Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.
Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.
Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.
I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:
– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer:
– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.
Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.
Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League.
Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Tottenham under stregen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona klager til UEFA
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
‘Jeg er rørt og glad’
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
AGF snubler i guldkampen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
