– Schmeichel og jeg ville ikke kunne lide det

Den tidligere Arsenal-keeper forstår ikke, hvorfor Mikel Arteta pludselig har sat Aaron Ramsdale af holdet.



Onsdag aften kan Aaron Ramsdale se frem til at vogte buret igen, når Arsenal gæster Thomas Franks Brentford i ligacuppen.

Det plejer ellers at være en tjans for reservekeeperen, og i disse dage er det også tilfældet for den 25-årige keeper, der er blevet sat af holdet til fordel for sin spanske kollega, David Raya. 

Den tidligere Arsenal-keeper David Seaman forstår dog ikke, hvorfor Aaron Ramsdale er blevet nedgraderet. Det fortæller han til Daily Mail.

– Arteta gør, hvad han sagde, han ville gøre. Han sørger for at alle får spilletid. Vi må vente og se, hvordan det udspiller sig. Jeg ville ikke kunne lide det, hvis det skete for mig, dengang jeg spillede. Og det tror jeg heller ikke, at Peter Schmeichel ville. 

Arsenal-legenden erkender dog, at det var en helt anden tid, og meget vand er løbet gennem åen siden da. Men han har alligevel sine bekymringer. 

– Dengang var det meget anderledes. Det er 20 år siden. Spillet har ændret sig og Arteta prøver noget nyt. Vil det virke? Det ved jeg ikke, hvis jeg skal være ærlig. 

Ifølge den pensionerede keeper, så har Mikel Arteta selv bragt sig i denne situation ved at bænke en rigtig god keeper. Så nu han selv finde ud af, hvordan han håndterer det på den bedst mulige måde.

– Jeg forstår ikke, hvorfor Ramsdale er på bænken. Han blev stemt ind som målmand på årets hold i Premier League. Så god var han! Nu er der gået fem eller seks kampe af sæsonen, og så sidder han på bænken.

– Det må være et chok for ham. Arteta skal holde Ramsdale glad, fordi det er en situation, de har bragt sig selv i ved at hente endnu en rigtig god keeper ind. 

David Seamann stod i Arsenal i perioden fra 1990 til 2003 og står noteret for hele 529 kampe for Arsenal. Han stoppede karrieren i Manchester City i 2004. 





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Sønderjyske – Brøndby IF

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Tottenham henter forløsende sejr

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend