Ser dansker som et emne for City og Real Madrid

Viaplay-ekspert Per Frimann peger på Morten Hjulmand som en spiller, som Manchester City og måske også Real Madrid bør overveje at hente.



Det er ikke mere end et par år siden, at han spillede i Serie B, men nu er det spørgsmål om tid, før en af Europas største klubber henter Morten Hjulmand.

Sådan lyder vurderingen fra Viaplay-ekspert Per Frimann, der peger på den danske landsholdsstjerne som en spiller, som Pep Guardiola kraftigt bør overveje at hente.

– Jeg bliver nødt til at tage klaphatten på, for Morten Hjulmand er i dag så dygtig, og han er kommet op på så højt et niveau. Han er hurtigt blevet anfører i Sporting, og han er jo en spiller, som rigtigt mange klubber ville kunne bruge. Én ting er, at du gerne vil have en defensiv midtbanespiller, men du skal have en, som har hele pakken.

– Når United hentede eksempelvis Casemiro, der havde han ikke hele pakken, for han var blevet træt og han var blevet gammel. Ham her (Hjulmand, red.) er i sin bedste tid, og der er jo ingen tvivl om, at han ville kunne passe ind hos Amorim i United, men han kunne så sandelig også passe ind i City, hvor de skal ud og hente en erstatning (for Rodri, red.), siger Per Frimann.

Ifølge Viaplay-eksperten er det ikke skudt over målet at nævne den 25-årige Morten Hjulmand som et emne for de engelske mestre.

– Jeg synes ikke, at man skal sætte sit lys under en skæppe. For det handler jo om, hvorvidt man har kvaliteterne og energien, i forhold til at presse, spille rigtigt videre og være en klog og taktisk god midtbanespiller. Det var ikke alle, der var begejstrede for Rodri i starten, men han steg jo i kvalitet og i niveau, og det samme kan du jo sige om den her unge mand.

– For der kunne også være andre klubber. Nu tager jeg måske munden lidt fuld, men vi ved også, at Real Madrid går og kigger efter en central midtbanespiller. Det er en landsholdsspiller, han har slået igennem i en EM-slutrunde, han er anfører for dem, der ligger nummer ét i Portugal, og den portugisiske liga er svær at spille i, siger Per Frimann.

Manchester City har i Sporting hentet Hugo Viana, der til sommer tiltræder som sportsdirektør i den engelske storklub, og den ansættelse kan komme til at spille en afgørende rolle i Morten Hjulmands fremtid, vurderer Viaplay-eksperten.

– Du har en tidligere sportsdirektør fra Sporting, Hugo Viana, som har hentet ham i Lecce, og som har scoutet i hele Europa, som bliver sportsdirektør i City. Når han har scoutet rundt i hele Europa for at hente en spiller til netop Sporting, og han finder en i Lecce, som gør det meget godt, men endnu ikke har slået igennem på det danske landshold, så har man noget følelsesmæssigt med i den proces også.

– Han var vild med ham. Hvis man har den forbindelse, så synes jeg, at det er nærliggende i hvert fald at fantasere lidt om det, lyder det fra Per Frimann, der ser det som uundgåeligt, at Morten Hjulmand forlader Sporting senest til sommer.

Morten Hjulmands kontrakt med Sporting løber frem til sommeren 2028.



Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det var vanvittigt brutalt!

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Stor derby-bøde til FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Rigmand vild med FC København-aftale

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Manchester United dummede sig mod West Ham

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

På rov i FC København

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

– Brøndby er chanceløse

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby