Ser dansker som et emne for City og Real Madrid

Viaplay-ekspert Per Frimann peger på Morten Hjulmand som en spiller, som Manchester City og måske også Real Madrid bør overveje at hente.



Det er ikke mere end et par år siden, at han spillede i Serie B, men nu er det spørgsmål om tid, før en af Europas største klubber henter Morten Hjulmand.

Sådan lyder vurderingen fra Viaplay-ekspert Per Frimann, der peger på den danske landsholdsstjerne som en spiller, som Pep Guardiola kraftigt bør overveje at hente.

– Jeg bliver nødt til at tage klaphatten på, for Morten Hjulmand er i dag så dygtig, og han er kommet op på så højt et niveau. Han er hurtigt blevet anfører i Sporting, og han er jo en spiller, som rigtigt mange klubber ville kunne bruge. Én ting er, at du gerne vil have en defensiv midtbanespiller, men du skal have en, som har hele pakken.

– Når United hentede eksempelvis Casemiro, der havde han ikke hele pakken, for han var blevet træt og han var blevet gammel. Ham her (Hjulmand, red.) er i sin bedste tid, og der er jo ingen tvivl om, at han ville kunne passe ind hos Amorim i United, men han kunne så sandelig også passe ind i City, hvor de skal ud og hente en erstatning (for Rodri, red.), siger Per Frimann.

Ifølge Viaplay-eksperten er det ikke skudt over målet at nævne den 25-årige Morten Hjulmand som et emne for de engelske mestre.

– Jeg synes ikke, at man skal sætte sit lys under en skæppe. For det handler jo om, hvorvidt man har kvaliteterne og energien, i forhold til at presse, spille rigtigt videre og være en klog og taktisk god midtbanespiller. Det var ikke alle, der var begejstrede for Rodri i starten, men han steg jo i kvalitet og i niveau, og det samme kan du jo sige om den her unge mand.

– For der kunne også være andre klubber. Nu tager jeg måske munden lidt fuld, men vi ved også, at Real Madrid går og kigger efter en central midtbanespiller. Det er en landsholdsspiller, han har slået igennem i en EM-slutrunde, han er anfører for dem, der ligger nummer ét i Portugal, og den portugisiske liga er svær at spille i, siger Per Frimann.

Manchester City har i Sporting hentet Hugo Viana, der til sommer tiltræder som sportsdirektør i den engelske storklub, og den ansættelse kan komme til at spille en afgørende rolle i Morten Hjulmands fremtid, vurderer Viaplay-eksperten.

– Du har en tidligere sportsdirektør fra Sporting, Hugo Viana, som har hentet ham i Lecce, og som har scoutet i hele Europa, som bliver sportsdirektør i City. Når han har scoutet rundt i hele Europa for at hente en spiller til netop Sporting, og han finder en i Lecce, som gør det meget godt, men endnu ikke har slået igennem på det danske landshold, så har man noget følelsesmæssigt med i den proces også.

– Han var vild med ham. Hvis man har den forbindelse, så synes jeg, at det er nærliggende i hvert fald at fantasere lidt om det, lyder det fra Per Frimann, der ser det som uundgåeligt, at Morten Hjulmand forlader Sporting senest til sommer.

Morten Hjulmands kontrakt med Sporting løber frem til sommeren 2028.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Offentliggøres i dag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Steve Cooper storroser stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Legende scorer landstrænerjob