Manchester United er et af de mest formstærke hold i Premier League i øjeblikket, og de møder et af Premier Leagues mest formsvage hold torsdag, når de gæster Aston Villa.
I den kamp kan David de Gea overhale Peter Schmeichel på listen over flest kampe for United, men et par andre United-spillere kan også skrive historie. Hvis portugisiske Bruno Fernandes og kometen Mason Greenwood fortsætter målformen, kan de nemlig skrive sig ind i klubbens historiebøger.
Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til kampen mellem Aston Villa og Manchester United.
Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 42 Premier League-kampe mod Manchester United (11 uafgjort, 30 nederlag), hvor sejren kom på Old Trafford i december 2009 (1-0).
– Manchester United er ubesejret i deres seneste 20 Premier League-udekampe mod Aston Villa (13 sejre), siden et 1-3-nederlag på åbningsdagen af 1995/96-sæsonen. Det er den længste ubesejrede stime på en udebane, et hold har haft mod et andet i den bedste engelske række nogensinde.
– Aston Villa har kun hentet to point i løbet af deres seneste ni Premier League-kampe (to uafgjorte, syv nederlag) og kun scoret fem gange i den periode.
– Manchester United kan blive det første hold i Premier League-historien, der vinder fire kampe i træk med tre eller flere mål.
– Manchester United er ubesejret i ni Premier League-kampe (seks sejre, tre uafgjorte), som er den længste igangværende stime i turneringen. Faktisk er det kun Liverpool (27) og Wolves (11), der har haft længere stimer i denne sæson.
– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 27 Premier League-kampe mod hold, der før runden er i den øverste halvdel af ligaen (fire uafgjorte, 22 nederlag). Den sejr var en 2-0 sejr over Everton i august 2019.
– Aston Villa’s 2-0 nederlag i Liverpool var 20. gang denne sæson, at Villa indkasserede to eller flere mål i en Premier League-kamp – intet hold har gjort det oftere i 2019-20 (Norwich og West Ham har gjort det ligeså mange gange).
– Bruno Fernandes har allerede været involveret i 11 mål i sine første ni Premier League-kampe. I Premier League-historien har kun fem spillere været involveret i 12 eller flere mål i deres første 10 kampe i konkurrencen – Mick Quinn (13), Alan Shearer, Kevin Phillips, Sergio Agüero og Papiss Cissé (alle 12).
– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har både scoret og lagt op til fem Premier League-mål (6 mål, 5 oplæg) og har opnået det på kun ni kampe, hvilket en Premier League-rekord. Den forrige rekord var 10 kampe, som Andrey Arshavin opnåede i maj 2009.
– Mason Greenwood har scoret 15 mål for Manchester United i denne sæson – de eneste teenagere, der har scoret flere mål for De Røde Djævle på en sæson, er George Best i 1965/66, Brian Kidd i 1967/68 og Wayne Rooney i 2004/05 (alle 17 mål).
Stillingen i Premier League:
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
AGF snubler i guldkampen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Barcelona klager til UEFA
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
