Schmeichel med vild historie: Ville hente Laudrup

Den tidligere landsholdsspiller Peter Schmeichel har udgivet sin selvbiografi, og i den fortæller han blandt andet, at han overbeviste Brian Laudrup til at gøre comeback.



De var landsholdskammerater, men Brian Laudrup indstillede sin landsholdskarriere efter “blot” 82 landskampe i 1998 i en alder af 29 år, og dermed var opgøret mod Brasilien ved VM i 1998 sidste gang, Peter Schmeichel spillede på hold med den dygtige offensivspiller.

Men i sin selvbiografi “One”, der netop er udkommet, fortæller Peter Schmeichel nu, at han var tæt på at blive klubkammerat med Brian Laudrup i starten af 00’erne.

Historien om, at han var tæt på at skrive under med Manchester City, har Brian Laudrup selv tidligere bekræftet, men Peter Schmeichel kan fortælle mere om, hvordan det gik til, at City var tæt på at lokke Laudrup ud af pension – det var nemlig målmanden, der var primus motor på at få Brian Laudrup til Manchester City.

Brian Laudrup lod sig pensionere fra AFC Ajax og fodbolden i maj 2000 grundet en skade, men to år senere var han altså tæt på at vende tilbage til grønsværen.

– Det var efter EM 96, at jeg gjorde et af to forsøg på at få Fergie til at købe Brian Laudrup. Han ville have været en fantastisk Manchester United-spiller, og jeg tror, han ville have trivedes der: trygge omgivelser, hvor der blev sat pris på flair i spillet. Fergie købte Karel Poborsky i stedet.

– Senere, i Manchester City, overtalte jeg Kevin Keegan til at skrive kontrakt med Brian. Efter en fodskade havde Brian forladt Ajax i 2000 og droppet karrieren, men han holdt sig i form, i god form, og han havde besluttet sig for, at han ville spille igen. Jeg satte ham og Kevin i kontakt med hinanden, og de nåede til enighed om kontrakten, men i sidste ende trak Brian sig. Han var kun 33 år og en spillertype, som Manchester City-fansene ville have elsket. Og jeg ville have elsket at spille sammen med ham igen, står der i Peter Schmeichels selvbiografi.

Brian Laudrup har tidligere forklaret, at han rådførte sig sin tidligere manager Walter Smith, der sagde, at hvis Laudrup kun var 95 procent sikker på, at han ville spille, skulle han lade være. Og det gjorde han så.

Foruden AFC Ajax nåede Brian Laudrup at spille for FC København, Chelsea FC, Rangers, Milan, Fiorentina, Bayern München, Bayer Uerdingen og Brøndby IF.



Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Stor bekymring inden VM

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Danmark imponerer på talentliste

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Millionregn over Ståle Solbakken

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber