Det er ikke mere end et par år siden, at han spillede i Serie B, men nu er det spørgsmål om tid, før en af Europas største klubber henter Morten Hjulmand.
Sådan lyder vurderingen fra Viaplay-ekspert Per Frimann, der peger på den danske landsholdsstjerne som en spiller, som Pep Guardiola kraftigt bør overveje at hente.
– Jeg bliver nødt til at tage klaphatten på, for Morten Hjulmand er i dag så dygtig, og han er kommet op på så højt et niveau. Han er hurtigt blevet anfører i Sporting, og han er jo en spiller, som rigtigt mange klubber ville kunne bruge. Én ting er, at du gerne vil have en defensiv midtbanespiller, men du skal have en, som har hele pakken.
– Når United hentede eksempelvis Casemiro, der havde han ikke hele pakken, for han var blevet træt og han var blevet gammel. Ham her (Hjulmand, red.) er i sin bedste tid, og der er jo ingen tvivl om, at han ville kunne passe ind hos Amorim i United, men han kunne så sandelig også passe ind i City, hvor de skal ud og hente en erstatning (for Rodri, red.), siger Per Frimann.
Ifølge Viaplay-eksperten er det ikke skudt over målet at nævne den 25-årige Morten Hjulmand som et emne for de engelske mestre.
– Jeg synes ikke, at man skal sætte sit lys under en skæppe. For det handler jo om, hvorvidt man har kvaliteterne og energien, i forhold til at presse, spille rigtigt videre og være en klog og taktisk god midtbanespiller. Det var ikke alle, der var begejstrede for Rodri i starten, men han steg jo i kvalitet og i niveau, og det samme kan du jo sige om den her unge mand.
– For der kunne også være andre klubber. Nu tager jeg måske munden lidt fuld, men vi ved også, at Real Madrid går og kigger efter en central midtbanespiller. Det er en landsholdsspiller, han har slået igennem i en EM-slutrunde, han er anfører for dem, der ligger nummer ét i Portugal, og den portugisiske liga er svær at spille i, siger Per Frimann.
Manchester City har i Sporting hentet Hugo Viana, der til sommer tiltræder som sportsdirektør i den engelske storklub, og den ansættelse kan komme til at spille en afgørende rolle i Morten Hjulmands fremtid, vurderer Viaplay-eksperten.
– Du har en tidligere sportsdirektør fra Sporting, Hugo Viana, som har hentet ham i Lecce, og som har scoutet i hele Europa, som bliver sportsdirektør i City. Når han har scoutet rundt i hele Europa for at hente en spiller til netop Sporting, og han finder en i Lecce, som gør det meget godt, men endnu ikke har slået igennem på det danske landshold, så har man noget følelsesmæssigt med i den proces også.
– Han var vild med ham. Hvis man har den forbindelse, så synes jeg, at det er nærliggende i hvert fald at fantasere lidt om det, lyder det fra Per Frimann, der ser det som uundgåeligt, at Morten Hjulmand forlader Sporting senest til sommer.
Morten Hjulmands kontrakt med Sporting løber frem til sommeren 2028.
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
Aldrig set før
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Albert Grønbæk skifter agent
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER