De var landsholdskammerater, men Brian Laudrup indstillede sin landsholdskarriere efter “blot” 82 landskampe i 1998 i en alder af 29 år, og dermed var opgøret mod Brasilien ved VM i 1998 sidste gang, Peter Schmeichel spillede på hold med den dygtige offensivspiller.
Men i sin selvbiografi “One”, der netop er udkommet, fortæller Peter Schmeichel nu, at han var tæt på at blive klubkammerat med Brian Laudrup i starten af 00’erne.
Historien om, at han var tæt på at skrive under med Manchester City, har Brian Laudrup selv tidligere bekræftet, men Peter Schmeichel kan fortælle mere om, hvordan det gik til, at City var tæt på at lokke Laudrup ud af pension – det var nemlig målmanden, der var primus motor på at få Brian Laudrup til Manchester City.
Brian Laudrup lod sig pensionere fra AFC Ajax og fodbolden i maj 2000 grundet en skade, men to år senere var han altså tæt på at vende tilbage til grønsværen.
– Det var efter EM 96, at jeg gjorde et af to forsøg på at få Fergie til at købe Brian Laudrup. Han ville have været en fantastisk Manchester United-spiller, og jeg tror, han ville have trivedes der: trygge omgivelser, hvor der blev sat pris på flair i spillet. Fergie købte Karel Poborsky i stedet.
– Senere, i Manchester City, overtalte jeg Kevin Keegan til at skrive kontrakt med Brian. Efter en fodskade havde Brian forladt Ajax i 2000 og droppet karrieren, men han holdt sig i form, i god form, og han havde besluttet sig for, at han ville spille igen. Jeg satte ham og Kevin i kontakt med hinanden, og de nåede til enighed om kontrakten, men i sidste ende trak Brian sig. Han var kun 33 år og en spillertype, som Manchester City-fansene ville have elsket. Og jeg ville have elsket at spille sammen med ham igen, står der i Peter Schmeichels selvbiografi.
Brian Laudrup har tidligere forklaret, at han rådførte sig sin tidligere manager Walter Smith, der sagde, at hvis Laudrup kun var 95 procent sikker på, at han ville spille, skulle han lade være. Og det gjorde han så.
Foruden AFC Ajax nåede Brian Laudrup at spille for FC København, Chelsea FC, Rangers, Milan, Fiorentina, Bayern München, Bayer Uerdingen og Brøndby IF.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Paraguay – Australien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TOPNYHED
