Kampen om Premier League-trofæet er i denne sæson blevet udkæmpet mellem to trænere, der har et nært forhold.
Inden sin ansættelse i Arsenal arbejdede Mikel Arteta nemlig i flere år som Pep Guardiolas assistent i Manchester City, inden i Arteta i december 2019 fik chancen som cheftræner i Arsenal.
Og i et interview med Paramount Mexico har Mikel Arteta nu fastslået, at Guardiola faktisk også var et hans store barndomsidoler. Listen over Arsenal-bossens idoler er kort og består af nogle rendyrkede legender, herunder en dansker.
– I fodbold var det Maradona, Michael Laudrup og Pep Guardiola, dengang Dream Team-holdet spillede. I basketball var det Michael Jordan og i tennis har det været Rafael Nadal. Ikke kun på grund af deres triumfer, men på grund af den måde, de var i både medgang og modgang, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Mikel Arteta.
Artetas Arsenal-mandskab lå længe på førstepladsen i Premier League i den indeværende sæson, men guldet endte i stedet i Manchester City, ikke mindst takket være Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 36 mål i 34 Premier League-kampe.
– Han har givet dem nye muligheder, som de ikke havde før. Han kan gøre den sværeste ting, nemlig score mål. Han har haft et brutalt og rekordsmadrende målsnit, lyder det fra Mikel Arteta om den norske angriber.
Mikel Arteta indledte sin spillerkarriere på Barcelonas reservehold, men spanieren tilbragte størstedelen af karrieren i Premier League, først i Everton og efterfølgende i Arsenal.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Brøler sender Mexico videre
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Canada er tæt på VM-avancement
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
OPTAKT
Skotland – Marokko
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED