De var landsholdskammerater, men Brian Laudrup indstillede sin landsholdskarriere efter “blot” 82 landskampe i 1998 i en alder af 29 år, og dermed var opgøret mod Brasilien ved VM i 1998 sidste gang, Peter Schmeichel spillede på hold med den dygtige offensivspiller.
Men i sin selvbiografi “One”, der netop er udkommet, fortæller Peter Schmeichel nu, at han var tæt på at blive klubkammerat med Brian Laudrup i starten af 00’erne.
Historien om, at han var tæt på at skrive under med Manchester City, har Brian Laudrup selv tidligere bekræftet, men Peter Schmeichel kan fortælle mere om, hvordan det gik til, at City var tæt på at lokke Laudrup ud af pension – det var nemlig målmanden, der var primus motor på at få Brian Laudrup til Manchester City.
Brian Laudrup lod sig pensionere fra AFC Ajax og fodbolden i maj 2000 grundet en skade, men to år senere var han altså tæt på at vende tilbage til grønsværen.
– Det var efter EM 96, at jeg gjorde et af to forsøg på at få Fergie til at købe Brian Laudrup. Han ville have været en fantastisk Manchester United-spiller, og jeg tror, han ville have trivedes der: trygge omgivelser, hvor der blev sat pris på flair i spillet. Fergie købte Karel Poborsky i stedet.
– Senere, i Manchester City, overtalte jeg Kevin Keegan til at skrive kontrakt med Brian. Efter en fodskade havde Brian forladt Ajax i 2000 og droppet karrieren, men han holdt sig i form, i god form, og han havde besluttet sig for, at han ville spille igen. Jeg satte ham og Kevin i kontakt med hinanden, og de nåede til enighed om kontrakten, men i sidste ende trak Brian sig. Han var kun 33 år og en spillertype, som Manchester City-fansene ville have elsket. Og jeg ville have elsket at spille sammen med ham igen, står der i Peter Schmeichels selvbiografi.
Brian Laudrup har tidligere forklaret, at han rådførte sig sin tidligere manager Walter Smith, der sagde, at hvis Laudrup kun var 95 procent sikker på, at han ville spille, skulle han lade være. Og det gjorde han så.
Foruden AFC Ajax nåede Brian Laudrup at spille for FC København, Chelsea FC, Rangers, Milan, Fiorentina, Bayern München, Bayer Uerdingen og Brøndby IF.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

– En tabersag for Brøndby

Højlund fik drømmestart i Napoli

– Jeg kan ikke lide Højlund

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

‘Jonas Wind er på vej væk’

LIVE: Gravesen blæst bagover: ‘Det er vanvid!’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Stor Pione Sisto-overraskelse

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

– Det var en stor overraskelse for mig

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Ny Brøndby-juvel? ‘Han er virkelig hurtig’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Brutal kritik af Brøndby-boss

Silkeborg IF – OB

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

– Kasper tog mange ting for personligt

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Absolut ikke i tvivl

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Frygtelig debut for Postecoglou

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

Stikker til Brøndby: ‘Skifter vel ofte træner’

Viborg FF – AGF

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

FC Midtjylland henter spændende back

Bodø/Glimt godkender investering på 800 mio.

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Lyndebut for Christian Eriksen?

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham
