Manchester United er et af de mest formstærke hold i Premier League i øjeblikket, og de møder et af Premier Leagues mest formsvage hold torsdag, når de gæster Aston Villa.
I den kamp kan David de Gea overhale Peter Schmeichel på listen over flest kampe for United, men et par andre United-spillere kan også skrive historie. Hvis portugisiske Bruno Fernandes og kometen Mason Greenwood fortsætter målformen, kan de nemlig skrive sig ind i klubbens historiebøger.
Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til kampen mellem Aston Villa og Manchester United.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 42 Premier League-kampe mod Manchester United (11 uafgjort, 30 nederlag), hvor sejren kom på Old Trafford i december 2009 (1-0).
– Manchester United er ubesejret i deres seneste 20 Premier League-udekampe mod Aston Villa (13 sejre), siden et 1-3-nederlag på åbningsdagen af 1995/96-sæsonen. Det er den længste ubesejrede stime på en udebane, et hold har haft mod et andet i den bedste engelske række nogensinde.
– Aston Villa har kun hentet to point i løbet af deres seneste ni Premier League-kampe (to uafgjorte, syv nederlag) og kun scoret fem gange i den periode.
– Manchester United kan blive det første hold i Premier League-historien, der vinder fire kampe i træk med tre eller flere mål.
– Manchester United er ubesejret i ni Premier League-kampe (seks sejre, tre uafgjorte), som er den længste igangværende stime i turneringen. Faktisk er det kun Liverpool (27) og Wolves (11), der har haft længere stimer i denne sæson.
– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 27 Premier League-kampe mod hold, der før runden er i den øverste halvdel af ligaen (fire uafgjorte, 22 nederlag). Den sejr var en 2-0 sejr over Everton i august 2019.
– Aston Villa’s 2-0 nederlag i Liverpool var 20. gang denne sæson, at Villa indkasserede to eller flere mål i en Premier League-kamp – intet hold har gjort det oftere i 2019-20 (Norwich og West Ham har gjort det ligeså mange gange).
– Bruno Fernandes har allerede været involveret i 11 mål i sine første ni Premier League-kampe. I Premier League-historien har kun fem spillere været involveret i 12 eller flere mål i deres første 10 kampe i konkurrencen – Mick Quinn (13), Alan Shearer, Kevin Phillips, Sergio Agüero og Papiss Cissé (alle 12).
– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har både scoret og lagt op til fem Premier League-mål (6 mål, 5 oplæg) og har opnået det på kun ni kampe, hvilket en Premier League-rekord. Den forrige rekord var 10 kampe, som Andrey Arshavin opnåede i maj 2009.
– Mason Greenwood har scoret 15 mål for Manchester United i denne sæson – de eneste teenagere, der har scoret flere mål for De Røde Djævle på en sæson, er George Best i 1965/66, Brian Kidd i 1967/68 og Wayne Rooney i 2004/05 (alle 17 mål).
Stillingen i Premier League:
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FC København skriver kontrakt med juvel
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
