Rasmus Højlunds måltørke i Manchester United er afblæst – i dén grad!
Siden den danske stjerneangriber fik hul på Premier League-bylden mod Aston Villa, har han ikke set sig tilbage, og i skrivende stund er Rasmus Højlund oppe på at have scoret i fem kampe i træk, hvis man tæller FA Cup-kampen mod upåagtede Newport med.
Manchester United har ikke haft sådan en angriber siden Mark Hughes
Paul ParkerTidl. Man Utd-spiller
21-årige Højlund er godt i gang med at erobre Manchester United-fansenes hjerter, og én, hvis hjerte han allerede har tyvstjålet, er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede over 100 kampe for De Røde Djævle i 90'erne.
Han har de seneste to Premier League-runder kunnet se danskeren score et meget grimt mål mod Wolverhampton og et meget flot mål mod West Ham.
– En god angriber kan både score grimme og flotte mål. Rasmus Højlund er ligeglad med, hvordan målene bliver scoret. Han vil bare score, siger Paul Parker til Tipsbladet og tilføjer:
– Ja, hans mål mod West Ham var fremragende, men målet mod Wolverhampton var vigtigere for mig, fordi det var et grimt mål, men det kom efter et smukt løb. Der er ikke mange angribere, der ville lave det løb, men det gjorde Højlund.

Paul Parker ser i Rasmus Højlund en angriber, Manchester United ikke har haft i mange år.
– Det eneste, han vil, er at score mål. Manchester United har ikke haft sådan en angriber siden Mark Hughes, og det er meget nødvendigt for klubben lige nu, men de har slet ikke udnyttet ham godt nok.
– Ligesom Mark Hughes, prøver Højlund altid at få det bedste ud af selv en dårlig bold. Han er dog endnu ikke nået til det punkt, hvor han brokker sig til sine holdkammerater, som Mark Hughes ville gøre, når han fik en dårlig aflevering. Når han gjorde det, var det bare med at tage sig sammen, ellers ville han pege en ud i omklædningsrummet efter kampen.
– Hvis der bare var flere spillere, der havde hans mindset og hjerte, så ville det være ligegyldigt, om de spiller godt eller ej. De skulle nok blive belønnet i sidste ende. Problemet er, at der ikke er nok af hans slags på det hold, som gerne vil bevise sig selv, lyder det fra Paul Parker.
Mark Hughes scorede 151 mål i 432 kampe for Manchester United, og han regnes på Old Trafford som en sand klublegende. Om Rasmus Højlund kan nå samme status, må tiden vise – danskeren er foreløbig noteret for 10 kasser i 28 kampe.
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Clement Bischoff på tavlen
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Landstræner uenig med Ronaldo
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER