Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.
Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.
Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.
I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:
– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer:
– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.
Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.
Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League.
Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
OPTAKT
OB – FC København
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
