Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.
Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.
Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.
I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:
– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer:
– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.
Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.
Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League.
Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Hugo Ekitike misser VM
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
CUSTOM
