Schmeichel kritiserer stor United-stjerne: Bør finde en anden klub

Ifølge Peter Schmeichel bør Marcus Rashford finde en anden klub for at komme tilbage på rette spor.



Han blev dobbelt målscorer, da Manchester United i søndags slog Everton med 4-0 i Premier League, men Marcus Rashford bør finde sig en anden klub snarest muligt.

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Peter Schmeichel, der i forbindelse med onsdagens opgør mellem Arsenal og Manchester United blev spurgt til Marcus Rashfords situation hos “De Røde Djævle”

– Jeg synes, at vi har set, når der er kommet en ny træner ind, at Marcus Rashford har løftet sit spil og scoret et par mål. Medierne har været oppe at køre over, hvor godt han spillede mod Everton. Jeg synes, at en spiller som Marcus Rashford har brug for en ny udfordring. Jeg mener virkelig, at han bliver nødt til at tage et andet sted hen og blive forelsket i fodbold igen.

– Han har sine perioder, hvor han spiller virkelig godt, og så har han mange perioder, hvor han ikke spiller særligt godt, lød det her fra Peter Schmeichel i Viaplays dækning.

Ifølge den tidligere Manchester United-målmand passer Marcus Rashford ikke umiddelbart til Ruben Amorims spillestil.

– Jeg tror, at den måde, som Ruben Amorim gerne vil spille på nu, er mere energisk og med mere pres på bolden. Og hvis du skal spille med om Premier League-trofæet, så bliver du som minimum nødt til at matche det, de andre hold gør, lød det fra Peter Schmeichel.

Ifølge Peter Schmeichel er de andre Premier League-topholds angribere langt bedre til at levere vigtige defensive aktioner, end Marcus Rashford er.

Manchester Uniteds næste kamp er lørdag klokken 18.30 hjemme mod Nottingham Forest i Premier League.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Elias Jelert færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet