Manchester United-træner Ole Gunnar Solskjær er ikke tilfreds med antallet af straffespark, som bliver tildelt hans hold.
Søndag vandt United 2-1 over West Ham, men det var ikke takket være noget straffespark, da Ronaldo flere gange faldt inde i feltet uden at dommeren pegede på ellevemeterpletten.
Ifølge Solskjær kan man faktisk pege på en eksakt dato for, hvornår dommeren begyndte at dømme færre straffespark til United. Og hvem man kan takke for det.
Tilbage i januar tabte Liverpool 1-0 til Southampton, og her følte Jürgen Klopp, at Liverpool var blevet snydt for flere straffespark. Sur oven på nederlaget beskyldte han efter kampen dommerne for at dømme flere straffespark til Manchester United end hans eget hold.
– United har fået flere straffespark på to år, end jeg har fået på fem et halvt år, sagde Klopp dengang.
Og det har måske virket.
For siden da har United – ifølge Ole Gunnar Solskjær – ikke fået tildelt flere tvivlsomme straffespark. Det siger han forud for Uniteds kamp mod Aston Villa lørdag.
– Vi skulle have haft tre straffespark de sidste to kampe. En vis manager var sidste år bekymret for de straffespark, vi blev tildelt. Efter det virker det til, at beslutningerne er sværere at træffe (for dommerne, red.)
– Jeg har oplevet en stor forskel siden da. Men vi må bare lade det være op til dommerne og forhåbentlig vil de lave de korrekte kendelser snart, siger Solskjær ifølge Sky Sports.
United tabte sin seneste kamp til netop West Ham, som man i weekend slog. Dermed er United ude af Carabao Cuppen i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
