Solskjær beskylder rival for få straffekendelser

Manchester United-træneren mener at hans hold har fået færre straffespark efter en udtalelse fra Klopp



Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær er ikke tilfreds med antallet af straffespark, som bliver tildelt hans hold. 

Søndag vandt United 2-1 over West Ham, men det var ikke takket være noget straffespark, da Ronaldo flere gange faldt inde i feltet uden at dommeren pegede på ellevemeterpletten. 

Ifølge Solskjær kan man faktisk pege på en eksakt dato for, hvornår dommeren begyndte at dømme færre straffespark til United. Og hvem man kan takke for det. 

Tilbage i januar tabte Liverpool 1-0 til Southampton, og her følte Jürgen Klopp, at Liverpool var blevet snydt for flere straffespark. Sur oven på nederlaget beskyldte han efter kampen dommerne for at dømme flere straffespark til Manchester United end hans eget hold. 

– United har fået flere straffespark på to år, end jeg har fået på fem et halvt år, sagde Klopp dengang. 

Og det har måske virket. 

For siden da har United – ifølge Ole Gunnar Solskjær – ikke fået tildelt flere tvivlsomme straffespark. Det siger han forud for Uniteds kamp mod Aston Villa lørdag. 

– Vi skulle have haft tre straffespark de sidste to kampe. En vis manager var sidste år bekymret for de straffespark, vi blev tildelt. Efter det virker det til, at beslutningerne er sværere at træffe (for dommerne, red.) 

– Jeg har oplevet en stor forskel siden da. Men vi må bare lade det være op til dommerne og forhåbentlig vil de lave de korrekte kendelser snart, siger Solskjær ifølge Sky Sports. 

United tabte sin seneste kamp til netop West Ham, som man i weekend slog. Dermed er United ude af Carabao Cuppen i denne sæson. 





Ked af hemmeligt FCK-skifte




LIVE

TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Stor ændring i AGF?

Dansker scorer mod Barcelona

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Eriksen spottet – nu er der nyt

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Transferkollaps: Napoli truer med retssag