Kampen om Premier League-trofæet er i denne sæson blevet udkæmpet mellem to trænere, der har et nært forhold.
Inden sin ansættelse i Arsenal arbejdede Mikel Arteta nemlig i flere år som Pep Guardiolas assistent i Manchester City, inden i Arteta i december 2019 fik chancen som cheftræner i Arsenal.
Og i et interview med Paramount Mexico har Mikel Arteta nu fastslået, at Guardiola faktisk også var et hans store barndomsidoler. Listen over Arsenal-bossens idoler er kort og består af nogle rendyrkede legender, herunder en dansker.
– I fodbold var det Maradona, Michael Laudrup og Pep Guardiola, dengang Dream Team-holdet spillede. I basketball var det Michael Jordan og i tennis har det været Rafael Nadal. Ikke kun på grund af deres triumfer, men på grund af den måde, de var i både medgang og modgang, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Mikel Arteta.
Artetas Arsenal-mandskab lå længe på førstepladsen i Premier League i den indeværende sæson, men guldet endte i stedet i Manchester City, ikke mindst takket være Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 36 mål i 34 Premier League-kampe.
– Han har givet dem nye muligheder, som de ikke havde før. Han kan gøre den sværeste ting, nemlig score mål. Han har haft et brutalt og rekordsmadrende målsnit, lyder det fra Mikel Arteta om den norske angriber.
Mikel Arteta indledte sin spillerkarriere på Barcelonas reservehold, men spanieren tilbragte størstedelen af karrieren i Premier League, først i Everton og efterfølgende i Arsenal.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW