Paul Pogba har fået en stærk start på denne sæson, og særlig i rollen som oplægger har franskmanden hidtil været helt suveræn.
Syv oplæg står han allerede noteret for efter de første fire kampe, og i weekendens storsejr over Newcastle, lagde han da også op til to af Manchester Uniteds scoringer.
Manchester Uniteds manager Ole Gunnar Solskjær er dog ikke ovenud begejstret over tallene, som han forklarer er en statistik, som er noget for de sociale medier.
Det fortalte han på pressemødet forud for Manchester Uniteds Champions League-kamp mod Young Boys, som spilles tirsdag aften.
– Hvad består en assist af? En tværaflevering til Bruno Fernandes, som smækker bolden op i hjørnet, eller når Paul sender en smuk bold i dybden mod Mason (Greenwood, red.), som kommer igennem?
– Paul har altid været en god pasningsspiller, også en af de bedste i europæisk fodbold, og han har ikke fået nogle assists for sine bedste afleveringer i denne sæson. Jeg bruger ikke tid på assists, det er noget for sociale medier, forklarer nordmanden.
Paul Pogba har længe været rygtet væk fra Manchester United, og hans kontrakt udløber også til næste sommer. Mandag kom det dog frem, at de stærke Manchester United-præstationer kombineret med indkøb af stjerner som Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho og Raphael Varane er ved at få ham på andre tanker.
Der er da heller ingen tvivl om, at Ole Gunnar Solskjær godt er klar over, at han har et stærkt aktiv på midtbanen.
– Paul har helt klart spillet godt. Han er kommet tilbage i god form, og han har arbejdet hårdt over sommeren. Han er kommet tilbage trænet og fit, fortæller Solskjær.
Pogba har haft en fod med i syv af Manchester Uniteds 11 Premier League-mål i denne sæson.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
