Stjerneangriber overrasket efter kontraktballade

Alexander Isak og Newcastle United har ikke kunnet blive enige om en forlængelse af den kontrakt, der dog først løber ud i sommeren 2028.



Han er en af Newcastle Uniteds vigtigste spillere, men spørgsmålet er, om han kommer til at forblive Newcaste-spiller så meget længere.

Godt nok har svenske Alexander Isak stadig tre og et halvt år igen af sin kontrakt med den nordøst engelske klub, men parterne har længe forhandlet om en ny og forbedret kontrakt, der skulle binde 25-årige Isak til Newcastle United. Parterne har bare ikke kunnet blive enige.

Og derfor er forhandlingerne strandede, og Newcastle har ikke formået at få lukket den hvisken, der har været om Isaks fremtid, som man eksempelvis har formået med Bruno Guimaraes, Joelinton og senest Anthony Gordon.

Flere klubber menes – ifølge engelske medier – at følge Alexander Isak. Arsenal har svenskeren højt på ønskelisten, og så er den 25-årige også blevet et emne for Liverpool FC.

Isak startede sæsonen lidt svagt, men har scoret fire gange i de seneste fire kampe for 'The Magpies', og han ligner en spiller, der er på vej mod en ny og flot sæson. 

Mediet TBR Football skriver desuden, at svenskeren har været overrasket over, at man ikke har formået at lukke en aftale om en ny kontrakt med Newcastle. Og at man i baglandet er chokeret over, at det ikke er lykkedes.

Det tyder ikke på et salg på kort sigt, da han altså fortsat har en længerevarende aftale med Newcastle. Men interesserede klubber holder øje, og når man ikke kan blive enige om en forlængelse, så vil hajerne i vandet lugte blod.

Newcastle United ligger aktuelt nummer otte i Premier League – der er bare et enkelt point op til Chelsea på tredjepladsen.





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF – Sønderjyske

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

FC Fredericia – FC København

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

FCK lurer på landsholdsspiller

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Martin Jørgensen lander nyt job