Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.
Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.
Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.
I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:
– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer:
– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.
Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.
Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League.
Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
