et interview med A Bola, hvor den danske målmandslegende dog også ærgrer sig over Cristiano Ronaldos kontroversielle interview.
– Jeg kan godt lide Ronaldo. I mine øjne er han den bedste spiller nogensinde. Hans tal er utrolige. Og jeg har forståelse for, at han på det tidspunkt i livet gennemgik noget, som han aldrig havde oplevet før, nemlig modgang. Han startede ikke inde og var ikke førstevalg. Jeg synes, at han ikke hjalp klubben ved at give det interview til Piers Morgan. Jeg følte ikke, at det var det rette tidspunkt. Jeg følte, at der var mange af de ting, han sagde, som man ikke kunne være uenig i. Men det var ikke hans job og det hjalp ikke klubben.
– Fra hans perspektiv havde han sit syn på tingene, og han sagde hvad han tænkte, og det må man acceptere. Sandheden er, at det ikke hjalp klubben. Hvad sker der, når en spiller går ud og siger de ting, han sagde? Hver eneste gang, manageren har et pressemøde, så kommer det til at blive emnet. Han kommer ikke til at tale om holdet eller om holdets udvikling. Han kommer til at tale om, hvad en anden person har sagt. For en uge siden var Ronaldo ude at sige noget andet, og hele ugen kom til at handle om det. Det hjælper ikke Manchester United.
– Ronaldos job er ikke at hjælpe Manchester United, han kan sige, hvad han vil, men det var lidt ærgerligt, for vi har brug for hjælp og support. Vi har ikke brug for modgang og folk, der ikke siger gode ting om os.
Den i dag 39-årige Cristiano Ronaldo skiftede til saudiarabiske Al-Nassr i slutningen af december 2022, og portugiseren er noteret for 65 mål i 72 kampe for klubben.
LIVE
Superliga-LIVE: De viser FC Nordsjælland-kamp
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE