Der er efterhånden gået to og en halv måned, siden hans aftale med Manchester United udløb, men Anthony Martial har endnu ikke fundet sig en ny klub.
Den franske angriber har været sat i forbindelse med et skifte til Brasilien, men det kollapsede angiveligt grundet hans lønkrav.
De seneste år har godt nok også budt på begrænset succes for Anthony Martial, der har døjet med en række skader, men det til trods er den tidligere topspiller Emmanuel Petit forundret over, at den nu tidligere Manchester United-spiller stadig står uden klub.
– Han er ved at fare vild. Jeg kan ikke forstå, hvorfor han – selvom han ikke har været så god i de sidste par år – efter udløbet af sin kontrakt ikke har noget på hånden. For mig er det et mysterie, siger Emmanuel Petit til TalkSPORT.
Selvom Anthony Martial kun er 28 år, bør han også stille sig selv et stort spørgsmål på dette tidspunkt i karrieren, mener landsmanden.
– Måske skulle han stille sig selv dette spørgsmål, om han har lyst til at fortsætte med sin karriere?
– Fordi jeg har på fornemmelsen, at de sidste par år har været meget svære for ham på og uden for banen. Det er ret svært at holde hovedet højt hver morgen på træningsbanen og forsøge at yde dit bedste hele tiden, hvis du har problemer… Så, hvis jeg var Anthony Martial, ville jeg stille mig selv spørgsmålet: Vil jeg stadig være professionel fodboldspiller?, lyder det fra Emmanuel Petit.
Manchester United hentede i sin tid Anthony Martial for 450 millioner kroner i AS Monaco, og han nåede at spille 317 kampe med 90 mål til følge. I den forgangne sæson blev det til to mål i 19 kampe.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER