Paul Pogba har fået en stærk start på denne sæson, og særlig i rollen som oplægger har franskmanden hidtil været helt suveræn.
Syv oplæg står han allerede noteret for efter de første fire kampe, og i weekendens storsejr over Newcastle, lagde han da også op til to af Manchester Uniteds scoringer.
Manchester Uniteds manager Ole Gunnar Solskjær er dog ikke ovenud begejstret over tallene, som han forklarer er en statistik, som er noget for de sociale medier.
Det fortalte han på pressemødet forud for Manchester Uniteds Champions League-kamp mod Young Boys, som spilles tirsdag aften.
– Hvad består en assist af? En tværaflevering til Bruno Fernandes, som smækker bolden op i hjørnet, eller når Paul sender en smuk bold i dybden mod Mason (Greenwood, red.), som kommer igennem?
– Paul har altid været en god pasningsspiller, også en af de bedste i europæisk fodbold, og han har ikke fået nogle assists for sine bedste afleveringer i denne sæson. Jeg bruger ikke tid på assists, det er noget for sociale medier, forklarer nordmanden.
Paul Pogba har længe været rygtet væk fra Manchester United, og hans kontrakt udløber også til næste sommer. Mandag kom det dog frem, at de stærke Manchester United-præstationer kombineret med indkøb af stjerner som Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho og Raphael Varane er ved at få ham på andre tanker.
Der er da heller ingen tvivl om, at Ole Gunnar Solskjær godt er klar over, at han har et stærkt aktiv på midtbanen.
– Paul har helt klart spillet godt. Han er kommet tilbage i god form, og han har arbejdet hårdt over sommeren. Han er kommet tilbage trænet og fit, fortæller Solskjær.
Pogba har haft en fod med i syv af Manchester Uniteds 11 Premier League-mål i denne sæson.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
NYHEDER
