Skyder tilbage mod United: Det vil jeg aldrig gøre

Anthony Martial nægtede ifølge Ralf Rangnick at spille mod Aston Villa lørdag aften, men franskmanden afviser.



De var foran 2-0, men måtte nøjes med 2-2 mod Aston Villa lørdag aften, og dermed fortsatte besværlighederne for Ralf Rangnick i Manchester United.

Efter opgøret skiftede fokus over på franske Anthony Martial, som ifølge den tyske manager nægtede at spille opgøret mod Aston Villa og derfor ikke var i truppen.

Det er bare endnu et kapital i en sæson med store problemer for Manchester United – på og uden for banen. Og det sidste punktum er ikke sat i sagen om Martial, for franskmanden tager nu til genmæle.

På det sociale medie Instagram skriver han:

– Jeg vil aldrig afvise at spille kamp for Manchester United. Jeg har været her i syv år, og jeg har aldrig været respektløs, og jeg vil aldrig være respektløs over for klubben og fansene, skriver han.

Selv om franskmanden ikke har været i kamptruppen de seneste kampe, var han altså tiltænkt en plads på bænken denne gang, men i stedet endte Manchester United med kun at have seks mand på udskiftningsbænken.

– Han ønskede ikke at være i truppen. 

– Han ville have været i truppen normalt, men han ville ikke, og det var årsagen til, at han ikke rejste med os i går (fredag, red.), sagde Ralf Rangnick efter opgøret.

Manchester United ligger blot nummer syv i Premier League.

Anthony Martial har været rygtet på vej til Sevilla FC, men den spanske klub har ikke været i stand til at betale Anthony Martials løn, ligesom klubben ikke har kunnet betale den lejesum, som United ønsker. Så for nuværende er han fortsat i den engelske klub.





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Stor profil ude af Frankrig-brag

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor