Skal redde Chelsea: Giver hårdt råd til Pochettino

Jimmi Floyd Hasselbaink og Jamie Redknapp er enige i, at Mauricio Pochettino skal være benhård, når han tiltræder som Chelsea-manager.



Chelsea er et stort rod i øjeblikket, og derfor var det ingen overraskelse, at man torsdag aften tabte hele 4-1 til Manchester United på Old Trafford.

Chelsea har godt af en sommerpause, og når den kommer, bliver det med stor sandsynlighed med Mauricio Pochettino i spidsen for klubben. 

Det er i hvert fald det, som meldingerne går på. Argentineren skal dog hurtigt trække i arbejdstøjet, for han skal rette en skude op, som har taget rigtig meget vand ind. 

Her er han nødt til at være benhård, mener Chelsea-legenden Jimmi Floyd Hasselbaink samt Sky Sports-eksperten Jamie Redknapp. Begge peger på, at Pochettino er nødt til at lade de spillere, han ikke ønsker, træne alene eller med ungdomsholdene. Chelsea-truppen er nemlig enorm.

– Problemet er bare, at du ikke bare kan sige: "Jeg vil ikke have dig her længere, du skal videre". De har spillere på store kontrakter, og det er meget mere vanskeligt, end folk tænker, siger Redknapp, inden Hasselbaink supplerer:

– Pochettino er nødt til at være ubarmhjertig. Hvis ikke du forsvinder, er du nødsaget til at træne med en anden trup i noget tid. Du er nødt til at lade det hold, du vil arbejde med, træne væk fra dem, som ender med at blive skuffede. Han er nødt til at være ubarmhjertig, siger den tidligere Chelsea-bomber til Sky Sports.

Med gårsdagens nederlag er Chelsea placeret på 12. pladsen i Premier League. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Barcelona – Real Madrid

De er tilbage i Superligaen