KØBENHAVN (Tipsbladet): Det kører ikke for Manchester United i denne sæson – heller ikke for Rasmus Højlund.
Den danske landsholdsangriber har kun scoret to mål fordelt på mere end 1.000 minutters Premier League-fodbold, og særligt på det seneste har de engelske medier været ude med riven efter Højlund, der nærmer sig to målløse måneder.
Peter Schmeichel tager imidlertid Rasmus Højlund i forsvar og påpeger, at danskerens nedtur i høj grad skyldes et strukturelt problem i den engelske storklub.
– Manchester United spiller ikke på den måde, man skal spille på, når man har en type som Højlund. Det har været svært for ham, og jeg synes, han gør det helt fantastisk, siger Peter Schmeichel til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:
– Han giver aldrig op, han kæmper, og han lader sig ikke gå på af det. For mig er der ingen tvivl om, at han er fremtiden, og for mig er der ingen tvivl om, at han er en del af det fremadrettede projekt.

Peter Schmeichel mødte pressen i forbindelse med premieren på Showtime-dokumentaren “Schmeichel”, som havde premiere i København mandag. Foto: Danni Lundsbjerg Solowej.
Legenden fastslår, at den modgang, Rasmus Højlund har oplevet i denne sæson, rent faktisk kan gavne ham på sigt.
– Det, der er sket i år, kommer han til at lære rigtig meget af, og det giver ham noget ballast, som han kan bruge i fremtiden. Det gælder også for mange andre spillere i Manchester United – at det er en læringsperiode, siger Peter Schmeichel.
Rasmus Højlund kan trods alt glæde sig over, at han har haft pænt gang i målscoringen i Europa League i denne sæson, hvor han er noteret for fem mål i otte kampe.
Manchester Uniteds næste opgave er på fredag mod Leicester City i FA Cuppen.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
City holder liv i mesterskabsdrømmen
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS