Kasper Schmeichel så op til Eric Cantona i sin barndom, men Manchester United-legenden var også en anelse frygtindgydende.
Det fortæller den danske landsholdskeeper i et interview med Dion Dublin i programmet Football Focus på BBC.
Lørdag skal Kasper Schmeichel og Leicester spille en af sæsonens vigtigste kampe, når de tørner sammen med Chelsea på Wembley i FA Cup-finalen.
I den anledning har BBC lavet et stort interview med den danske landsholdskeeper, som blandt andet beretter om sin barndom på træningsanlægget i Manchester United med sin far Peter Schmeichel samt forholdet til legenden Eric Cantona.
– Jeg husker altid tilbage på afslutningstræning med dig Dion, Mark Hughes og alle de andre topklasse spillere. Jeg stod bag målet og reddet alle bolde, der røg ved siden af mål, hvilket ikke var særlig mange, siger Kasper Schmeichel.
– Det var dén æra, hvor Eric Cantona kom ind på holdet. Som barn så jeg op til ham, og han lignede en kæmpe. Han havde den der aura omkring sig. Jeg var næsten bange for ham på en måde, men han var sådan en sød fyr.
Timerne på træningsanlægget i Manchester United har været godt givet ud for Schmeichel, som har taget mange erfaringer med sig i sin egen karriere.
– Jeg lærte så meget af at være i nærheden af disse mennesker og være på træningsbanen. Jeg sugede til mig hele tiden. Jeg så, hvordan folk opførte sig, og hvordan de trænede.
Old School-mentalitet
I dag trækker Kasper Schmeichel stadig veksler på de gode gamle dyder fra sin fars tid i fodboldverdenen, men han også fået øjnene op for de unge spilleres måde at håndtere tingene på.
Der er nemlig en væsentlig forskel på, hvordan tingene bliver sagt på i dag.
– Jeg har stadig en del old-school i mig. Da vi var unge, slog vi i bordet og overfusede hinanden hele tiden. I dag er spillerne meget mere støttende og komplimenterende. Det er virkelig vigtigt, at man rykker sig med tiden og uddanner sig selv.
Om Schmeichel får behov for at sætte foden ned overfor Leicester-holdkammeraterne i lørdagens FA Cup-finale, er endnu uvist, men faktum er, at der er kampstart klokken 18.15 på Wembley.

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Medie: Kæmpeklub i Parken

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Disse danskeres værdi er eksploderet mest i 2025

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Peger på særligt problem fra dag ét

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

‘Hvad fanden er det!?’

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Værdien styrtdykker

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

‘Den største ydmygelse i vores historie’

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Stort Brøndby-ikon: ‘Jon Dahl nærmere en fiasko!’

Højlund jubler over landstrænerens plan

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Brøndby-kampen var et taktisk mesterstykke, men…

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Vil hente dansk stjerne til januar

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Ny gigant meldes interesseret

Tomassons afløser? ‘Han er en fantastisk leder’

Profil afviste Benfica og Sporting for Danmark

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Stjerne ude på ubestemt tid

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Engelske fans drillede Tuchel: Det var fantastisk

Chokerede spillerne kort før kampstart

Landstræner glæder sig: – Det har jeg ventet på

Pariserinder kan drille i London

England er klar til VM

Nedtur for Danmark

244 Superliga-kampe: Nu siger han stop

Superliga-profil skriver historie: ‘Folk gik amok’

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Jon Dahl Tomasson fyret
