Slagter United efter afsløring: Det er ulækkert

Labour-politiker sviner Manchester United, efter afsløring om klubbens plan om at give Mason Greenwood comeback.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 22. januar 2022, men Mason Greenwood kan snart være tilbage i Manchester United-truppen. 

Ifølge mediet The Athletic arbejder Manchester United nemlig på at indfase Greenwood i Erik ten Hags trup, efter at den 21-årige angriber sidste år blev arresteret og anklaget for voldtægt. 

Politiet droppede efterfølgende sagen mod Mason Greenwood tilbage i februar, og ifølge The Athletic har Manchester United igennem længere tid arbejdet på, hvordan man kan bringe angriberen tilbage i spillertruppen. 

Premier League-klubbens ledelse har angiveligt foretaget en større analytisk gennemgang for at vurdere, hvilke tv-eksperter, journalister og politikere, der ville kunne tænkes at omtale Greenwoods comeback i et negativt lys. 

Ifølge The Athletic har Manchester United udsat udmeldingen om Greenwoods comeback, efter at klubbens CEO, Richard Arnold, i begyndelsen af august informerede andre ledere i klubben om beslutningen om at bringe Greenwood tilbage. 

The Athletics afsløring har resulteret i udbredt kritik af Manchester United i de seneste dage, og også det engelske parlamentsmedlem Zarah Sultana er nu ude med riven. 

– Det her er ulækkert, Manchester United. Jeg vil altid være solidarisk overfor personer, der har været udsat for misbrug i hjemmet, så I kan regne mig blandt 'de fjendtlige', lyder det fra Sultana på det sociale medie X. 

Manchester United kom i onsdags med en officiel udmelding om Mason Greenwood, hvor den engelske klub fastslog, at man er tæt på at tage en endelig beslutning om angriberen. 





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Lindstrøm skifter til Schalke

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Speakman om transfer: En unik situation

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ingen klausul i FC København-aftale

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Dansker scorer mod Barcelona

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

OB – Sønderjyske

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning