Ruben Amorim er ny cheftræner for Manchester United, og den portugisiske succestræner ser nu ind i en stor opgave med at bringe den engelske kæmpeklub tilbage til tidligere tiders storhed.
Siden Sir Alex Fergusons afgang har prominente trænernavne som José Mourinho, Louis van Gaal og Erik ten Hag forgæves forsøgt at bringe Manchester United tilbage på tronen i Premier League, og nu bliver det altså Ruben Amorim, der skal gøre forsøget.
Set med danske briller er det selvsagt også spændende, hvad ansættelsen af Ruben Amorim kommer til at betyde for Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge har fået en hel del spilletid i de seneste måneder.
Ifølge Manchester United-legenden Rio Ferdinand risikerer Rasmus Højlund at stå i en træls situation, hvis Ruben Amorim insisterer på at tage Sportings svenske skarpskytte Viktor Gyökeres med til Old Trafford.
– Jeg kan godt se for mig, at han (Amorim, red.) kan få det bedste ud af en spiller som Højlund. Han hentede Gyökeres i Coventry. Gyökeres har scoret et hav af mål, og Amorim har virkelig udviklet ham til lidt af en spiller. Det ville ikke overraske mig, hvis han siger: "Der er én spiller, jeg er nødt til at få med derfra, og det er ham (Gyökeres, red.)".
– Han er essentiel for den måde, Sporting spiller på. Hvad sker der med Rasmus Højlund, hvis de kaster en kæmpe sum penge efter en spiller som Gyökeres? 64 kampe, 53 mål (Gyökeres er noteret for 59 mål i 65 kampe for Sporting, red.), og han har spillet i England før, godt nok i Championship. Kommer de til at bruge kassen på ham, og hvad kommer det til at betyde for Højlund? Der er store beslutninger, der skal tages, lyder det ifølge Rio Ferdinand Presents fra Rio Ferdinand.
26-årige Viktor Gyökeres er noteret for 12 mål i ni ligakampe for Sporting i denne sæson. I sidste sæson scorede svenskeren 29 ligamål for Lissabon-klubben.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Spottet i København
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM