Stjernetræner fremhæver dansk forbillede

Arsenal-cheftræner Mikel Arteta har udpeget sine største barndomsidoler.



Kampen om Premier League-trofæet er i denne sæson blevet udkæmpet mellem to trænere, der har et nært forhold. 

Inden sin ansættelse i Arsenal arbejdede Mikel Arteta nemlig i flere år som Pep Guardiolas assistent i Manchester City, inden i Arteta i december 2019 fik chancen som cheftræner i Arsenal. 

Og i et interview med Paramount Mexico har Mikel Arteta nu fastslået, at Guardiola faktisk også var et hans store barndomsidoler. Listen over Arsenal-bossens idoler er kort og består af nogle rendyrkede legender, herunder en dansker. 

– I fodbold var det Maradona, Michael Laudrup og Pep Guardiola, dengang Dream Team-holdet spillede. I basketball var det Michael Jordan og i tennis har det været Rafael Nadal. Ikke kun på grund af deres triumfer, men på grund af den måde, de var i både medgang og modgang, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Mikel Arteta. 

Artetas Arsenal-mandskab lå længe på førstepladsen i Premier League i den indeværende sæson, men guldet endte i stedet i Manchester City, ikke mindst takket være Erling Haaland, der i denne sæson har scoret 36 mål i 34 Premier League-kampe. 

– Han har givet dem nye muligheder, som de ikke havde før. Han kan gøre den sværeste ting, nemlig score mål. Han har haft et brutalt og rekordsmadrende målsnit, lyder det fra Mikel Arteta om den norske angriber. 

Mikel Arteta indledte sin spillerkarriere på Barcelonas reservehold, men spanieren tilbragte størstedelen af karrieren i Premier League, først i Everton og efterfølgende i Arsenal.





LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De jagter Henrik Meister