– Schmeichel og jeg ville ikke kunne lide det

Den tidligere Arsenal-keeper forstår ikke, hvorfor Mikel Arteta pludselig har sat Aaron Ramsdale af holdet.



Onsdag aften kan Aaron Ramsdale se frem til at vogte buret igen, når Arsenal gæster Thomas Franks Brentford i ligacuppen.

Det plejer ellers at være en tjans for reservekeeperen, og i disse dage er det også tilfældet for den 25-årige keeper, der er blevet sat af holdet til fordel for sin spanske kollega, David Raya. 

Den tidligere Arsenal-keeper David Seaman forstår dog ikke, hvorfor Aaron Ramsdale er blevet nedgraderet. Det fortæller han til Daily Mail.

– Arteta gør, hvad han sagde, han ville gøre. Han sørger for at alle får spilletid. Vi må vente og se, hvordan det udspiller sig. Jeg ville ikke kunne lide det, hvis det skete for mig, dengang jeg spillede. Og det tror jeg heller ikke, at Peter Schmeichel ville. 

Arsenal-legenden erkender dog, at det var en helt anden tid, og meget vand er løbet gennem åen siden da. Men han har alligevel sine bekymringer. 

– Dengang var det meget anderledes. Det er 20 år siden. Spillet har ændret sig og Arteta prøver noget nyt. Vil det virke? Det ved jeg ikke, hvis jeg skal være ærlig. 

Ifølge den pensionerede keeper, så har Mikel Arteta selv bragt sig i denne situation ved at bænke en rigtig god keeper. Så nu han selv finde ud af, hvordan han håndterer det på den bedst mulige måde.

– Jeg forstår ikke, hvorfor Ramsdale er på bænken. Han blev stemt ind som målmand på årets hold i Premier League. Så god var han! Nu er der gået fem eller seks kampe af sæsonen, og så sidder han på bænken.

– Det må være et chok for ham. Arteta skal holde Ramsdale glad, fordi det er en situation, de har bragt sig selv i ved at hente endnu en rigtig god keeper ind. 

David Seamann stod i Arsenal i perioden fra 1990 til 2003 og står noteret for hele 529 kampe for Arsenal. Han stoppede karrieren i Manchester City i 2004. 





Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FC København – Lyngby BK

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

De viser interesse for Lyngby-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe