Schmeichel om Højlund: ‘Han gør det fantastisk’

Peter Schmeichel forsvarer udskældte Rasmus Højlund.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Det kører ikke for Manchester United i denne sæson – heller ikke for Rasmus Højlund.

Den danske landsholdsangriber har kun scoret to mål fordelt på mere end 1.000 minutters Premier League-fodbold, og særligt på det seneste har de engelske medier været ude med riven efter Højlund, der nærmer sig to målløse måneder.

Peter Schmeichel tager imidlertid Rasmus Højlund i forsvar og påpeger, at danskerens nedtur i høj grad skyldes et strukturelt problem i den engelske storklub.

– Manchester United spiller ikke på den måde, man skal spille på, når man har en type som Højlund. Det har været svært for ham, og jeg synes, han gør det helt fantastisk, siger Peter Schmeichel til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– Han giver aldrig op, han kæmper, og han lader sig ikke gå på af det. For mig er der ingen tvivl om, at han er fremtiden, og for mig er der ingen tvivl om, at han er en del af det fremadrettede projekt.

Peter Schmeichel mødte pressen i forbindelse med premieren på Showtime-dokumentaren “Schmeichel”, som havde premiere i København mandag. Foto: Danni Lundsbjerg Solowej.

Legenden fastslår, at den modgang, Rasmus Højlund har oplevet i denne sæson, rent faktisk kan gavne ham på sigt.

– Det, der er sket i år, kommer han til at lære rigtig meget af, og det giver ham noget ballast, som han kan bruge i fremtiden. Det gælder også for mange andre spillere i Manchester United – at det er en læringsperiode, siger Peter Schmeichel.

Rasmus Højlund kan trods alt glæde sig over, at han har haft pænt gang i målscoringen i Europa League i denne sæson, hvor han er noteret for fem mål i otte kampe.

Manchester Uniteds næste opgave er på fredag mod Leicester City i FA Cuppen.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Italiensk skandale afblæst