– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønske og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle. At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, en tykt spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét.
Sådan lød det fra Steve Bruce, da han for en uges tid siden stoppede som træner for Newcastle United.
Han har – som mange andre i professionel fodbold – skullet høre for meget.
Og Phil Neville, der er træner for Inter Miami og tidligere holdkammerat med Steve Bruce, er godt og grundigt træt af den måde, der tales på.
– De sociale medier er det laveste af det laveste. Jeg synes, det er ude af kontrol. Folk er nok ikke klar over, at de ting, de skriver, gør ondt på familier, mennesker og personer, der også har problemer i sit eget liv. Og der bliver ikke bedre. Det lader bare til at blive accepteret, at man bare går ud og chikanerer folk i fodbold. En manager eller en spiller, og det kan man slippe afsted med. Skete det på gaden, ville man blive arresteret, men i fodbold bliver folk behandlet inhumant, siger Phil Neville til Miami Herald.
Han fortsætter:
– Casen omkring Steve Bruce gik længere end bare kritik. Det var mobning, dårlig opførelse, trolling og noget af det værste, jeg har læst i mit liv. Vi lever i en æra, hvor det er helt normalt at bede om, at folk skal fyres, og det finder jeg helt utroligt. Hvis du var på en anden arbejdsplads og gik ind i en butik og sagde; “jeg ønsker, at du bliver fyret”. Så tror jeg, du ville blive meldt til politiet.
Også Ole Gunnar Solskjær, som Phil Neville ligeledes spillede på hold med, er under pres for tiden, hvor mange ønsker, at den engelske manager får sparket i Manchester United.
LIVE
VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Rekord-Messi sparker Argentina videre
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Panama – Kroatien
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Her kan du se Norge mod Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Historisk Messi rykker forbi Klose
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Lyngby Boldklub sælger profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
