Sparker United-komet sig op på siden af legender mod Aston Villa?

Få her optakts-punkter til torsdagens kamp mellem Aston Villa og Manchester United.



Manchester United er et af de mest formstærke hold i Premier League i øjeblikket, og de møder et af Premier Leagues mest formsvage hold torsdag, når de gæster Aston Villa.

I den kamp kan David de Gea overhale Peter Schmeichel på listen over flest kampe for United, men et par andre United-spillere kan også skrive historie. Hvis portugisiske Bruno Fernandes og kometen Mason Greenwood fortsætter målformen, kan de nemlig skrive sig ind i klubbens historiebøger.

Spilxperten.com har sørget for ti spændende opta-statistikker til optakten til kampen mellem Aston Villa og Manchester United.

Her er 10 optakts-skud til Premier League-braget:
– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 42 Premier League-kampe mod Manchester United (11 uafgjort, 30 nederlag), hvor sejren kom på Old Trafford i december 2009 (1-0).

– Manchester United er ubesejret i deres seneste 20 Premier League-udekampe mod Aston Villa (13 sejre), siden et 1-3-nederlag på åbningsdagen af 1995/96-sæsonen. Det er den længste ubesejrede stime på en udebane, et hold har haft mod et andet i den bedste engelske række nogensinde.

– Aston Villa har kun hentet to point i løbet af deres seneste ni Premier League-kampe (to uafgjorte, syv nederlag) og kun scoret fem gange i den periode.

– Manchester United kan blive det første hold i Premier League-historien, der vinder fire kampe i træk med tre eller flere mål.

– Manchester United er ubesejret i ni Premier League-kampe (seks sejre, tre uafgjorte), som er den længste igangværende stime i turneringen. Faktisk er det kun Liverpool (27) og Wolves (11), der har haft længere stimer i denne sæson.

– Aston Villa har vundet kun en af deres seneste 27 Premier League-kampe mod hold, der før runden er i den øverste halvdel af ligaen (fire uafgjorte, 22 nederlag). Den sejr var en 2-0 sejr over Everton i august 2019.

– Aston Villa’s 2-0 nederlag i Liverpool var 20. gang denne sæson, at Villa indkasserede to eller flere mål i en Premier League-kamp – intet hold har gjort det oftere i 2019-20 (Norwich og West Ham har gjort det ligeså mange gange).

– Bruno Fernandes har allerede været involveret i 11 mål i sine første ni Premier League-kampe. I Premier League-historien har kun fem spillere været involveret i 12 eller flere mål i deres første 10 kampe i konkurrencen – Mick Quinn (13), Alan Shearer, Kevin Phillips, Sergio Agüero og Papiss Cissé (alle 12).

– Manchester Uniteds Bruno Fernandes har både scoret og lagt op til fem Premier League-mål (6 mål, 5 oplæg) og har opnået det på kun ni kampe, hvilket en Premier League-rekord. Den forrige rekord var 10 kampe, som Andrey Arshavin opnåede i maj 2009.

– Mason Greenwood har scoret 15 mål for Manchester United i denne sæson – de eneste teenagere, der har scoret flere mål for De Røde Djævle på en sæson, er George Best i 1965/66, Brian Kidd i 1967/68 og Wayne Rooney i 2004/05 (alle 17 mål).

Stillingen i Premier League:





LIVE

VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Optakt: Mexico – Sydafrika

Supercomputer: De vinder VM

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

‘Det er slut’

Succestræner forlader Premier League-klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM