Schmeichel afslører: Ville købe en del af United

Den tidligere landsholdskeeper fortæller i sin bog “One”, at han på et tidspunkt var involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United.



Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.

Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.

Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.

I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:

– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer: 

– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.

Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.

Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League. 

Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.





LIVE

TransferLIVE: Vildt comeback til Premier League?

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Kontant transfermelding fra FCK

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Ingen kontakt med AGF

Medie: Betaler 11 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

– Et kanon sted for ham

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

‘FCK er nødt til at lytte’

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Brugbar pointdeling i Herning

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

LIVE: FCK taber i Barcelona

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub