Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 22. januar 2022, men Mason Greenwood kan snart være tilbage i Manchester United-truppen.
Ifølge mediet The Athletic arbejder Manchester United nemlig på at indfase Greenwood i Erik ten Hags trup, efter at den 21-årige angriber sidste år blev arresteret og anklaget for voldtægt.
Politiet droppede efterfølgende sagen mod Mason Greenwood tilbage i februar, og ifølge The Athletic har Manchester United igennem længere tid arbejdet på, hvordan man kan bringe angriberen tilbage i spillertruppen.
Premier League-klubbens ledelse har angiveligt foretaget en større analytisk gennemgang for at vurdere, hvilke tv-eksperter, journalister og politikere, der ville kunne tænkes at omtale Greenwoods comeback i et negativt lys.
Ifølge The Athletic har Manchester United udsat udmeldingen om Greenwoods comeback, efter at klubbens CEO, Richard Arnold, i begyndelsen af august informerede andre ledere i klubben om beslutningen om at bringe Greenwood tilbage.
This is disgusting, @ManUtd.
— Zarah Sultana MP (@zarahsultana) August 18, 2023
I will always stand in solidarity with survivors of domestic violence, so consider me “hostile”. https://t.co/T12hANOcvc
The Athletics afsløring har resulteret i udbredt kritik af Manchester United i de seneste dage, og også det engelske parlamentsmedlem Zarah Sultana er nu ude med riven.
– Det her er ulækkert, Manchester United. Jeg vil altid være solidarisk overfor personer, der har været udsat for misbrug i hjemmet, så I kan regne mig blandt 'de fjendtlige', lyder det fra Sultana på det sociale medie X.
Manchester United kom i onsdags med en officiel udmelding om Mason Greenwood, hvor den engelske klub fastslog, at man er tæt på at tage en endelig beslutning om angriberen.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
INTERVIEW