Schmeichel afslører: Ville købe en del af United

Den tidligere landsholdskeeper fortæller i sin bog “One”, at han på et tidspunkt var involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United.



Den danske målmandslegende Peter Schmeichel forsøgte at købe Brøndby IF, da Jan Bech Andersen i stedet købte klubben fra den københavnske Vestegn.

Den historie har efterhånden været kendt i noget tid, men det er faktisk ikke den eneste klub, den tidligere landsholdsspiller i sin tid efter fodbolden har forsøgt at købe.

Peter Schmeichel, der er aktuel med sin selvbiografi “One”, fortæller i bogen, at han også har været involveret i et forsøg på at købe en del af Manchester United, som Schmeichel naturligvis selv har en fortid som spiller i.

I bogen “One” siger den nu 57-årige dansker:

– På et tidspunkt blev jeg involveret i et konsortium, der havde mulighed for at købe en markant del af Manchester United. Glazer-familien var presset på grund af deres gæld fra 2005-overtagelsen, særligt deres hedgefond-lån, som de hæftede personligt for. De stod til 232 millioner pund i begyndelsen af 2010, og det eksploderede på det nærmeste med en akkumulerende årlig rente på hele 16,25 procent. Gælden ville vokse til 600 millioner pund i 2017, hvis der ikke blev handlet. Dertil kom de mere end 500 millioner pund, som United skyldte bankerne i konventionelle lån, siger Peter Schmeichel og forklarer: 

– Fansene var oprørte, og fornemmelsen på børsen i London var, at familien Glazer muligvis ville sælge en del af eller hele klubben, hvis det rette tilbud landede. Min investeringsgruppe tilbød at overtage hedgefond-gælden mod 30 procent af United og en plads i bestyrelsen. Inderst inde troede jeg aldrig på, at det ville lykkes, men jeg kunne lide selve processen: at lære om forretningsverdenen, diskutere fremtiden for sportsindustrien og medieudviklingen – særligt digitaliseringen – og samtidig skabe et værdifuldt netværk. Glazer-familien løste imidlertidig sit problem takket være et obligationslån på 500 millioner pund og ved efterfølgende at gå på børsen i New York. Dermed forsvandt enhver realistisk chance for, at vores gruppe kunne få medejerskab af klubben.

Peter Schmeichel fortæller videre i bogen, at han gjorde det af to årsager: Dels for at komme tilbage til den klub, han elsker så højt, dels for at gøre klubben fanejet og få sat udviklingen af egne spillere i højsæde igen.

Den tidligere keeper, der både i 1992 og 1993 blev kåret til verdens bedste, spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. I sin sidste sæson i klubben vandt han mesterskabet, FA Cuppen og Champions League. 

Schmeichels selvbiografi er på gaden nu.





Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça




LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Randers var tæt på – nu er han et monster

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Det er et møghold!

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’

‘Det er en gave for Danmark’

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

– Hele holdet er trygge ved ham

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Her begynder næste sæson i Superligaen

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Brøndby får stor bøde

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran