Schmeichel ikke i tvivl: En no brainer!

Peter Schmeichel gør comeback hos Viaplay, når han skal være ekspert på ti Premier League-udsendelser i denne sæson.



KØBENHAVN (Tipsbladet): Det er ved at være en årrække siden, at Peter Schmeichel var vært hos Viaplay, men inden længe vender den legendariske målmand tilbage – denne gang i en ekspertrolle dog. 

For onsdag blev det meldt ud, at Viaplay i deres Premier League-dækning lancerer et nyt internationalt studiesetup, som skal bruges i de lande, hvorfra koncernen sender Premier League.

Ti gange i denne sæson vil Schmeichel sammen med Fredrik Ljungbjerg og Jaap Stam være faste eksperter i søndagsstudiet, som vil være placeret helt nede på sidelinjen, og første opgave for de tre Premier League-legender bliver den 22. september i storkampen mellem Manchester City og Arsenal. 

Torsdag præsenterede Viaplay nyheden overfor pressen, og efterfølgende stillede Peter Schmeichel op til interview. Her kunne man straks mærke hans begejstring over projektet.

– Vi startede snakken omkring det her, da Manchester City var på besøg i Parken, så det er et stykke tid siden. Det er rigtig fint at kunne være involveret i formen, hvem der skulle være med. Det var en no-brainer, for det er top-fyre der er med.

– "Freddie" kender jeg selvfølgelig rigtig godt. Han var en del af det Arsenal-hold, vi endte med at konkurrere hårdt imod, og så Jaap, som jeg spillede med, og som måske er den bedste forsvarsspiller, jeg måske i mit liv har set.

– Vi dækker ret meget af kontaktfladen, og det skal vi prøve at gøre nytte af. Det bliver bare spændende at lave, siger Manchester United-legenden til Tipsbladet. 

Til at holde styr på dem har Viaplay ansat engelske Jules Breach, der kommer med en masse erfaring, og hende har Schmeichel kun rosende ord tilovers for. 

272043

Peter Schmeichel kan fremover opleves som Premier League-ekspert hos Viaplay. Foto: Alamy

Vil måske kigge på AI
I og med det er et internationalt projekt, så foregår Viaplays nye satsning altså på engelsk – også selv om det sendes på danske frekvenser. Hvad gør seere, som ikke er så skarpe på engelsk, når Schmeichel, Ljungbjerg og Staam fyrer op for analyserne? Det har Tipsbladet spurgt Viaplays vice president for Sport, Benjamin Munk Lund, om.

– De skal se det på engelsk. Det har vi valgt at gøre. Optakten og nedtakten laver vi på engelsk, og det er den måde, vi kan få det format lavet på, siger han og fortsætter:

– Kan man have en AI, der sidder og undertekster løbende? Det kan godt være, at det er noget af det, vi kigger på, om der er en mulighed for at få. 

– Vi har ønsket at lave et studie, som vi er sikre på bliver mega fedt. Og så er vi rimelig trygge ved, at dele af vores Premier League-seere er så okay bevandret i engelsk, at det kommer de til at følge rigtig fint med i, siger han med ro i stemmen. 

Kunne det her setup også være noget I overvejer at bruge til Champions League, eller holder I fast i det format, I kender?

– Det har vi ingen tanker om lige nu. Champions League kommer vi til at gribe an på en måde, som i store træk ligner det, man kender, men også med nogle enkelte nyheder i det format, hvor vi prioriterer det at være onsite (til stede på stadion).

– Det er også det, Premier League-programmene kan. Vi laver rigtig mange studietimer fra København, og det kommer vi også til i denne sæson, men det her med at kunne gøre noget på stadion kommer vi også til at afsøge i Champions League i denne sæson, slår Viaplay-bossen fast. 

Det nye program har fået navnet Viaplay Premier Sunday, og kampene vil stadig blive kommenteret på dansk.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers FC – Vejle Boldklub

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’