Ruben Amorim er ny cheftræner for Manchester United, og den portugisiske succestræner ser nu ind i en stor opgave med at bringe den engelske kæmpeklub tilbage til tidligere tiders storhed.
Siden Sir Alex Fergusons afgang har prominente trænernavne som José Mourinho, Louis van Gaal og Erik ten Hag forgæves forsøgt at bringe Manchester United tilbage på tronen i Premier League, og nu bliver det altså Ruben Amorim, der skal gøre forsøget.
Set med danske briller er det selvsagt også spændende, hvad ansættelsen af Ruben Amorim kommer til at betyde for Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge har fået en hel del spilletid i de seneste måneder.
Ifølge Manchester United-legenden Rio Ferdinand risikerer Rasmus Højlund at stå i en træls situation, hvis Ruben Amorim insisterer på at tage Sportings svenske skarpskytte Viktor Gyökeres med til Old Trafford.
– Jeg kan godt se for mig, at han (Amorim, red.) kan få det bedste ud af en spiller som Højlund. Han hentede Gyökeres i Coventry. Gyökeres har scoret et hav af mål, og Amorim har virkelig udviklet ham til lidt af en spiller. Det ville ikke overraske mig, hvis han siger: "Der er én spiller, jeg er nødt til at få med derfra, og det er ham (Gyökeres, red.)".
– Han er essentiel for den måde, Sporting spiller på. Hvad sker der med Rasmus Højlund, hvis de kaster en kæmpe sum penge efter en spiller som Gyökeres? 64 kampe, 53 mål (Gyökeres er noteret for 59 mål i 65 kampe for Sporting, red.), og han har spillet i England før, godt nok i Championship. Kommer de til at bruge kassen på ham, og hvad kommer det til at betyde for Højlund? Der er store beslutninger, der skal tages, lyder det ifølge Rio Ferdinand Presents fra Rio Ferdinand.
26-årige Viktor Gyökeres er noteret for 12 mål i ni ligakampe for Sporting i denne sæson. I sidste sæson scorede svenskeren 29 ligamål for Lissabon-klubben.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Zinedine Zidane præsenteret
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT