Det er ikke mere end et par år siden, at han spillede i Serie B, men nu er det spørgsmål om tid, før en af Europas største klubber henter Morten Hjulmand.
Sådan lyder vurderingen fra Viaplay-ekspert Per Frimann, der peger på den danske landsholdsstjerne som en spiller, som Pep Guardiola kraftigt bør overveje at hente.
– Jeg bliver nødt til at tage klaphatten på, for Morten Hjulmand er i dag så dygtig, og han er kommet op på så højt et niveau. Han er hurtigt blevet anfører i Sporting, og han er jo en spiller, som rigtigt mange klubber ville kunne bruge. Én ting er, at du gerne vil have en defensiv midtbanespiller, men du skal have en, som har hele pakken.
– Når United hentede eksempelvis Casemiro, der havde han ikke hele pakken, for han var blevet træt og han var blevet gammel. Ham her (Hjulmand, red.) er i sin bedste tid, og der er jo ingen tvivl om, at han ville kunne passe ind hos Amorim i United, men han kunne så sandelig også passe ind i City, hvor de skal ud og hente en erstatning (for Rodri, red.), siger Per Frimann.
Ifølge Viaplay-eksperten er det ikke skudt over målet at nævne den 25-årige Morten Hjulmand som et emne for de engelske mestre.
– Jeg synes ikke, at man skal sætte sit lys under en skæppe. For det handler jo om, hvorvidt man har kvaliteterne og energien, i forhold til at presse, spille rigtigt videre og være en klog og taktisk god midtbanespiller. Det var ikke alle, der var begejstrede for Rodri i starten, men han steg jo i kvalitet og i niveau, og det samme kan du jo sige om den her unge mand.
– For der kunne også være andre klubber. Nu tager jeg måske munden lidt fuld, men vi ved også, at Real Madrid går og kigger efter en central midtbanespiller. Det er en landsholdsspiller, han har slået igennem i en EM-slutrunde, han er anfører for dem, der ligger nummer ét i Portugal, og den portugisiske liga er svær at spille i, siger Per Frimann.
Manchester City har i Sporting hentet Hugo Viana, der til sommer tiltræder som sportsdirektør i den engelske storklub, og den ansættelse kan komme til at spille en afgørende rolle i Morten Hjulmands fremtid, vurderer Viaplay-eksperten.
– Du har en tidligere sportsdirektør fra Sporting, Hugo Viana, som har hentet ham i Lecce, og som har scoutet i hele Europa, som bliver sportsdirektør i City. Når han har scoutet rundt i hele Europa for at hente en spiller til netop Sporting, og han finder en i Lecce, som gør det meget godt, men endnu ikke har slået igennem på det danske landshold, så har man noget følelsesmæssigt med i den proces også.
– Han var vild med ham. Hvis man har den forbindelse, så synes jeg, at det er nærliggende i hvert fald at fantasere lidt om det, lyder det fra Per Frimann, der ser det som uundgåeligt, at Morten Hjulmand forlader Sporting senest til sommer.
Morten Hjulmands kontrakt med Sporting løber frem til sommeren 2028.
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
– Billedet kan blive forringet
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
EKSKLUSIVT
Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
TOPNYHED
FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup
INTERVIEW
– Det er jeg mest bekymret for
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
AGF lider sjældent nederlag
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
Manchester City rundbarberer Liverpool
Real Madrid spiller uafgjort
Forrygende Franculino på pletten igen
TIPSBLADETS DOM
– Intet mindre end en kæmpe genistreg
Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre
Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen