Toptræner drømmer om Premier League

Massimiliano Allegri fortæller i et interview med The Times, at han gerne vil prøve sig af som træner i Premier League.



Den tidligere AC Milan og Juventus-træner, Massimiliano Allegri, kunne godt tænke sig at være cheftræner i Premier League. 

Italieneren har mange succesfulde år som træner på CV’et fra hans tid i Serie A, men nu er han klar til at prøve sig af i en anden stor liga.

Premier League er ønskedestinationen for 53-årige Massimiliano Allegri, der før er blevet kædet sammen med en trænerpost i det engelske.

I et interview med The Times fortæller Massimiliano Allegri, at han følger meget med i den engelske liga, der tiltaler ham meget.

– Jeg synes, at Premier League er inde i en spændende udvikling, hvor mange udenlandske trænere bliver ansat.

Massimiliano Allegri har bemærket, at det taktiske aspekt har ændret sig en del i Premier League gennem årene.

– Der er flere taktiske overvejelser end førhen, men samtidig er den engelske stil bevaret. Jeg synes, at spillet er meget sofistikeret i Premier League.

På trods af, at han udelukkende har været træner i Italien, så frygter han ikke et potentielt eventyr i England.

– Hver liga har deres egen måde at spille fodbold på. Spanien, Tyskland og Italien adskiller sig naturligvis fra England. Det skræmmer mig dog ikke. Jeg vil gerne prøve Premier League, fortæller Massimiliano Allegri.

Den italienske træner har vundet mange italienske mesterskaber. Det bliver spændende, om han også får et engelsk på CV’et. I første omgang skal han først og fremmest ansættes i det engelske.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Det er et angreb på FCK’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’