Stjerne afslører modbydelig besked: Var vanvittigt

Arsenals tyske målmand, Bernd Leno, afslører, at han har modtaget forfærdelige beskeder fra fans. Han er siden stoppet med at læse med på de sociale medier.



I øjeblikket er der stort fokus på sociale medier i engelsk fodbold, efter at flere spillere og dommere har modtaget trusler og været ofre for racisme – blandt andre dommeren Mike Dean samt Manchester United-spillerne Axel Tuanzebe og Anthony Martial.

Nu fortæller Arsenals tyske keeper, Bernd Leno, at han også har modtaget forfærdelige beskeder på de sociale medier.

Især én besked husker han. Her opfordrede en fan ham til at gøre som den tidligere tyske landsholdsmålmand Robert Enke, der i 2009 tog sit eget liv, efter at han havde lidt af depression.

– Selvfølgelig har jeg en masse erfaring med det her i England og også i Tyskland. Der var én bestemt ting, jeg har haft i mit hoved siden. Det var vanvittigt, fortæller Bernd Leno til Sky Sports og tilføjer:

– Jeg havde en meget dårlig kamp, og så sagde en fyr på sociale medier til mig, “gør som Enke”.

– Siden jeg læste det, har jeg indset, at der er så mange dumme mennesker på sociale medier. Det er grunden til, at jeg ikke læser det, selv når alt går godt. Det har jeg ikke brug for. Det gør mig ikke bedre, det spilder tid.

– Der er så mange falske mennesker, der gemmer sig bag deres computere for at få dig til at føle dig dårlig. Mange gange med racisme, svinere af familier. Jeg kan ikke lide det, jeg læser det ikke. Det påvirker dit liv, så hvorfor gøre det?

Beskeden modtog Bern Leno, mens han spillede i Bayer Leverkusen.

Ifølge Sky Sports har firmaet Signify lavet en undersøgelse i december sidste år, hvor de fandt, at Arsenals midtbanespiller Granit Xhaka var udsat for racisme på sociale medier 16 gange, mens der var homofobiske kommentarer rettet mod Arsenals back Hector Bellerin.

Dommer Mike Dean tog en pause for nylig efter dødstrusler, men vender nu tilbage – læs mere her







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Thomas Frank: De vinder VM

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Maxsø træner med i Brøndby

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei