Specialist hjælper både Phil Foden og HB Køge-back

Han har en flot portefølje af fodboldspillere, som han hver dag forsøger at hjælpe med at maksimere deres evner.



Der er ingen tvivl om, at Phil Foden er ved at udvikle sig til en af verdens bedste fodboldspillere i en alder af blot 21 år, men han har også fået kyndig vejledning af en mand ved navn Tony Clarke, skriver Goal.

Clarke med tilnavnet ‘Madness’ er en løbespecialist, der arbejder på den berømte løbeklub Harriers i Liverpool. Her han blandt andet hjulpet den succesfulde tikæmper Katarina Johnson-Thompson og den tidligere OL-bronzevinder Anyika Onuora.

Men han er også blevet et populært navn i fodboldverdenen efter en samtale med en af Phil Fodens repræsentanter, som han i 2019 talte med om nogen af englænderens fodboldfærdigheder.

Det afløste senere en samtale med den engelske landsholdsspiller, som tilknyttede løbespecialisten. Han finjusterede Fodens løbeteknik, så han istedet for at løbe på hælene brugte sine tåspidser til at sætte af med.

Det har i hvert fald virket, for Foden besidder en stor acceleration på både korte og lange distancer. Arbejdet med City-spilleren har tilmed fået flere fodboldspillere til at kontakte Tony Clarke.

Lige nu hjælper han blandt andre også den tidligere Liverpool-back Jon Flanagan, der er på kontrakt i HB Køge, James Carragher, som er Jamie Carraghers søn, og så har han en lang relation med Conor Coady.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nu er de færdige i Superligaen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Fredericia er nærmest rykket ned

‘Det er ringe ad helvede til’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!