Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Peter Schmeichel forsvarer udskældte Rasmus Højlund.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Det kører ikke for Manchester United i denne sæson – heller ikke for Rasmus Højlund.

Den danske landsholdsangriber har kun scoret to mål fordelt på mere end 1.000 minutters Premier League-fodbold, og særligt på det seneste har de engelske medier været ude med riven efter Højlund, der nærmer sig to målløse måneder.

Peter Schmeichel tager imidlertid Rasmus Højlund i forsvar og påpeger, at danskerens nedtur i høj grad skyldes et strukturelt problem i den engelske storklub.

– Manchester United spiller ikke på den måde, man skal spille på, når man har en type som Højlund. Det har været svært for ham, og jeg synes, han gør det helt fantastisk, siger Peter Schmeichel til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– Han giver aldrig op, han kæmper, og han lader sig ikke gå på af det. For mig er der ingen tvivl om, at han er fremtiden, og for mig er der ingen tvivl om, at han er en del af det fremadrettede projekt.

Peter Schmeichel mødte pressen i forbindelse med premieren på Showtime-dokumentaren “Schmeichel”, som havde premiere i København mandag. Foto: Danni Lundsbjerg Solowej.

Legenden fastslår, at den modgang, Rasmus Højlund har oplevet i denne sæson, rent faktisk kan gavne ham på sigt.

– Det, der er sket i år, kommer han til at lære rigtig meget af, og det giver ham noget ballast, som han kan bruge i fremtiden. Det gælder også for mange andre spillere i Manchester United – at det er en læringsperiode, siger Peter Schmeichel.

Rasmus Højlund kan trods alt glæde sig over, at han har haft pænt gang i målscoringen i Europa League i denne sæson, hvor han er noteret for fem mål i otte kampe.

Manchester Uniteds næste opgave er på fredag mod Leicester City i FA Cuppen.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport