Slagter United efter afsløring: Det er ulækkert

Labour-politiker sviner Manchester United, efter afsløring om klubbens plan om at give Mason Greenwood comeback.



Han har ikke spillet en fodboldkamp siden den 22. januar 2022, men Mason Greenwood kan snart være tilbage i Manchester United-truppen. 

Ifølge mediet The Athletic arbejder Manchester United nemlig på at indfase Greenwood i Erik ten Hags trup, efter at den 21-årige angriber sidste år blev arresteret og anklaget for voldtægt. 

Politiet droppede efterfølgende sagen mod Mason Greenwood tilbage i februar, og ifølge The Athletic har Manchester United igennem længere tid arbejdet på, hvordan man kan bringe angriberen tilbage i spillertruppen. 

Premier League-klubbens ledelse har angiveligt foretaget en større analytisk gennemgang for at vurdere, hvilke tv-eksperter, journalister og politikere, der ville kunne tænkes at omtale Greenwoods comeback i et negativt lys. 

Ifølge The Athletic har Manchester United udsat udmeldingen om Greenwoods comeback, efter at klubbens CEO, Richard Arnold, i begyndelsen af august informerede andre ledere i klubben om beslutningen om at bringe Greenwood tilbage. 

The Athletics afsløring har resulteret i udbredt kritik af Manchester United i de seneste dage, og også det engelske parlamentsmedlem Zarah Sultana er nu ude med riven. 

– Det her er ulækkert, Manchester United. Jeg vil altid være solidarisk overfor personer, der har været udsat for misbrug i hjemmet, så I kan regne mig blandt 'de fjendtlige', lyder det fra Sultana på det sociale medie X. 

Manchester United kom i onsdags med en officiel udmelding om Mason Greenwood, hvor den engelske klub fastslog, at man er tæt på at tage en endelig beslutning om angriberen. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Østrig – Jordan

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Vil hente tysk landsholdsstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig