Kasper Schmeichel så op til Eric Cantona i sin barndom, men Manchester United-legenden var også en anelse frygtindgydende.
Det fortæller den danske landsholdskeeper i et interview med Dion Dublin i programmet Football Focus på BBC.
Lørdag skal Kasper Schmeichel og Leicester spille en af sæsonens vigtigste kampe, når de tørner sammen med Chelsea på Wembley i FA Cup-finalen.
I den anledning har BBC lavet et stort interview med den danske landsholdskeeper, som blandt andet beretter om sin barndom på træningsanlægget i Manchester United med sin far Peter Schmeichel samt forholdet til legenden Eric Cantona.
– Jeg husker altid tilbage på afslutningstræning med dig Dion, Mark Hughes og alle de andre topklasse spillere. Jeg stod bag målet og reddet alle bolde, der røg ved siden af mål, hvilket ikke var særlig mange, siger Kasper Schmeichel.
– Det var dén æra, hvor Eric Cantona kom ind på holdet. Som barn så jeg op til ham, og han lignede en kæmpe. Han havde den der aura omkring sig. Jeg var næsten bange for ham på en måde, men han var sådan en sød fyr.
Timerne på træningsanlægget i Manchester United har været godt givet ud for Schmeichel, som har taget mange erfaringer med sig i sin egen karriere.
– Jeg lærte så meget af at være i nærheden af disse mennesker og være på træningsbanen. Jeg sugede til mig hele tiden. Jeg så, hvordan folk opførte sig, og hvordan de trænede.
Old School-mentalitet
I dag trækker Kasper Schmeichel stadig veksler på de gode gamle dyder fra sin fars tid i fodboldverdenen, men han også fået øjnene op for de unge spilleres måde at håndtere tingene på.
Der er nemlig en væsentlig forskel på, hvordan tingene bliver sagt på i dag.
– Jeg har stadig en del old-school i mig. Da vi var unge, slog vi i bordet og overfusede hinanden hele tiden. I dag er spillerne meget mere støttende og komplimenterende. Det er virkelig vigtigt, at man rykker sig med tiden og uddanner sig selv.
Om Schmeichel får behov for at sætte foden ned overfor Leicester-holdkammeraterne i lørdagens FA Cup-finale, er endnu uvist, men faktum er, at der er kampstart klokken 18.15 på Wembley.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
