Spår stort Højlund-problem: Hvad sker der så?

Rio Ferdinand kan sagtens se for sig, at Ruben Amorim tager Viktor Gyökeres med til Old Trafford, og Manchester United-legenden peger på, at et indkøb af den svenske målmaskine selvsagt vil efterlade Rasmus Højlund i en svær situation.



Ruben Amorim er ny cheftræner for Manchester United, og den portugisiske succestræner ser nu ind i en stor opgave med at bringe den engelske kæmpeklub tilbage til tidligere tiders storhed. 

Siden Sir Alex Fergusons afgang har prominente trænernavne som José Mourinho, Louis van Gaal og Erik ten Hag forgæves forsøgt at bringe Manchester United tilbage på tronen i Premier League, og nu bliver det altså Ruben Amorim, der skal gøre forsøget. 

Set med danske briller er det selvsagt også spændende, hvad ansættelsen af Ruben Amorim kommer til at betyde for Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge har fået en hel del spilletid i de seneste måneder. 

Ifølge Manchester United-legenden Rio Ferdinand risikerer Rasmus Højlund at stå i en træls situation, hvis Ruben Amorim insisterer på at tage Sportings svenske skarpskytte Viktor Gyökeres med til Old Trafford. 

– Jeg kan godt se for mig, at han (Amorim, red.) kan få det bedste ud af en spiller som Højlund. Han hentede Gyökeres i Coventry. Gyökeres har scoret et hav af mål, og Amorim har virkelig udviklet ham til lidt af en spiller. Det ville ikke overraske mig, hvis han siger: "Der er én spiller, jeg er nødt til at få med derfra, og det er ham (Gyökeres, red.)". 

– Han er essentiel for den måde, Sporting spiller på. Hvad sker der med Rasmus Højlund, hvis de kaster en kæmpe sum penge efter en spiller som Gyökeres? 64 kampe, 53 mål (Gyökeres er noteret for 59 mål i 65 kampe for Sporting, red.), og han har spillet i England før, godt nok i Championship. Kommer de til at bruge kassen på ham, og hvad kommer det til at betyde for Højlund? Der er store beslutninger, der skal tages, lyder det ifølge Rio Ferdinand Presents fra Rio Ferdinand. 

26-årige Viktor Gyökeres er noteret for 12 mål i ni ligakampe for Sporting i denne sæson. I sidste sæson scorede svenskeren 29 ligamål for Lissabon-klubben. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Norge – Frankrig

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Her er Tysklands vej til VM-finalen

DR Congo – Uzbekistan

Uruguay – Spanien

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud