– Schmeichel og jeg ville ikke kunne lide det

Den tidligere Arsenal-keeper forstår ikke, hvorfor Mikel Arteta pludselig har sat Aaron Ramsdale af holdet.



Onsdag aften kan Aaron Ramsdale se frem til at vogte buret igen, når Arsenal gæster Thomas Franks Brentford i ligacuppen.

Det plejer ellers at være en tjans for reservekeeperen, og i disse dage er det også tilfældet for den 25-årige keeper, der er blevet sat af holdet til fordel for sin spanske kollega, David Raya. 

Den tidligere Arsenal-keeper David Seaman forstår dog ikke, hvorfor Aaron Ramsdale er blevet nedgraderet. Det fortæller han til Daily Mail.

– Arteta gør, hvad han sagde, han ville gøre. Han sørger for at alle får spilletid. Vi må vente og se, hvordan det udspiller sig. Jeg ville ikke kunne lide det, hvis det skete for mig, dengang jeg spillede. Og det tror jeg heller ikke, at Peter Schmeichel ville. 

Arsenal-legenden erkender dog, at det var en helt anden tid, og meget vand er løbet gennem åen siden da. Men han har alligevel sine bekymringer. 

– Dengang var det meget anderledes. Det er 20 år siden. Spillet har ændret sig og Arteta prøver noget nyt. Vil det virke? Det ved jeg ikke, hvis jeg skal være ærlig. 

Ifølge den pensionerede keeper, så har Mikel Arteta selv bragt sig i denne situation ved at bænke en rigtig god keeper. Så nu han selv finde ud af, hvordan han håndterer det på den bedst mulige måde.

– Jeg forstår ikke, hvorfor Ramsdale er på bænken. Han blev stemt ind som målmand på årets hold i Premier League. Så god var han! Nu er der gået fem eller seks kampe af sæsonen, og så sidder han på bænken.

– Det må være et chok for ham. Arteta skal holde Ramsdale glad, fordi det er en situation, de har bragt sig selv i ved at hente endnu en rigtig god keeper ind. 

David Seamann stod i Arsenal i perioden fra 1990 til 2003 og står noteret for hele 529 kampe for Arsenal. Han stoppede karrieren i Manchester City i 2004. 







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

OB – Silkeborg IF

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg