– Skete det på gaden, ville man blive arresteret

Ifølge den tidligere topprofessionelle fodboldspiller Phil Neville går det for alt for vildt for sig på sociale medier.



– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønske og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle. At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, en tykt spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét.

Sådan lød det fra Steve Bruce, da han for en uges tid siden stoppede som træner for Newcastle United.

Han har – som mange andre i professionel fodbold – skullet høre for meget.

Og Phil Neville, der er træner for Inter Miami og tidligere holdkammerat med Steve Bruce, er godt og grundigt træt af den måde, der tales på.

– De sociale medier er det laveste af det laveste. Jeg synes, det er ude af kontrol. Folk er nok ikke klar over, at de ting, de skriver, gør ondt på familier, mennesker og personer, der også har problemer i sit eget liv. Og der bliver ikke bedre. Det lader bare til at blive accepteret, at man bare går ud og chikanerer folk i fodbold. En manager eller en spiller, og det kan man slippe afsted med. Skete det på gaden, ville man blive arresteret, men i fodbold bliver folk behandlet inhumant, siger Phil Neville til Miami Herald.

Han fortsætter:

– Casen omkring Steve Bruce gik længere end bare kritik. Det var mobning, dårlig opførelse, trolling og noget af det værste, jeg har læst i mit liv. Vi lever i en æra, hvor det er helt normalt at bede om, at folk skal fyres, og det finder jeg helt utroligt. Hvis du var på en anden arbejdsplads og gik ind i en butik og sagde; “jeg ønsker, at du bliver fyret”. Så tror jeg, du ville blive meldt til politiet. 

 Også Ole Gunnar Solskjær, som Phil Neville ligeledes spillede på hold med, er under pres for tiden, hvor mange ønsker, at den engelske manager får sparket i Manchester United. 





Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Transferbombe i Manchester United

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Frankrig – Spanien

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Jess Thorup på vej til denne klub

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FC København i intense transferforhandlinger

Hylder FC København og Brøndby

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller har revet skulderen af led

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCM-flop i chokskifte