Dybt forundret: Er stjerne færdig som 28-årig?

Han skal overveje, om han vil fortsætte karrieren, lyder det fra den tidligere topspiller Emmanuel Petit om den klubløse stjerne.



Der er efterhånden gået to og en halv måned, siden hans aftale med Manchester United udløb, men Anthony Martial har endnu ikke fundet sig en ny klub.

Den franske angriber har været sat i forbindelse med et skifte til Brasilien, men det kollapsede angiveligt grundet hans lønkrav.

De seneste år har godt nok også budt på begrænset succes for Anthony Martial, der har døjet med en række skader, men det til trods er den tidligere topspiller Emmanuel Petit forundret over, at den nu tidligere Manchester United-spiller stadig står uden klub.   

– Han er ved at fare vild. Jeg kan ikke forstå, hvorfor han – selvom han ikke har været så god i de sidste par år – efter udløbet af sin kontrakt ikke har noget på hånden. For mig er det et mysterie, siger Emmanuel Petit til TalkSPORT.

Selvom Anthony Martial kun er 28 år, bør han også stille sig selv et stort spørgsmål på dette tidspunkt i karrieren, mener landsmanden.

– Måske skulle han stille sig selv dette spørgsmål, om han har lyst til at fortsætte med sin karriere?

– Fordi jeg har på fornemmelsen, at de sidste par år har været meget svære for ham på og uden for banen. Det er ret svært at holde hovedet højt hver morgen på træningsbanen og forsøge at yde dit bedste hele tiden, hvis du har problemer… Så, hvis jeg var Anthony Martial, ville jeg stille mig selv spørgsmålet: Vil jeg stadig være professionel fodboldspiller?, lyder det fra Emmanuel Petit.

Manchester United hentede i sin tid Anthony Martial for 450 millioner kroner i AS Monaco, og han nåede at spille 317 kampe med 90 mål til følge. I den forgangne sæson blev det til to mål i 19 kampe.







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk profil overrasker: Han er så god

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’