– Schmeichel og jeg ville ikke kunne lide det

Den tidligere Arsenal-keeper forstår ikke, hvorfor Mikel Arteta pludselig har sat Aaron Ramsdale af holdet.



Onsdag aften kan Aaron Ramsdale se frem til at vogte buret igen, når Arsenal gæster Thomas Franks Brentford i ligacuppen.

Det plejer ellers at være en tjans for reservekeeperen, og i disse dage er det også tilfældet for den 25-årige keeper, der er blevet sat af holdet til fordel for sin spanske kollega, David Raya. 

Den tidligere Arsenal-keeper David Seaman forstår dog ikke, hvorfor Aaron Ramsdale er blevet nedgraderet. Det fortæller han til Daily Mail.

– Arteta gør, hvad han sagde, han ville gøre. Han sørger for at alle får spilletid. Vi må vente og se, hvordan det udspiller sig. Jeg ville ikke kunne lide det, hvis det skete for mig, dengang jeg spillede. Og det tror jeg heller ikke, at Peter Schmeichel ville. 

Arsenal-legenden erkender dog, at det var en helt anden tid, og meget vand er løbet gennem åen siden da. Men han har alligevel sine bekymringer. 

– Dengang var det meget anderledes. Det er 20 år siden. Spillet har ændret sig og Arteta prøver noget nyt. Vil det virke? Det ved jeg ikke, hvis jeg skal være ærlig. 

Ifølge den pensionerede keeper, så har Mikel Arteta selv bragt sig i denne situation ved at bænke en rigtig god keeper. Så nu han selv finde ud af, hvordan han håndterer det på den bedst mulige måde.

– Jeg forstår ikke, hvorfor Ramsdale er på bænken. Han blev stemt ind som målmand på årets hold i Premier League. Så god var han! Nu er der gået fem eller seks kampe af sæsonen, og så sidder han på bænken.

– Det må være et chok for ham. Arteta skal holde Ramsdale glad, fordi det er en situation, de har bragt sig selv i ved at hente endnu en rigtig god keeper ind. 

David Seamann stod i Arsenal i perioden fra 1990 til 2003 og står noteret for hele 529 kampe for Arsenal. Han stoppede karrieren i Manchester City i 2004. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Succestræner død af kræft

Portugal skuffede stort mod DR Congo

England – Kroatien

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Canada – Qatar

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil