Rasmus Højlunds måltørke i Manchester United er afblæst – i dén grad!
Siden den danske stjerneangriber fik hul på Premier League-bylden mod Aston Villa, har han ikke set sig tilbage, og i skrivende stund er Rasmus Højlund oppe på at have scoret i fem kampe i træk, hvis man tæller FA Cup-kampen mod upåagtede Newport med.
Manchester United har ikke haft sådan en angriber siden Mark Hughes
Paul ParkerTidl. Man Utd-spiller
21-årige Højlund er godt i gang med at erobre Manchester United-fansenes hjerter, og én, hvis hjerte han allerede har tyvstjålet, er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der spillede over 100 kampe for De Røde Djævle i 90'erne.
Han har de seneste to Premier League-runder kunnet se danskeren score et meget grimt mål mod Wolverhampton og et meget flot mål mod West Ham.
– En god angriber kan både score grimme og flotte mål. Rasmus Højlund er ligeglad med, hvordan målene bliver scoret. Han vil bare score, siger Paul Parker til Tipsbladet og tilføjer:
– Ja, hans mål mod West Ham var fremragende, men målet mod Wolverhampton var vigtigere for mig, fordi det var et grimt mål, men det kom efter et smukt løb. Der er ikke mange angribere, der ville lave det løb, men det gjorde Højlund.

Paul Parker ser i Rasmus Højlund en angriber, Manchester United ikke har haft i mange år.
– Det eneste, han vil, er at score mål. Manchester United har ikke haft sådan en angriber siden Mark Hughes, og det er meget nødvendigt for klubben lige nu, men de har slet ikke udnyttet ham godt nok.
– Ligesom Mark Hughes, prøver Højlund altid at få det bedste ud af selv en dårlig bold. Han er dog endnu ikke nået til det punkt, hvor han brokker sig til sine holdkammerater, som Mark Hughes ville gøre, når han fik en dårlig aflevering. Når han gjorde det, var det bare med at tage sig sammen, ellers ville han pege en ud i omklædningsrummet efter kampen.
– Hvis der bare var flere spillere, der havde hans mindset og hjerte, så ville det være ligegyldigt, om de spiller godt eller ej. De skulle nok blive belønnet i sidste ende. Problemet er, at der ikke er nok af hans slags på det hold, som gerne vil bevise sig selv, lyder det fra Paul Parker.
Mark Hughes scorede 151 mål i 432 kampe for Manchester United, og han regnes på Old Trafford som en sand klublegende. Om Rasmus Højlund kan nå samme status, må tiden vise – danskeren er foreløbig noteret for 10 kasser i 28 kampe.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Harry Maguire i chok
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
FANKLUBBEN