Skal redde Chelsea: Giver hårdt råd til Pochettino

Jimmi Floyd Hasselbaink og Jamie Redknapp er enige i, at Mauricio Pochettino skal være benhård, når han tiltræder som Chelsea-manager.



Chelsea er et stort rod i øjeblikket, og derfor var det ingen overraskelse, at man torsdag aften tabte hele 4-1 til Manchester United på Old Trafford.

Chelsea har godt af en sommerpause, og når den kommer, bliver det med stor sandsynlighed med Mauricio Pochettino i spidsen for klubben. 

Det er i hvert fald det, som meldingerne går på. Argentineren skal dog hurtigt trække i arbejdstøjet, for han skal rette en skude op, som har taget rigtig meget vand ind. 

Her er han nødt til at være benhård, mener Chelsea-legenden Jimmi Floyd Hasselbaink samt Sky Sports-eksperten Jamie Redknapp. Begge peger på, at Pochettino er nødt til at lade de spillere, han ikke ønsker, træne alene eller med ungdomsholdene. Chelsea-truppen er nemlig enorm.

– Problemet er bare, at du ikke bare kan sige: "Jeg vil ikke have dig her længere, du skal videre". De har spillere på store kontrakter, og det er meget mere vanskeligt, end folk tænker, siger Redknapp, inden Hasselbaink supplerer:

– Pochettino er nødt til at være ubarmhjertig. Hvis ikke du forsvinder, er du nødsaget til at træne med en anden trup i noget tid. Du er nødt til at lade det hold, du vil arbejde med, træne væk fra dem, som ender med at blive skuffede. Han er nødt til at være ubarmhjertig, siger den tidligere Chelsea-bomber til Sky Sports.

Med gårsdagens nederlag er Chelsea placeret på 12. pladsen i Premier League. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Fredericia er nærmest rykket ned



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB