Slagter United efter afsløring: Det er ulækkert

Labour-politiker sviner Manchester United, efter afsløring om klubbens plan om at give Mason Greenwood comeback.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 22. januar 2022, men Mason Greenwood kan snart være tilbage i Manchester United-truppen. 

Ifølge mediet The Athletic arbejder Manchester United nemlig på at indfase Greenwood i Erik ten Hags trup, efter at den 21-årige angriber sidste år blev arresteret og anklaget for voldtægt. 

Politiet droppede efterfølgende sagen mod Mason Greenwood tilbage i februar, og ifølge The Athletic har Manchester United igennem længere tid arbejdet på, hvordan man kan bringe angriberen tilbage i spillertruppen. 

Premier League-klubbens ledelse har angiveligt foretaget en større analytisk gennemgang for at vurdere, hvilke tv-eksperter, journalister og politikere, der ville kunne tænkes at omtale Greenwoods comeback i et negativt lys. 

Ifølge The Athletic har Manchester United udsat udmeldingen om Greenwoods comeback, efter at klubbens CEO, Richard Arnold, i begyndelsen af august informerede andre ledere i klubben om beslutningen om at bringe Greenwood tilbage. 

The Athletics afsløring har resulteret i udbredt kritik af Manchester United i de seneste dage, og også det engelske parlamentsmedlem Zarah Sultana er nu ude med riven. 

– Det her er ulækkert, Manchester United. Jeg vil altid være solidarisk overfor personer, der har været udsat for misbrug i hjemmet, så I kan regne mig blandt 'de fjendtlige', lyder det fra Sultana på det sociale medie X. 

Manchester United kom i onsdags med en officiel udmelding om Mason Greenwood, hvor den engelske klub fastslog, at man er tæt på at tage en endelig beslutning om angriberen. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen