Ruben Amorim er ny cheftræner for Manchester United, og den portugisiske succestræner ser nu ind i en stor opgave med at bringe den engelske kæmpeklub tilbage til tidligere tiders storhed.
Siden Sir Alex Fergusons afgang har prominente trænernavne som José Mourinho, Louis van Gaal og Erik ten Hag forgæves forsøgt at bringe Manchester United tilbage på tronen i Premier League, og nu bliver det altså Ruben Amorim, der skal gøre forsøget.
Set med danske briller er det selvsagt også spændende, hvad ansættelsen af Ruben Amorim kommer til at betyde for Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge har fået en hel del spilletid i de seneste måneder.
Ifølge Manchester United-legenden Rio Ferdinand risikerer Rasmus Højlund at stå i en træls situation, hvis Ruben Amorim insisterer på at tage Sportings svenske skarpskytte Viktor Gyökeres med til Old Trafford.
– Jeg kan godt se for mig, at han (Amorim, red.) kan få det bedste ud af en spiller som Højlund. Han hentede Gyökeres i Coventry. Gyökeres har scoret et hav af mål, og Amorim har virkelig udviklet ham til lidt af en spiller. Det ville ikke overraske mig, hvis han siger: "Der er én spiller, jeg er nødt til at få med derfra, og det er ham (Gyökeres, red.)".
– Han er essentiel for den måde, Sporting spiller på. Hvad sker der med Rasmus Højlund, hvis de kaster en kæmpe sum penge efter en spiller som Gyökeres? 64 kampe, 53 mål (Gyökeres er noteret for 59 mål i 65 kampe for Sporting, red.), og han har spillet i England før, godt nok i Championship. Kommer de til at bruge kassen på ham, og hvad kommer det til at betyde for Højlund? Der er store beslutninger, der skal tages, lyder det ifølge Rio Ferdinand Presents fra Rio Ferdinand.
26-årige Viktor Gyökeres er noteret for 12 mål i ni ligakampe for Sporting i denne sæson. I sidste sæson scorede svenskeren 29 ligamål for Lissabon-klubben.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!