Liverpool har fået en sløj start på sæsonen, og efter lørdagens 3-3-kamp mod Brighton var Jürgen Klopp da heller ikke ligefrem i godt humør.
Her var Liverpool-bossen således ikke bange for at kritisere sine spillere for en utilfredsstillende indsats.
– Jeg ved ikke, hvor mange gange jeg så en af deres offensive spillere vende mellem kæderne. Det var horribelt, virkeligt horribelt, at se på, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp efter opgøret på Anfield.
– Vi skal forsvare os meget bedre ved alle tre mål. Det er der ingen tvivl om. Men i forskellige områder, ikke kun i det sidste øjeblik. 3-3 føles som et nederlag, selvom det ikke er det, og vi er nødt til at kæmpe os igennem det. Drengene kan spille meget bedre. Mit job er at skabe en situation, hvor de kan levere.
Ifølge Klopp mindede Brighton-kampen ham om hans første tid i Liverpool.
– Hvis du er længe nok i fodbold, så vil du huske kampe for nogle år siden, hvor der var situationer, hvor vi kun var foran med et mål, og hvor det ret ofte skete, at alle næsten fik et hjertestop, fordi vi bare ikke var overbevisende i disse situationer. Dagens kamp mindede mig lidt om den tid. Jeg kan ikke sige, at jeg følte mig 100 procent overbevist om, at vi ikke ville indkassere, da vi var foran med 3-2. Det er et godt tegn på, at selvtilliden lige nu ikke er på et ekstraordinært højt niveau.
Efter lørdagens pointtab ligger Liverpool på 9. pladsen i Premier League-tabellen, med 10 point efter de første syv kampe.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Jackson jager mål mod Irak
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Paraguay – Australien