Schmeichel kritiserer stor United-stjerne: Bør finde en anden klub

Ifølge Peter Schmeichel bør Marcus Rashford finde en anden klub for at komme tilbage på rette spor.



Han blev dobbelt målscorer, da Manchester United i søndags slog Everton med 4-0 i Premier League, men Marcus Rashford bør finde sig en anden klub snarest muligt.

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Peter Schmeichel, der i forbindelse med onsdagens opgør mellem Arsenal og Manchester United blev spurgt til Marcus Rashfords situation hos “De Røde Djævle”

– Jeg synes, at vi har set, når der er kommet en ny træner ind, at Marcus Rashford har løftet sit spil og scoret et par mål. Medierne har været oppe at køre over, hvor godt han spillede mod Everton. Jeg synes, at en spiller som Marcus Rashford har brug for en ny udfordring. Jeg mener virkelig, at han bliver nødt til at tage et andet sted hen og blive forelsket i fodbold igen.

– Han har sine perioder, hvor han spiller virkelig godt, og så har han mange perioder, hvor han ikke spiller særligt godt, lød det her fra Peter Schmeichel i Viaplays dækning.

Ifølge den tidligere Manchester United-målmand passer Marcus Rashford ikke umiddelbart til Ruben Amorims spillestil.

– Jeg tror, at den måde, som Ruben Amorim gerne vil spille på nu, er mere energisk og med mere pres på bolden. Og hvis du skal spille med om Premier League-trofæet, så bliver du som minimum nødt til at matche det, de andre hold gør, lød det fra Peter Schmeichel.

Ifølge Peter Schmeichel er de andre Premier League-topholds angribere langt bedre til at levere vigtige defensive aktioner, end Marcus Rashford er.

Manchester Uniteds næste kamp er lørdag klokken 18.30 hjemme mod Nottingham Forest i Premier League.





LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM