Rasmus Højlunds måltørke i Manchester United er afblæst – i dén grad!
Siden den danske stjerneangriber fik hul på Premier League-bylden mod Aston Villa, har han ikke set sig tilbage, og i skrivende stund er Rasmus Højlund oppe på at have scoret i fem kampe i træk, hvis man tæller FA Cup-kampen mod upåagtede Newport med.
Manchester United har ikke haft sådan en angriber siden Mark Hughes
Paul ParkerTidl. Man Utd-spiller
21-årige Højlund er godt i gang med at erobre Manchester United-fansenes hjerter, og én, hvis hjerte han allerede har tyvstjålet, er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede over 100 kampe for De Røde Djævle i 90'erne.
Han har de seneste to Premier League-runder kunnet se danskeren score et meget grimt mål mod Wolverhampton og et meget flot mål mod West Ham.
– En god angriber kan både score grimme og flotte mål. Rasmus Højlund er ligeglad med, hvordan målene bliver scoret. Han vil bare score, siger Paul Parker til Tipsbladet og tilføjer:
– Ja, hans mål mod West Ham var fremragende, men målet mod Wolverhampton var vigtigere for mig, fordi det var et grimt mål, men det kom efter et smukt løb. Der er ikke mange angribere, der ville lave det løb, men det gjorde Højlund.

Paul Parker ser i Rasmus Højlund en angriber, Manchester United ikke har haft i mange år.
– Det eneste, han vil, er at score mål. Manchester United har ikke haft sådan en angriber siden Mark Hughes, og det er meget nødvendigt for klubben lige nu, men de har slet ikke udnyttet ham godt nok.
– Ligesom Mark Hughes, prøver Højlund altid at få det bedste ud af selv en dårlig bold. Han er dog endnu ikke nået til det punkt, hvor han brokker sig til sine holdkammerater, som Mark Hughes ville gøre, når han fik en dårlig aflevering. Når han gjorde det, var det bare med at tage sig sammen, ellers ville han pege en ud i omklædningsrummet efter kampen.
– Hvis der bare var flere spillere, der havde hans mindset og hjerte, så ville det være ligegyldigt, om de spiller godt eller ej. De skulle nok blive belønnet i sidste ende. Problemet er, at der ikke er nok af hans slags på det hold, som gerne vil bevise sig selv, lyder det fra Paul Parker.
Mark Hughes scorede 151 mål i 432 kampe for Manchester United, og han regnes på Old Trafford som en sand klublegende. Om Rasmus Højlund kan nå samme status, må tiden vise – danskeren er foreløbig noteret for 10 kasser i 28 kampe.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER