– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønske og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle. At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, en tykt spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét.
Sådan lød det fra Steve Bruce, da han for en uges tid siden stoppede som træner for Newcastle United.
Han har – som mange andre i professionel fodbold – skullet høre for meget.
Og Phil Neville, der er træner for Inter Miami og tidligere holdkammerat med Steve Bruce, er godt og grundigt træt af den måde, der tales på.
– De sociale medier er det laveste af det laveste. Jeg synes, det er ude af kontrol. Folk er nok ikke klar over, at de ting, de skriver, gør ondt på familier, mennesker og personer, der også har problemer i sit eget liv. Og der bliver ikke bedre. Det lader bare til at blive accepteret, at man bare går ud og chikanerer folk i fodbold. En manager eller en spiller, og det kan man slippe afsted med. Skete det på gaden, ville man blive arresteret, men i fodbold bliver folk behandlet inhumant, siger Phil Neville til Miami Herald.
Han fortsætter:
– Casen omkring Steve Bruce gik længere end bare kritik. Det var mobning, dårlig opførelse, trolling og noget af det værste, jeg har læst i mit liv. Vi lever i en æra, hvor det er helt normalt at bede om, at folk skal fyres, og det finder jeg helt utroligt. Hvis du var på en anden arbejdsplads og gik ind i en butik og sagde; “jeg ønsker, at du bliver fyret”. Så tror jeg, du ville blive meldt til politiet.
Også Ole Gunnar Solskjær, som Phil Neville ligeledes spillede på hold med, er under pres for tiden, hvor mange ønsker, at den engelske manager får sparket i Manchester United.
LIVE
TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
