Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Peter Schmeichel forsvarer udskældte Rasmus Højlund.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Det kører ikke for Manchester United i denne sæson – heller ikke for Rasmus Højlund.

Den danske landsholdsangriber har kun scoret to mål fordelt på mere end 1.000 minutters Premier League-fodbold, og særligt på det seneste har de engelske medier været ude med riven efter Højlund, der nærmer sig to målløse måneder.

Peter Schmeichel tager imidlertid Rasmus Højlund i forsvar og påpeger, at danskerens nedtur i høj grad skyldes et strukturelt problem i den engelske storklub.

– Manchester United spiller ikke på den måde, man skal spille på, når man har en type som Højlund. Det har været svært for ham, og jeg synes, han gør det helt fantastisk, siger Peter Schmeichel til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– Han giver aldrig op, han kæmper, og han lader sig ikke gå på af det. For mig er der ingen tvivl om, at han er fremtiden, og for mig er der ingen tvivl om, at han er en del af det fremadrettede projekt.

Peter Schmeichel mødte pressen i forbindelse med premieren på Showtime-dokumentaren “Schmeichel”, som havde premiere i København mandag. Foto: Danni Lundsbjerg Solowej.

Legenden fastslår, at den modgang, Rasmus Højlund har oplevet i denne sæson, rent faktisk kan gavne ham på sigt.

– Det, der er sket i år, kommer han til at lære rigtig meget af, og det giver ham noget ballast, som han kan bruge i fremtiden. Det gælder også for mange andre spillere i Manchester United – at det er en læringsperiode, siger Peter Schmeichel.

Rasmus Højlund kan trods alt glæde sig over, at han har haft pænt gang i målscoringen i Europa League i denne sæson, hvor han er noteret for fem mål i otte kampe.

Manchester Uniteds næste opgave er på fredag mod Leicester City i FA Cuppen.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub