Solskjær beskylder rival for få straffekendelser

Manchester United-træneren mener at hans hold har fået færre straffespark efter en udtalelse fra Klopp



Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær er ikke tilfreds med antallet af straffespark, som bliver tildelt hans hold. 

Søndag vandt United 2-1 over West Ham, men det var ikke takket være noget straffespark, da Ronaldo flere gange faldt inde i feltet uden at dommeren pegede på ellevemeterpletten. 

Ifølge Solskjær kan man faktisk pege på en eksakt dato for, hvornår dommeren begyndte at dømme færre straffespark til United. Og hvem man kan takke for det. 

Tilbage i januar tabte Liverpool 1-0 til Southampton, og her følte Jürgen Klopp, at Liverpool var blevet snydt for flere straffespark. Sur oven på nederlaget beskyldte han efter kampen dommerne for at dømme flere straffespark til Manchester United end hans eget hold. 

– United har fået flere straffespark på to år, end jeg har fået på fem et halvt år, sagde Klopp dengang. 

Og det har måske virket. 

For siden da har United – ifølge Ole Gunnar Solskjær – ikke fået tildelt flere tvivlsomme straffespark. Det siger han forud for Uniteds kamp mod Aston Villa lørdag. 

– Vi skulle have haft tre straffespark de sidste to kampe. En vis manager var sidste år bekymret for de straffespark, vi blev tildelt. Efter det virker det til, at beslutningerne er sværere at træffe (for dommerne, red.) 

– Jeg har oplevet en stor forskel siden da. Men vi må bare lade det være op til dommerne og forhåbentlig vil de lave de korrekte kendelser snart, siger Solskjær ifølge Sky Sports. 

United tabte sin seneste kamp til netop West Ham, som man i weekend slog. Dermed er United ude af Carabao Cuppen i denne sæson. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis