Spår stort Højlund-problem: Hvad sker der så?

Rio Ferdinand kan sagtens se for sig, at Ruben Amorim tager Viktor Gyökeres med til Old Trafford, og Manchester United-legenden peger på, at et indkøb af den svenske målmaskine selvsagt vil efterlade Rasmus Højlund i en svær situation.



Ruben Amorim er ny cheftræner for Manchester United, og den portugisiske succestræner ser nu ind i en stor opgave med at bringe den engelske kæmpeklub tilbage til tidligere tiders storhed. 

Siden Sir Alex Fergusons afgang har prominente trænernavne som José Mourinho, Louis van Gaal og Erik ten Hag forgæves forsøgt at bringe Manchester United tilbage på tronen i Premier League, og nu bliver det altså Ruben Amorim, der skal gøre forsøget. 

Set med danske briller er det selvsagt også spændende, hvad ansættelsen af Ruben Amorim kommer til at betyde for Christian Eriksen og Rasmus Højlund, der begge har fået en hel del spilletid i de seneste måneder. 

Ifølge Manchester United-legenden Rio Ferdinand risikerer Rasmus Højlund at stå i en træls situation, hvis Ruben Amorim insisterer på at tage Sportings svenske skarpskytte Viktor Gyökeres med til Old Trafford. 

– Jeg kan godt se for mig, at han (Amorim, red.) kan få det bedste ud af en spiller som Højlund. Han hentede Gyökeres i Coventry. Gyökeres har scoret et hav af mål, og Amorim har virkelig udviklet ham til lidt af en spiller. Det ville ikke overraske mig, hvis han siger: "Der er én spiller, jeg er nødt til at få med derfra, og det er ham (Gyökeres, red.)". 

– Han er essentiel for den måde, Sporting spiller på. Hvad sker der med Rasmus Højlund, hvis de kaster en kæmpe sum penge efter en spiller som Gyökeres? 64 kampe, 53 mål (Gyökeres er noteret for 59 mål i 65 kampe for Sporting, red.), og han har spillet i England før, godt nok i Championship. Kommer de til at bruge kassen på ham, og hvad kommer det til at betyde for Højlund? Der er store beslutninger, der skal tages, lyder det ifølge Rio Ferdinand Presents fra Rio Ferdinand. 

26-årige Viktor Gyökeres er noteret for 12 mål i ni ligakampe for Sporting i denne sæson. I sidste sæson scorede svenskeren 29 ligamål for Lissabon-klubben. 



Hård udmelding fra Thomas Frank

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Målkongen Biereth på vild liste

Nu kan han spille for FC København

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Medier fælder dom over Dorgu

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Trist melding om Emil Højlund

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Stor hæder til Suzuki

De vil købe FC Midtjylland-profil

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Her er Superligaens bedste stadion

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Nordfransk point i Sydfrankrig

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres