Stjernetræner fremhæver dansk forbillede

Arsenal-cheftræner Mikel Arteta har udpeget sine største barndomsidoler.



Kampen om Premier League-trofæet er i denne sæson blevet udkæmpet mellem to trænere, der har et nært forhold. 

Inden sin ansættelse i Arsenal arbejdede Mikel Arteta nemlig i flere år som Pep Guardiolas assistent i Manchester City, inden i Arteta i december 2019 fik chancen som cheftræner i Arsenal. 

Og i et interview med Paramount Mexico har Mikel Arteta nu fastslået, at Guardiola faktisk også var et hans store barndomsidoler. Listen over Arsenal-bossens idoler er kort og består af nogle rendyrkede legender, herunder en dansker. 

– I fodbold var det Maradona, Michael Laudrup og Pep Guardiola, dengang Dream Team-holdet spillede. I basketball var det Michael Jordan og i tennis har det været Rafael Nadal. Ikke kun på grund af deres triumfer, men på grund af den måde, de var i både medgang og modgang, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Mikel Arteta. 

Artetas Arsenal-mandskab lå længe på førstepladsen i Premier League i den indeværende sæson, men guldet endte i stedet i Manchester City, ikke mindst takket være Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 36 mål i 34 Premier League-kampe. 

– Han har givet dem nye muligheder, som de ikke havde før. Han kan gøre den sværeste ting, nemlig score mål. Han har haft et brutalt og rekordsmadrende målsnit, lyder det fra Mikel Arteta om den norske angriber. 

Mikel Arteta indledte sin spillerkarriere på Barcelonas reservehold, men spanieren tilbragte størstedelen af karrieren i Premier League, først i Everton og efterfølgende i Arsenal.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Scoringer i Seattle

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Lufter vild Ronaldo-teori

FCK går på rov i Viborg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Et skridt tættere Englands største stadion

Tjekkiet – Mexico

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet