Den tidligere AC Milan og Juventus-træner, Massimiliano Allegri, kunne godt tænke sig at være cheftræner i Premier League.
Italieneren har mange succesfulde år som træner på CV’et fra hans tid i Serie A, men nu er han klar til at prøve sig af i en anden stor liga.
Premier League er ønskedestinationen for 53-årige Massimiliano Allegri, der før er blevet kædet sammen med en trænerpost i det engelske.
I et interview med The Times fortæller Massimiliano Allegri, at han følger meget med i den engelske liga, der tiltaler ham meget.
– Jeg synes, at Premier League er inde i en spændende udvikling, hvor mange udenlandske trænere bliver ansat.
Massimiliano Allegri har bemærket, at det taktiske aspekt har ændret sig en del i Premier League gennem årene.
– Der er flere taktiske overvejelser end førhen, men samtidig er den engelske stil bevaret. Jeg synes, at spillet er meget sofistikeret i Premier League.
På trods af, at han udelukkende har været træner i Italien, så frygter han ikke et potentielt eventyr i England.
– Hver liga har deres egen måde at spille fodbold på. Spanien, Tyskland og Italien adskiller sig naturligvis fra England. Det skræmmer mig dog ikke. Jeg vil gerne prøve Premier League, fortæller Massimiliano Allegri.
Den italienske træner har vundet mange italienske mesterskaber. Det bliver spændende, om han også får et engelsk på CV’et. I første omgang skal han først og fremmest ansættes i det engelske.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
