Video : Tipsbladet
Premier League

Spændt Eriksen: Det er en god følelse

Christian Eriksen er ved at være klar til den forestående sæson.

Sæsonstart nærmer sig for Premier League-klubberne, og det er ikke anderledes for Manchester United.

Om ikke meget mere end to uger sparker De Røde Djævle sæsonen i gang hjemme mod Wolves, og Christian Eriksen kan mærke, at den første kamp nærmer sig. Det siger han til klubbens hjemmeside.

- Ja, det kommer nærmere. Nu er vi alle samlet igen som en fuld trup. Der er ingen opdelinger, og alle er sammen, hvilket er en god følelse. Men nej, det kommer nærmere. Alle møderne omkring kampene, der kommer, og den kommende sæson. Så ja, du får følelsen af, at det er ved at være oppe over. 

Eriksen har i løbet af sommeren fået en ny kollega på midtbanen i form af Mason Mount.

- Jeg synes, folk har taget sig godt af ham. Jeg tror, han har følt sig hjemme. Allerede nu føles han ikke som en, der er ny. Han passer rigtig godt ind og spiller godt.

- Jeg tror, alle kender hans kvaliteter, og han er helt sikker en spiller, der vil bidrage positivt til vores hold. Jeg håber uden tvivl, at han kan bringe det (erfaring, red.), og det er jeg sikker på, han kan. Han har allerede spillet i finaler og vundet dem.

- Det er det, man ønsker som fodboldspiller. Nu er målet, at han også kan vinde noget med os.

Mount var i Chelsea vant til at sparke frispark, ligesom Eriksen har været det i United. 

- Der bliver masser af frispark i denne sæson, tror jeg. Jeg tror, vi får brug for nogle flere frispark, siger Eriksen med et smil.

- Men nej, han sparker uden tvivl godt til bolden, og vi er nødt til at se, hvem der spiller, og hvem der er på banen. Jeg er sikker på, vi finder ud af, hvem der er i den bedste position til at tage frisparkene.

Manchester United mangler træningskampe mod Dortmund, Lens og Athletic Club før sæsonstart.