Spår stort Højlund-problem: Hvad sker der så?

Rio Ferdinand kan sagtens se for sig, at Ruben Amorim tager Viktor Gyökeres med til Old Trafford, og Manchester United-legenden peger på, at et indkøb af den svenske målmaskine selvsagt vil efterlade Rasmus Højlund i en svær situation.



Ruben Amorim er ny cheftræner for Manchester United, og den portugisiske succestræner ser nu ind i en stor opgave med at bringe den engelske kæmpeklub tilbage til tidligere tiders storhed. 

Siden Sir Alex Fergusons afgang har prominente trænernavne som José Mourinho, Louis van Gaal og Erik ten Hag forgæves forsøgt at bringe Manchester United tilbage på tronen i Premier League, og nu bliver det altså Ruben Amorim, der skal gøre forsøget. 

Set med danske briller er det selvsagt også spændende, hvad ansættelsen af Ruben Amorim kommer til at betyde for Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge har fået en hel del spilletid i de seneste måneder. 

Ifølge Manchester United-legenden Rio Ferdinand risikerer Rasmus Højlund at stå i en træls situation, hvis Ruben Amorim insisterer på at tage Sportings svenske skarpskytte Viktor Gyökeres med til Old Trafford. 

– Jeg kan godt se for mig, at han (Amorim, red.) kan få det bedste ud af en spiller som Højlund. Han hentede Gyökeres i Coventry. Gyökeres har scoret et hav af mål, og Amorim har virkelig udviklet ham til lidt af en spiller. Det ville ikke overraske mig, hvis han siger: "Der er én spiller, jeg er nødt til at få med derfra, og det er ham (Gyökeres, red.)". 

– Han er essentiel for den måde, Sporting spiller på. Hvad sker der med Rasmus Højlund, hvis de kaster en kæmpe sum penge efter en spiller som Gyökeres? 64 kampe, 53 mål (Gyökeres er noteret for 59 mål i 65 kampe for Sporting, red.), og han har spillet i England før, godt nok i Championship. Kommer de til at bruge kassen på ham, og hvad kommer det til at betyde for Højlund? Der er store beslutninger, der skal tages, lyder det ifølge Rio Ferdinand Presents fra Rio Ferdinand. 

26-årige Viktor Gyökeres er noteret for 12 mål i ni ligakampe for Sporting i denne sæson. I sidste sæson scorede svenskeren 29 ligamål for Lissabon-klubben. 



Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

FC København-handling går verden rundt 

Endelig er der godt nyt!

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Brøndby sparer millioner

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

Legende om Højlund: Her er problemet

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF slår FC København i drama

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Manchester United henter comebacksejr

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Kasper Hjulmand taber storkamp

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Banker FCM: Forrygende uge i FC København

OB – Vejle Boldklub

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler

Jesper Sørensen og co. finaleklar