Han blev dobbelt målscorer, da Manchester United i søndags slog Everton med 4-0 i Premier League, men Marcus Rashford bør finde sig en anden klub snarest muligt.
Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Peter Schmeichel, der i forbindelse med onsdagens opgør mellem Arsenal og Manchester United blev spurgt til Marcus Rashfords situation hos “De Røde Djævle”
– Jeg synes, at vi har set, når der er kommet en ny træner ind, at Marcus Rashford har løftet sit spil og scoret et par mål. Medierne har været oppe at køre over, hvor godt han spillede mod Everton. Jeg synes, at en spiller som Marcus Rashford har brug for en ny udfordring. Jeg mener virkelig, at han bliver nødt til at tage et andet sted hen og blive forelsket i fodbold igen.
– Han har sine perioder, hvor han spiller virkelig godt, og så har han mange perioder, hvor han ikke spiller særligt godt, lød det her fra Peter Schmeichel i Viaplays dækning.
Ifølge den tidligere Manchester United-målmand passer Marcus Rashford ikke umiddelbart til Ruben Amorims spillestil.
– Jeg tror, at den måde, som Ruben Amorim gerne vil spille på nu, er mere energisk og med mere pres på bolden. Og hvis du skal spille med om Premier League-trofæet, så bliver du som minimum nødt til at matche det, de andre hold gør, lød det fra Peter Schmeichel.
Ifølge Peter Schmeichel er de andre Premier League-topholds angribere langt bedre til at levere vigtige defensive aktioner, end Marcus Rashford er.
Manchester Uniteds næste kamp er lørdag klokken 18.30 hjemme mod Nottingham Forest i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER