Stor hyldest: Laudrup vild med anfører-Nørgaard

Christian Nørgaards velovervejede stil er noget, som Brian Laudrup sætter pris på.



Den danske landsholdsspiller Christian Nørgaard var i Brentfords første kamp i den nye sæson anfører i opgøret mod Tottenham. For landsholdslegenden Brian Laudrup er det et godt og naturligt valg.

Det fortæller han om på Viaplay.

– Ja, det synes jeg, at det er. En ting er jo, at han allerede har prøvet at være i den rolle i sidste sæson, men jeg kan virkelig godt lide den måde, som han er på. Han er meget velovervejet, siger han og fortsætter:

– Jeg synes, at han er en skøn spiller, der aldrig slår større brød op, end han kan bage. Og det er det, du har brug for på den centrale midtbane på et hold som Brentford, lyder det fra EM-helten.

Dernæst er har han øjnene på, hvordan det skal gå for Brentford uden blandt andet topscorer Ivan Toney, der er i karantæne frem til nytår.

– Jeg spændt på Thomas Frank i den her sæson. Han er pragmatisk på nogle områder. Hvad gør han uden Ivan Toney? Du har ham ikke længere som fokuspunkt oppe foran. Hvad han har oppe i ærmet, det bliver interessant at se, fortæller Laudrup.

I det hele taget er Brian Laudrup bekymret for, hvordan det kommer til at gå for danskerklubben i den kommende sæson.

– Jeg ved, at der er mange britiske medier, der tror på, at Brentford kan ende i top 10. Jeg tror altså stadigvæk, at de skal gøre alt for at overleve, fordi det kan godt blive en meget, meget svær sæson, siger Laudrup.

I sidste sæson endte Thomas Franks mandskab på en niendeplads med bare to point op til en plads i Conference League.





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Randers FC – OB

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De bliver monstersalg til sommer

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion