Paul Pogba har fået en stærk start på denne sæson, og særlig i rollen som oplægger har franskmanden hidtil været helt suveræn.
Syv oplæg står han allerede noteret for efter de første fire kampe, og i weekendens storsejr over Newcastle, lagde han da også op til to af Manchester Uniteds scoringer.
Manchester Uniteds manager Ole Gunnar Solskjær er dog ikke ovenud begejstret over tallene, som han forklarer er en statistik, som er noget for de sociale medier.
Det fortalte han på pressemødet forud for Manchester Uniteds Champions League-kamp mod Young Boys, som spilles tirsdag aften.
– Hvad består en assist af? En tværaflevering til Bruno Fernandes, som smækker bolden op i hjørnet, eller når Paul sender en smuk bold i dybden mod Mason (Greenwood, red.), som kommer igennem?
– Paul har altid været en god pasningsspiller, også en af de bedste i europæisk fodbold, og han har ikke fået nogle assists for sine bedste afleveringer i denne sæson. Jeg bruger ikke tid på assists, det er noget for sociale medier, forklarer nordmanden.
Paul Pogba har længe været rygtet væk fra Manchester United, og hans kontrakt udløber også til næste sommer. Mandag kom det dog frem, at de stærke Manchester United-præstationer kombineret med indkøb af stjerner som Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho og Raphael Varane er ved at få ham på andre tanker.
Der er da heller ingen tvivl om, at Ole Gunnar Solskjær godt er klar over, at han har et stærkt aktiv på midtbanen.
– Paul har helt klart spillet godt. Han er kommet tilbage i god form, og han har arbejdet hårdt over sommeren. Han er kommet tilbage trænet og fit, fortæller Solskjær.
Pogba har haft en fod med i syv af Manchester Uniteds 11 Premier League-mål i denne sæson.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
