Stor hyldest: Laudrup vild med anfører-Nørgaard

Christian Nørgaards velovervejede stil er noget, som Brian Laudrup sætter pris på.



Den danske landsholdsspiller Christian Nørgaard var i Brentfords første kamp i den nye sæson anfører i opgøret mod Tottenham. For landsholdslegenden Brian Laudrup er det et godt og naturligt valg.

Det fortæller han om på Viaplay.

– Ja, det synes jeg, at det er. En ting er jo, at han allerede har prøvet at være i den rolle i sidste sæson, men jeg kan virkelig godt lide den måde, som han er på. Han er meget velovervejet, siger han og fortsætter:

– Jeg synes, at han er en skøn spiller, der aldrig slår større brød op, end han kan bage. Og det er det, du har brug for på den centrale midtbane på et hold som Brentford, lyder det fra EM-helten.

Dernæst er har han øjnene på, hvordan det skal gå for Brentford uden blandt andet topscorer Ivan Toney, der er i karantæne frem til nytår.

– Jeg spændt på Thomas Frank i den her sæson. Han er pragmatisk på nogle områder. Hvad gør han uden Ivan Toney? Du har ham ikke længere som fokuspunkt oppe foran. Hvad han har oppe i ærmet, det bliver interessant at se, fortæller Laudrup.

I det hele taget er Brian Laudrup bekymret for, hvordan det kommer til at gå for danskerklubben i den kommende sæson.

– Jeg ved, at der er mange britiske medier, der tror på, at Brentford kan ende i top 10. Jeg tror altså stadigvæk, at de skal gøre alt for at overleve, fordi det kan godt blive en meget, meget svær sæson, siger Laudrup.

I sidste sæson endte Thomas Franks mandskab på en niendeplads med bare to point op til en plads i Conference League.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Senegal – Irak

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Norge – Frankrig

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

I dialog om dansk bomber