Slagter United efter afsløring: Det er ulækkert

Labour-politiker sviner Manchester United, efter afsløring om klubbens plan om at give Mason Greenwood comeback.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 22. januar 2022, men Mason Greenwood kan snart være tilbage i Manchester United-truppen. 

Ifølge mediet The Athletic arbejder Manchester United nemlig på at indfase Greenwood i Erik ten Hags trup, efter at den 21-årige angriber sidste år blev arresteret og anklaget for voldtægt. 

Politiet droppede efterfølgende sagen mod Mason Greenwood tilbage i februar, og ifølge The Athletic har Manchester United igennem længere tid arbejdet på, hvordan man kan bringe angriberen tilbage i spillertruppen. 

Premier League-klubbens ledelse har angiveligt foretaget en større analytisk gennemgang for at vurdere, hvilke tv-eksperter, journalister og politikere, der ville kunne tænkes at omtale Greenwoods comeback i et negativt lys. 

Ifølge The Athletic har Manchester United udsat udmeldingen om Greenwoods comeback, efter at klubbens CEO, Richard Arnold, i begyndelsen af august informerede andre ledere i klubben om beslutningen om at bringe Greenwood tilbage. 

The Athletics afsløring har resulteret i udbredt kritik af Manchester United i de seneste dage, og også det engelske parlamentsmedlem Zarah Sultana er nu ude med riven. 

– Det her er ulækkert, Manchester United. Jeg vil altid være solidarisk overfor personer, der har været udsat for misbrug i hjemmet, så I kan regne mig blandt 'de fjendtlige', lyder det fra Sultana på det sociale medie X. 

Manchester United kom i onsdags med en officiel udmelding om Mason Greenwood, hvor den engelske klub fastslog, at man er tæt på at tage en endelig beslutning om angriberen. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er VM-turneringens hold

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Viborg FF – OB

Svensson giver status på Huescas

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Klar for FC København