Ser dansker som et emne for City og Real Madrid

Viaplay-ekspert Per Frimann peger på Morten Hjulmand som en spiller, som Manchester City og måske også Real Madrid bør overveje at hente.



Det er ikke mere end et par år siden, at han spillede i Serie B, men nu er det spørgsmål om tid, før en af Europas største klubber henter Morten Hjulmand.

Sådan lyder vurderingen fra Viaplay-ekspert Per Frimann, der peger på den danske landsholdsstjerne som en spiller, som Pep Guardiola kraftigt bør overveje at hente.

– Jeg bliver nødt til at tage klaphatten på, for Morten Hjulmand er i dag så dygtig, og han er kommet op på så højt et niveau. Han er hurtigt blevet anfører i Sporting, og han er jo en spiller, som rigtigt mange klubber ville kunne bruge. Én ting er, at du gerne vil have en defensiv midtbanespiller, men du skal have en, som har hele pakken.

– Når United hentede eksempelvis Casemiro, der havde han ikke hele pakken, for han var blevet træt og han var blevet gammel. Ham her (Hjulmand, red.) er i sin bedste tid, og der er jo ingen tvivl om, at han ville kunne passe ind hos Amorim i United, men han kunne så sandelig også passe ind i City, hvor de skal ud og hente en erstatning (for Rodri, red.), siger Per Frimann.

Ifølge Viaplay-eksperten er det ikke skudt over målet at nævne den 25-årige Morten Hjulmand som et emne for de engelske mestre.

– Jeg synes ikke, at man skal sætte sit lys under en skæppe. For det handler jo om, hvorvidt man har kvaliteterne og energien, i forhold til at presse, spille rigtigt videre og være en klog og taktisk god midtbanespiller. Det var ikke alle, der var begejstrede for Rodri i starten, men han steg jo i kvalitet og i niveau, og det samme kan du jo sige om den her unge mand.

– For der kunne også være andre klubber. Nu tager jeg måske munden lidt fuld, men vi ved også, at Real Madrid går og kigger efter en central midtbanespiller. Det er en landsholdsspiller, han har slået igennem i en EM-slutrunde, han er anfører for dem, der ligger nummer ét i Portugal, og den portugisiske liga er svær at spille i, siger Per Frimann.

Manchester City har i Sporting hentet Hugo Viana, der til sommer tiltræder som sportsdirektør i den engelske storklub, og den ansættelse kan komme til at spille en afgørende rolle i Morten Hjulmands fremtid, vurderer Viaplay-eksperten.

– Du har en tidligere sportsdirektør fra Sporting, Hugo Viana, som har hentet ham i Lecce, og som har scoutet i hele Europa, som bliver sportsdirektør i City. Når han har scoutet rundt i hele Europa for at hente en spiller til netop Sporting, og han finder en i Lecce, som gør det meget godt, men endnu ikke har slået igennem på det danske landshold, så har man noget følelsesmæssigt med i den proces også.

– Han var vild med ham. Hvis man har den forbindelse, så synes jeg, at det er nærliggende i hvert fald at fantasere lidt om det, lyder det fra Per Frimann, der ser det som uundgåeligt, at Morten Hjulmand forlader Sporting senest til sommer.

Morten Hjulmands kontrakt med Sporting løber frem til sommeren 2028.





Er han på vej til Lyngby?




HELT VILDT

‘Superliga-stjerne bliver solgt for 300 millioner’

Stjerneagentur skriver kontrakt med Jacob Ambæk

Spændende nyt om Simon Kjær

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Iskoldt Moukoko-svar

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’



TOPNYHED

Politiet med overraskende melding før FCK-brag

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Tour de France-hold lukker og slukker



TOPNYHED

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup



TOPNYHED

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Brøndby-boost: Profil er tilbage

– Jeg troede ikke, vores bundniveau var så lavt

Clem vil se handling frem for ord: Det var pinligt

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Vil sprænge banken for Harry Kane

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen



INTERVIEW

Danske profiler køber sig ud af kæmpe firma

‘Nees’ før Dortmund: En kamp, som vi kun kan tabe

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Holger Rune-succes i drama

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Elver bliver hjemme fra VM-test

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Netmasker blafrer i Rom

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

– Han er en toptræner

Afslører interesse for dansk stjerne

Kom med forslag til Riemer

Skader værre end først antaget