Schmeichel afslører: Ville købe en del af United

Den tidligere landsholdskeeper fortæller i sin bog “One”, at han på et tidspunkt var involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United.



Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.

Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.

Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.

I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:

– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer: 

– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.

Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.

Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League. 

Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.





I kæmpe forsvar af Amorim


Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Liverpool satte Real Madrid på plads

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job

I spil til stort job? Peger på danskere

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

David Nielsen, den er til dig!

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

FCM jagter Franculino-erstatning

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Riemer forklarer store overraskelser

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Thomas Frank har fået en undskyldning

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!

Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM

Glen Riddersholm teaser

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’

Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’