Schmeichel afslører: Ville købe en del af United

Den tidligere landsholdskeeper fortæller i sin bog “One”, at han på et tidspunkt var involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United.



Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.

Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.

Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.

I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:

– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer: 

– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.

Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.

Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League. 

Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.







NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Suspenderes efter racisme-anklager

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Storklub jagter Jacob Neestrup

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Brøndby IF – Sønderjyske

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Sune Smith-Nielsen færdig

Neestrup afslører reprimande

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Han afløser Sune Smith lige nu

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Hylder Mads Hermansen

Vild udvikling for FC Københavns chancer



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Formand freder Jacob Neestrup

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til