Skuffet Klopp: Virkeligt horribelt at se på

Jürgen Klopp var ikke i godt humør efter lørdagens pointdeling mod Brighton.



Liverpool har fået en sløj start på sæsonen, og efter lørdagens 3-3-kamp mod Brighton var Jürgen Klopp da heller ikke ligefrem i godt humør. 

Her var Liverpool-bossen således ikke bange for at kritisere sine spillere for en utilfredsstillende indsats. 

– Jeg ved ikke, hvor mange gange jeg så en af deres offensive spillere vende mellem kæderne. Det var horribelt, virkeligt horribelt, at se på, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp efter opgøret på Anfield. 

– Vi skal forsvare os meget bedre ved alle tre mål. Det er der ingen tvivl om. Men i forskellige områder, ikke kun i det sidste øjeblik. 3-3 føles som et nederlag, selvom det ikke er det, og vi er nødt til at kæmpe os igennem det. Drengene kan spille meget bedre. Mit job er at skabe en situation, hvor de kan levere. 

Ifølge Klopp mindede Brighton-kampen ham om hans første tid i Liverpool. 

– Hvis du er længe nok i fodbold, så vil du huske kampe for nogle år siden, hvor der var situationer, hvor vi kun var foran med et mål, og hvor det ret ofte skete, at alle næsten fik et hjertestop, fordi vi bare ikke var overbevisende i disse situationer. Dagens kamp mindede mig lidt om den tid. Jeg kan ikke sige, at jeg følte mig 100 procent overbevist om, at vi ikke ville indkassere, da vi var foran med 3-2. Det er et godt tegn på, at selvtilliden lige nu ikke er på et ekstraordinært højt niveau. 

Efter lørdagens pointtab ligger Liverpool på 9. pladsen i Premier League-tabellen, med 10 point efter de første syv kampe. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket