Stor oprydning: 13 spillere kan forlade Man Utd

Der kommer sandsynligvis gang i svingdøren i Manchester United i de kommende to transfervinduer.



Det vil være en underdrivelse af de helt store at sige, at der har været ro på, når det handler om Manchester Uniteds transfervinduer under Erik ten Hag. Der er brugt enorme summer penge, og blandt andet har Cristiano Ronaldo taget turen den anden vej. 

Fremover kan man i Manchester United godt vænne sig til at give afskedsgaver til spillere, for til januar og næste sommer ventes det, at klubben sætter en større oprydning i gang. 

Det er lokalmediet Manchester Evening News som ser i spåkuglen og sætter navn på hele 13 spillere, som nok ikke har den store fremtid. 

Ikke overraskende drejer det sig om Jadon Sancho og Mason Greenwood. Sancho er ude i kulden efter en fejde med Erik ten Hag, og klubben har selv udtalt, at Mason Greenwood aldrig kommer til at spille i klubben igen. 

Også reservespilleren Donny van de Beek bør pakke sin kuffert. Her kan han passende splejse en taxa til lufthavnen med Anthony Martial, som er henvist til en reserverolle. 

Jonny Evans og Tom Heatons kontrakter udløber til sommer, og ike meget peger mod en forlængelse af disse. 

Unge Brandon Williams og Alvaro Fernandez kan få deres kontrakter forlænget på grund af succesfulde lejeophold, men kun så Manchester United kan få flere millioner for dem, når de skal sælges. De kan være på vej ud af svingdøren også. Det samme kan akademispillerne Shola Shoretire, Will Fish og Joe Hugill, som ikke har den store fremtid i klubben.

Sidst man ikke mindst råder Manchester United over de to lejespilleren Sofyan Amrabat og Sergio Reguilon. Klubben har godt nok en købsoption på Amrabat, men han har ikke overbevist siden skiftet fra italiensk fodbold. Reguilon er langt nede i back-hierarkiet og ventes at miste sin plads, når Luke Shaw og Tyrell Malacia vender tilbage fra skader.

Manchester United har fået meget kritik i denne sæson, men takket være fine resultater i Premier League på det seneste, så holder man snor i toppen.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Inter skuffer stort mod Torino

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC København – Vejle Boldklub

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Her er startopstillingerne til guldbraget

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League