Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 22. januar 2022, men Mason Greenwood kan snart være tilbage i Manchester United-truppen.
Ifølge mediet The Athletic arbejder Manchester United nemlig på at indfase Greenwood i Erik ten Hags trup, efter at den 21-årige angriber sidste år blev arresteret og anklaget for voldtægt.
Politiet droppede efterfølgende sagen mod Mason Greenwood tilbage i februar, og ifølge The Athletic har Manchester United igennem længere tid arbejdet på, hvordan man kan bringe angriberen tilbage i spillertruppen.
Premier League-klubbens ledelse har angiveligt foretaget en større analytisk gennemgang for at vurdere, hvilke tv-eksperter, journalister og politikere, der ville kunne tænkes at omtale Greenwoods comeback i et negativt lys.
Ifølge The Athletic har Manchester United udsat udmeldingen om Greenwoods comeback, efter at klubbens CEO, Richard Arnold, i begyndelsen af august informerede andre ledere i klubben om beslutningen om at bringe Greenwood tilbage.
This is disgusting, @ManUtd.
— Zarah Sultana MP (@zarahsultana) August 18, 2023
I will always stand in solidarity with survivors of domestic violence, so consider me “hostile”. https://t.co/T12hANOcvc
The Athletics afsløring har resulteret i udbredt kritik af Manchester United i de seneste dage, og også det engelske parlamentsmedlem Zarah Sultana er nu ude med riven.
– Det her er ulækkert, Manchester United. Jeg vil altid være solidarisk overfor personer, der har været udsat for misbrug i hjemmet, så I kan regne mig blandt 'de fjendtlige', lyder det fra Sultana på det sociale medie X.
Manchester United kom i onsdags med en officiel udmelding om Mason Greenwood, hvor den engelske klub fastslog, at man er tæt på at tage en endelig beslutning om angriberen.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
England – Argentina
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED