– Skete det på gaden, ville man blive arresteret

Ifølge den tidligere topprofessionelle fodboldspiller Phil Neville går det for alt for vildt for sig på sociale medier.



– Da jeg kom til Newcastle, troede jeg på, at jeg kunne klare alt, der blev kastet mod mig, men jeg må sige, at det har været meget, meget hårdt aldrig at være ønske og at føle, at folk håbede, jeg ville fejle. At læse, at folk konstant sagde, at jeg ville fejle, at jeg var ubrugelig, en tykt spild af plads, dum, et taktisk udueligt kålhoved og ting i den dur. Det var oven i købet fra dag ét.

Sådan lød det fra Steve Bruce, da han for en uges tid siden stoppede som træner for Newcastle United.

Han har – som mange andre i professionel fodbold – skullet høre for meget.

Og Phil Neville, der er træner for Inter Miami og tidligere holdkammerat med Steve Bruce, er godt og grundigt træt af den måde, der tales på.

– De sociale medier er det laveste af det laveste. Jeg synes, det er ude af kontrol. Folk er nok ikke klar over, at de ting, de skriver, gør ondt på familier, mennesker og personer, der også har problemer i sit eget liv. Og der bliver ikke bedre. Det lader bare til at blive accepteret, at man bare går ud og chikanerer folk i fodbold. En manager eller en spiller, og det kan man slippe afsted med. Skete det på gaden, ville man blive arresteret, men i fodbold bliver folk behandlet inhumant, siger Phil Neville til Miami Herald.

Han fortsætter:

– Casen omkring Steve Bruce gik længere end bare kritik. Det var mobning, dårlig opførelse, trolling og noget af det værste, jeg har læst i mit liv. Vi lever i en æra, hvor det er helt normalt at bede om, at folk skal fyres, og det finder jeg helt utroligt. Hvis du var på en anden arbejdsplads og gik ind i en butik og sagde; “jeg ønsker, at du bliver fyret”. Så tror jeg, du ville blive meldt til politiet. 

 Også Ole Gunnar Solskjær, som Phil Neville ligeledes spillede på hold med, er under pres for tiden, hvor mange ønsker, at den engelske manager får sparket i Manchester United. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’