Den tidligere AC Milan og Juventus-træner, Massimiliano Allegri, kunne godt tænke sig at være cheftræner i Premier League.
Italieneren har mange succesfulde år som træner på CV’et fra hans tid i Serie A, men nu er han klar til at prøve sig af i en anden stor liga.
Premier League er ønskedestinationen for 53-årige Massimiliano Allegri, der før er blevet kædet sammen med en trænerpost i det engelske.
I et interview med The Times fortæller Massimiliano Allegri, at han følger meget med i den engelske liga, der tiltaler ham meget.
– Jeg synes, at Premier League er inde i en spændende udvikling, hvor mange udenlandske trænere bliver ansat.
Massimiliano Allegri har bemærket, at det taktiske aspekt har ændret sig en del i Premier League gennem årene.
– Der er flere taktiske overvejelser end førhen, men samtidig er den engelske stil bevaret. Jeg synes, at spillet er meget sofistikeret i Premier League.
På trods af, at han udelukkende har været træner i Italien, så frygter han ikke et potentielt eventyr i England.
– Hver liga har deres egen måde at spille fodbold på. Spanien, Tyskland og Italien adskiller sig naturligvis fra England. Det skræmmer mig dog ikke. Jeg vil gerne prøve Premier League, fortæller Massimiliano Allegri.
Den italienske træner har vundet mange italienske mesterskaber. Det bliver spændende, om han også får et engelsk på CV’et. I første omgang skal han først og fremmest ansættes i det engelske.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
