Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.
Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.
Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.
I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:
– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer:
– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.
Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.
Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League.
Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT
