Spår stort Højlund-problem: Hvad sker der så?

Rio Ferdinand kan sagtens se for sig, at Ruben Amorim tager Viktor Gyökeres med til Old Trafford, og Manchester United-legenden peger på, at et indkøb af den svenske målmaskine selvsagt vil efterlade Rasmus Højlund i en svær situation.



Ruben Amorim er ny cheftræner for Manchester United, og den portugisiske succestræner ser nu ind i en stor opgave med at bringe den engelske kæmpeklub tilbage til tidligere tiders storhed. 

Siden Sir Alex Fergusons afgang har prominente trænernavne som José Mourinho, Louis van Gaal og Erik ten Hag forgæves forsøgt at bringe Manchester United tilbage på tronen i Premier League, og nu bliver det altså Ruben Amorim, der skal gøre forsøget. 

Set med danske briller er det selvsagt også spændende, hvad ansættelsen af Ruben Amorim kommer til at betyde for Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge har fået en hel del spilletid i de seneste måneder. 

Ifølge Manchester United-legenden Rio Ferdinand risikerer Rasmus Højlund at stå i en træls situation, hvis Ruben Amorim insisterer på at tage Sportings svenske skarpskytte Viktor Gyökeres med til Old Trafford. 

– Jeg kan godt se for mig, at han (Amorim, red.) kan få det bedste ud af en spiller som Højlund. Han hentede Gyökeres i Coventry. Gyökeres har scoret et hav af mål, og Amorim har virkelig udviklet ham til lidt af en spiller. Det ville ikke overraske mig, hvis han siger: "Der er én spiller, jeg er nødt til at få med derfra, og det er ham (Gyökeres, red.)". 

– Han er essentiel for den måde, Sporting spiller på. Hvad sker der med Rasmus Højlund, hvis de kaster en kæmpe sum penge efter en spiller som Gyökeres? 64 kampe, 53 mål (Gyökeres er noteret for 59 mål i 65 kampe for Sporting, red.), og han har spillet i England før, godt nok i Championship. Kommer de til at bruge kassen på ham, og hvad kommer det til at betyde for Højlund? Der er store beslutninger, der skal tages, lyder det ifølge Rio Ferdinand Presents fra Rio Ferdinand. 

26-årige Viktor Gyökeres er noteret for 12 mål i ni ligakampe for Sporting i denne sæson. I sidste sæson scorede svenskeren 29 ligamål for Lissabon-klubben. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Motivation til forskel i Lens

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

‘Så er Clement Bischoff færdig’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet