Den danske landsholdsspiller Christian Nørgaard var i Brentfords første kamp i den nye sæson anfører i opgøret mod Tottenham. For landsholdslegenden Brian Laudrup er det et godt og naturligt valg.
Det fortæller han om på Viaplay.
– Ja, det synes jeg, at det er. En ting er jo, at han allerede har prøvet at være i den rolle i sidste sæson, men jeg kan virkelig godt lide den måde, som han er på. Han er meget velovervejet, siger han og fortsætter:
– Jeg synes, at han er en skøn spiller, der aldrig slår større brød op, end han kan bage. Og det er det, du har brug for på den centrale midtbane på et hold som Brentford, lyder det fra EM-helten.
Dernæst er har han øjnene på, hvordan det skal gå for Brentford uden blandt andet topscorer Ivan Toney, der er i karantæne frem til nytår.
– Jeg spændt på Thomas Frank i den her sæson. Han er pragmatisk på nogle områder. Hvad gør han uden Ivan Toney? Du har ham ikke længere som fokuspunkt oppe foran. Hvad han har oppe i ærmet, det bliver interessant at se, fortæller Laudrup.
I det hele taget er Brian Laudrup bekymret for, hvordan det kommer til at gå for danskerklubben i den kommende sæson.
– Jeg ved, at der er mange britiske medier, der tror på, at Brentford kan ende i top 10. Jeg tror altså stadigvæk, at de skal gøre alt for at overleve, fordi det kan godt blive en meget, meget svær sæson, siger Laudrup.
I sidste sæson endte Thomas Franks mandskab på en niendeplads med bare to point op til en plads i Conference League.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Superligaen dropper det
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER