KØBENHAVN (Tipsbladet): Det er ved at være en årrække siden, at Peter Schmeichel var vært hos Viaplay, men inden længe vender den legendariske målmand tilbage – denne gang i en ekspertrolle dog.
For onsdag blev det meldt ud, at Viaplay i deres Premier League-dækning lancerer et nyt internationalt studiesetup, som skal bruges i de lande, hvorfra koncernen sender Premier League.
Ti gange i denne sæson vil Schmeichel sammen med Fredrik Ljungbjerg og Jaap Stam være faste eksperter i søndagsstudiet, som vil være placeret helt nede på sidelinjen, og første opgave for de tre Premier League-legender bliver den 22. september i storkampen mellem Manchester City og Arsenal.
Torsdag præsenterede Viaplay nyheden overfor pressen, og efterfølgende stillede Peter Schmeichel op til interview. Her kunne man straks mærke hans begejstring over projektet.
– Vi startede snakken omkring det her, da Manchester City var på besøg i Parken, så det er et stykke tid siden. Det er rigtig fint at kunne være involveret i formen, hvem der skulle være med. Det var en no-brainer, for det er top-fyre der er med.
– "Freddie" kender jeg selvfølgelig rigtig godt. Han var en del af det Arsenal-hold, vi endte med at konkurrere hårdt imod, og så Jaap, som jeg spillede med, og som måske er den bedste forsvarsspiller, jeg måske i mit liv har set.
– Vi dækker ret meget af kontaktfladen, og det skal vi prøve at gøre nytte af. Det bliver bare spændende at lave, siger Manchester United-legenden til Tipsbladet.
Til at holde styr på dem har Viaplay ansat engelske Jules Breach, der kommer med en masse erfaring, og hende har Schmeichel kun rosende ord tilovers for.

Vil måske kigge på AI
I og med det er et internationalt projekt, så foregår Viaplays nye satsning altså på engelsk – også selv om det sendes på danske frekvenser. Hvad gør seere, som ikke er så skarpe på engelsk, når Schmeichel, Ljungbjerg og Staam fyrer op for analyserne? Det har Tipsbladet spurgt Viaplays vice president for Sport, Benjamin Munk Lund, om.
– De skal se det på engelsk. Det har vi valgt at gøre. Optakten og nedtakten laver vi på engelsk, og det er den måde, vi kan få det format lavet på, siger han og fortsætter:
– Kan man have en AI, der sidder og undertekster løbende? Det kan godt være, at det er noget af det, vi kigger på, om der er en mulighed for at få.
– Vi har ønsket at lave et studie, som vi er sikre på bliver mega fedt. Og så er vi rimelig trygge ved, at dele af vores Premier League-seere er så okay bevandret i engelsk, at det kommer de til at følge rigtig fint med i, siger han med ro i stemmen.
Kunne det her setup også være noget I overvejer at bruge til Champions League, eller holder I fast i det format, I kender?
– Det har vi ingen tanker om lige nu. Champions League kommer vi til at gribe an på en måde, som i store træk ligner det, man kender, men også med nogle enkelte nyheder i det format, hvor vi prioriterer det at være onsite (til stede på stadion).
– Det er også det, Premier League-programmene kan. Vi laver rigtig mange studietimer fra København, og det kommer vi også til i denne sæson, men det her med at kunne gøre noget på stadion kommer vi også til at afsøge i Champions League i denne sæson, slår Viaplay-bossen fast.
Det nye program har fået navnet Viaplay Premier Sunday, og kampene vil stadig blive kommenteret på dansk.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
Interessen er eksploderet på grund af FC København
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER