Den danske landsholdsspiller Christian Nørgaard var i Brentfords første kamp i den nye sæson anfører i opgøret mod Tottenham. For landsholdslegenden Brian Laudrup er det et godt og naturligt valg.
Det fortæller han om på Viaplay.
– Ja, det synes jeg, at det er. En ting er jo, at han allerede har prøvet at være i den rolle i sidste sæson, men jeg kan virkelig godt lide den måde, som han er på. Han er meget velovervejet, siger han og fortsætter:
– Jeg synes, at han er en skøn spiller, der aldrig slår større brød op, end han kan bage. Og det er det, du har brug for på den centrale midtbane på et hold som Brentford, lyder det fra EM-helten.
Dernæst er har han øjnene på, hvordan det skal gå for Brentford uden blandt andet topscorer Ivan Toney, der er i karantæne frem til nytår.
– Jeg spændt på Thomas Frank i den her sæson. Han er pragmatisk på nogle områder. Hvad gør han uden Ivan Toney? Du har ham ikke længere som fokuspunkt oppe foran. Hvad han har oppe i ærmet, det bliver interessant at se, fortæller Laudrup.
I det hele taget er Brian Laudrup bekymret for, hvordan det kommer til at gå for danskerklubben i den kommende sæson.
– Jeg ved, at der er mange britiske medier, der tror på, at Brentford kan ende i top 10. Jeg tror altså stadigvæk, at de skal gøre alt for at overleve, fordi det kan godt blive en meget, meget svær sæson, siger Laudrup.
I sidste sæson endte Thomas Franks mandskab på en niendeplads med bare to point op til en plads i Conference League.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE