Sparker United-komet sig op på siden af legender mod Aston Villa?

Få her optakts-punkter til torsdagens kamp mellem Aston Villa og Manchester United.



Manchester United er et af de mest formstærke hold i Premier League i øjeblikket, og de møder et af Premier Leagues mest formsvage hold torsdag, når de gæster Aston Villa.

I den kamp kan David de Gea overhale Peter Schmeichel på listen over flest kampe for United, men et par andre United-spillere kan også skrive historie. Hvis portugisiske Bruno Fernandes og kometen Mason Greenwood fortsætter målformen, kan de nemlig skrive sig ind i klubbens historiebøger.

Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til kampen mellem Aston Villa og Manchester United.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 42 Premier League-kampe mod Manchester United (11 uafgjort, 30 nederlag), hvor sejren kom på Old Trafford i december 2009 (1-0).

– Manchester United er ubesejret i deres seneste 20 Premier League-udekampe mod Aston Villa (13 sejre), siden et 1-3-nederlag på åbningsdagen af 1995/96-sæsonen. Det er den længste ubesejrede stime på en udebane, et hold har haft mod et andet i den bedste engelske række nogensinde.

– Aston Villa har kun hentet to point i løbet af deres seneste ni Premier League-kampe (to uafgjorte, syv nederlag) og kun scoret fem gange i den periode.

– Manchester United kan blive det første hold i Premier League-historien, der vinder fire kampe i træk med tre eller flere mål.

– Manchester United er ubesejret i ni Premier League-kampe (seks sejre, tre uafgjorte), som er den længste igangværende stime i turneringen. Faktisk er det kun Liverpool (27) og Wolves (11), der har haft længere stimer i denne sæson.

– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 27 Premier League-kampe mod hold, der før runden er i den øverste halvdel af ligaen (fire uafgjorte, 22 nederlag). Den sejr var en 2-0 sejr over Everton i august 2019.

– Aston Villa’s 2-0 nederlag i Liverpool var 20. gang denne sæson, at Villa indkasserede to eller flere mål i en Premier League-kamp – intet hold har gjort det oftere i 2019-20 (Norwich og West Ham har gjort det ligeså mange gange).

– Bruno Fernandes har allerede været involveret i 11 mål i sine første ni Premier League-kampe. I Premier League-historien har kun fem spillere været involveret i 12 eller flere mål i deres første 10 kampe i konkurrencen – Mick Quinn (13), Alan Shearer, Kevin Phillips, Sergio Agüero og Papiss Cissé (alle 12).

– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har både scoret og lagt op til fem Premier League-mål (6 mål, 5 oplæg) og har opnået det på kun ni kampe, hvilket en Premier League-rekord. Den forrige rekord var 10 kampe, som Andrey Arshavin opnåede i maj 2009.

– Mason Greenwood har scoret 15 mål for Manchester United i denne sæson – de eneste teenagere, der har scoret flere mål for De Røde Djævle på en sæson, er George Best i 1965/66, Brian Kidd i 1967/68 og Wayne Rooney i 2004/05 (alle 17 mål).

Stillingen i Premier League:





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Stor mystik om Patrick Pentz

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tæt på en falliterklæring, FCK

Legende i hård kritik af Lukas Lerager



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

– Mildest talt undervældende

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Per Frimann hylder Brøndby

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Premier League skrev transferhistorie

Han er på vej væk fra AGF

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Forlader AGF – lægetjek booket

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Afviser kæmpebud

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Londonderby med mål

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline