Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær er ikke tilfreds med antallet af straffespark, som bliver tildelt hans hold.
Søndag vandt United 2-1 over West Ham, men det var ikke takket være noget straffespark, da Ronaldo flere gange faldt inde i feltet uden at dommeren pegede på ellevemeterpletten.
Ifølge Solskjær kan man faktisk pege på en eksakt dato for, hvornår dommeren begyndte at dømme færre straffespark til United. Og hvem man kan takke for det.
Tilbage i januar tabte Liverpool 1-0 til Southampton, og her følte Jürgen Klopp, at Liverpool var blevet snydt for flere straffespark. Sur oven på nederlaget beskyldte han efter kampen dommerne for at dømme flere straffespark til Manchester United end hans eget hold.
– United har fået flere straffespark på to år, end jeg har fået på fem et halvt år, sagde Klopp dengang.
Og det har måske virket.
For siden da har United – ifølge Ole Gunnar Solskjær – ikke fået tildelt flere tvivlsomme straffespark. Det siger han forud for Uniteds kamp mod Aston Villa lørdag.
– Vi skulle have haft tre straffespark de sidste to kampe. En vis manager var sidste år bekymret for de straffespark, vi blev tildelt. Efter det virker det til, at beslutningerne er sværere at træffe (for dommerne, red.)
– Jeg har oplevet en stor forskel siden da. Men vi må bare lade det være op til dommerne og forhåbentlig vil de lave de korrekte kendelser snart, siger Solskjær ifølge Sky Sports.
United tabte sin seneste kamp til netop West Ham, som man i weekend slog. Dermed er United ude af Carabao Cuppen i denne sæson.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
PSG er fransk mester for femte sæson i træk
MEDIE
