Mark Clattenburg, der har en fortid som dommer i Premier League, forstår ikke, hvordan Tottenham-anføreren, Harry Kane, kunne undgå at blive vist ud med et rødt kort i søndagens kamp mod Liverpool.
Situationen, som Clattenburg henviser til, er naturligvis Kanes hårde tackling på Liverpools venstreback, Andrew Robertson. Kane gled i situationen med strakt ben og knopperne først mod Robertson, men kampens dommer Paul Tierney valgte kun at give Spurs-angriberen et gult kort for forseelsen. VAR gjorde efterfølgende intet ved dommen.
Sidenhen er den beslutning blevet haglet til med kritik. Især fra Liverpool-lejren, men nu også fra Mark Clattenburg, som både er objektiv og har et stort kendskab til arbejdet som dommer i Premer League.
Ifølge ham burde Kanes tackling have udløst et klokkeklart rødt kort, og han mener i øvrigt, at Robertson skal være glad for stadig at kunne gå.
– Robertson er heldig med, at han stadig kan gå i dag. Vi bør prøve at forstå fodboldspillerne bedre, fordi han har selvfølgelig ikke tænkt sig at lade sit ben blive på jorden i den situation. Hvorfor skulle han dog det? Selvfølgelig vil han ikke risikere at brække sit ben og sætte karrieren over styr, siger han ifølge BBC Sport.
Mandag kom det frem, hvorfor VAR ikke greb ind i situationen og omstødte Tierneys kendelse til et rødt kort i stedet for gult. Årsagen var angiveligt, at Robertsons ben ikke er plantet på jorden i situationen, hvor han altså løfter benet for netop at undgå et grimt sammenstød med Kanes strakte ben. Læs mere her.
Den begrundelse forstår Clattenburg dog slet ikke.
– Når jeg hører, at Robertsons ben skal være plantet på jorden, bliver jeg skræmt. For hvis han lader det blive på jorden i den situation, kan han jo ikke gå henover denne jul, siger han og fortsætter.
– Hvis du ikke kan se, at det her er en klar og tydelig forseelse fra Kane, gør du ikke dit job ordentlig, siger han.
Mark Clattenburg er ikke længere dommer i Premier League. Han arbejder dog stadig indenfor faget, idet han er Head of Officiating i Grækenland.
Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
NYHEDER
Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
NYHEDER
Frank sammenlignet med legende
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
OPTAKT
FC København – Viborg FF
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
Tadej Pogacar får superhjælper
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
Brøndby kan blive ramt af forbud
Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
OPTAKT
FC Fredericia – FC Midtjylland
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
OPTAKT
Randers FC – Sønderjyske
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
Flere positive nyheder fra FC København
Her er de tre bedste akademier i Danmark
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Bizar De Bruyne-sekvens
NYHEDER
Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne
NYHEDER
Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico
Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen
Team Esbjerg i stor overraskelse
Aalborgs stjerner slider sig til sejr
AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen
NYHEDER
Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv
NYHEDER
Slut for dansk duo
NYHEDER
