KØBENHAVN (Tipsbladet): Det kører ikke for Manchester United i denne sæson – heller ikke for Rasmus Højlund.
Den danske landsholdsangriber har kun scoret to mål fordelt på mere end 1.000 minutters Premier League-fodbold, og særligt på det seneste har de engelske medier været ude med riven efter Højlund, der nærmer sig to målløse måneder.
Peter Schmeichel tager imidlertid Rasmus Højlund i forsvar og påpeger, at danskerens nedtur i høj grad skyldes et strukturelt problem i den engelske storklub.
– Manchester United spiller ikke på den måde, man skal spille på, når man har en type som Højlund. Det har været svært for ham, og jeg synes, han gør det helt fantastisk, siger Peter Schmeichel til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:
– Han giver aldrig op, han kæmper, og han lader sig ikke gå på af det. For mig er der ingen tvivl om, at han er fremtiden, og for mig er der ingen tvivl om, at han er en del af det fremadrettede projekt.

Peter Schmeichel mødte pressen i forbindelse med premieren på Showtime-dokumentaren “Schmeichel”, som havde premiere i København mandag. Foto: Danni Lundsbjerg Solowej.
Legenden fastslår, at den modgang, Rasmus Højlund har oplevet i denne sæson, rent faktisk kan gavne ham på sigt.
– Det, der er sket i år, kommer han til at lære rigtig meget af, og det giver ham noget ballast, som han kan bruge i fremtiden. Det gælder også for mange andre spillere i Manchester United – at det er en læringsperiode, siger Peter Schmeichel.
Rasmus Højlund kan trods alt glæde sig over, at han har haft pænt gang i målscoringen i Europa League i denne sæson, hvor han er noteret for fem mål i otte kampe.
Manchester Uniteds næste opgave er på fredag mod Leicester City i FA Cuppen.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER