Solskjær beskylder rival for få straffekendelser

Manchester United-træneren mener at hans hold har fået færre straffespark efter en udtalelse fra Klopp



Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær er ikke tilfreds med antallet af straffespark, som bliver tildelt hans hold. 

Søndag vandt United 2-1 over West Ham, men det var ikke takket være noget straffespark, da Ronaldo flere gange faldt inde i feltet uden at dommeren pegede på ellevemeterpletten. 

Ifølge Solskjær kan man faktisk pege på en eksakt dato for, hvornår dommeren begyndte at dømme færre straffespark til United. Og hvem man kan takke for det. 

Tilbage i januar tabte Liverpool 1-0 til Southampton, og her følte Jürgen Klopp, at Liverpool var blevet snydt for flere straffespark. Sur oven på nederlaget beskyldte han efter kampen dommerne for at dømme flere straffespark til Manchester United end hans eget hold. 

– United har fået flere straffespark på to år, end jeg har fået på fem et halvt år, sagde Klopp dengang. 

Og det har måske virket. 

For siden da har United – ifølge Ole Gunnar Solskjær – ikke fået tildelt flere tvivlsomme straffespark. Det siger han forud for Uniteds kamp mod Aston Villa lørdag. 

– Vi skulle have haft tre straffespark de sidste to kampe. En vis manager var sidste år bekymret for de straffespark, vi blev tildelt. Efter det virker det til, at beslutningerne er sværere at træffe (for dommerne, red.) 

– Jeg har oplevet en stor forskel siden da. Men vi må bare lade det være op til dommerne og forhåbentlig vil de lave de korrekte kendelser snart, siger Solskjær ifølge Sky Sports. 

United tabte sin seneste kamp til netop West Ham, som man i weekend slog. Dermed er United ude af Carabao Cuppen i denne sæson. 





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

AGF-spiller idømt karantæne

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Portugal – Spanien

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

USA – Belgien

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Trump bad FIFA revurdere karantæne

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!