Han blev dobbelt målscorer, da Manchester United i søndags slog Everton med 4-0 i Premier League, men Marcus Rashford bør finde sig en anden klub snarest muligt.
Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Peter Schmeichel, der i forbindelse med onsdagens opgør mellem Arsenal og Manchester United blev spurgt til Marcus Rashfords situation hos “De Røde Djævle”
– Jeg synes, at vi har set, når der er kommet en ny træner ind, at Marcus Rashford har løftet sit spil og scoret et par mål. Medierne har været oppe at køre over, hvor godt han spillede mod Everton. Jeg synes, at en spiller som Marcus Rashford har brug for en ny udfordring. Jeg mener virkelig, at han bliver nødt til at tage et andet sted hen og blive forelsket i fodbold igen.
– Han har sine perioder, hvor han spiller virkelig godt, og så har han mange perioder, hvor han ikke spiller særligt godt, lød det her fra Peter Schmeichel i Viaplays dækning.
Ifølge den tidligere Manchester United-målmand passer Marcus Rashford ikke umiddelbart til Ruben Amorims spillestil.
– Jeg tror, at den måde, som Ruben Amorim gerne vil spille på nu, er mere energisk og med mere pres på bolden. Og hvis du skal spille med om Premier League-trofæet, så bliver du som minimum nødt til at matche det, de andre hold gør, lød det fra Peter Schmeichel.
Ifølge Peter Schmeichel er de andre Premier League-topholds angribere langt bedre til at levere vigtige defensive aktioner, end Marcus Rashford er.
Manchester Uniteds næste kamp er lørdag klokken 18.30 hjemme mod Nottingham Forest i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER