Der er efterhånden gået to og en halv måned, siden hans aftale med Manchester United udløb, men Anthony Martial har endnu ikke fundet sig en ny klub.
Den franske angriber har været sat i forbindelse med et skifte til Brasilien, men det kollapsede angiveligt grundet hans lønkrav.
De seneste år har godt nok også budt på begrænset succes for Anthony Martial, der har døjet med en række skader, men det til trods er den tidligere topspiller Emmanuel Petit forundret over, at den nu tidligere Manchester United-spiller stadig står uden klub.
– Han er ved at fare vild. Jeg kan ikke forstå, hvorfor han – selvom han ikke har været så god i de sidste par år – efter udløbet af sin kontrakt ikke har noget på hånden. For mig er det et mysterie, siger Emmanuel Petit til TalkSPORT.
Selvom Anthony Martial kun er 28 år, bør han også stille sig selv et stort spørgsmål på dette tidspunkt i karrieren, mener landsmanden.
– Måske skulle han stille sig selv dette spørgsmål, om han har lyst til at fortsætte med sin karriere?
– Fordi jeg har på fornemmelsen, at de sidste par år har været meget svære for ham på og uden for banen. Det er ret svært at holde hovedet højt hver morgen på træningsbanen og forsøge at yde dit bedste hele tiden, hvis du har problemer… Så, hvis jeg var Anthony Martial, ville jeg stille mig selv spørgsmålet: Vil jeg stadig være professionel fodboldspiller?, lyder det fra Emmanuel Petit.
Manchester United hentede i sin tid Anthony Martial for 450 millioner kroner i AS Monaco, og han nåede at spille 317 kampe med 90 mål til følge. I den forgangne sæson blev det til to mål i 19 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Kasper Schmeichel stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSPERT