Det vil være en underdrivelse af de helt store at sige, at der har været ro på, når det handler om Manchester Uniteds transfervinduer under Erik ten Hag. Der er brugt enorme summer penge, og blandt andet har Cristiano Ronaldo taget turen den anden vej.
Fremover kan man i Manchester United godt vænne sig til at give afskedsgaver til spillere, for til januar og næste sommer ventes det, at klubben sætter en større oprydning i gang.
Det er lokalmediet Manchester Evening News som ser i spåkuglen og sætter navn på hele 13 spillere, som nok ikke har den store fremtid.
Ikke overraskende drejer det sig om Jadon Sancho og Mason Greenwood. Sancho er ude i kulden efter en fejde med Erik ten Hag, og klubben har selv udtalt, at Mason Greenwood aldrig kommer til at spille i klubben igen.
Også reservespilleren Donny van de Beek bør pakke sin kuffert. Her kan han passende splejse en taxa til lufthavnen med Anthony Martial, som er henvist til en reserverolle.
Jonny Evans og Tom Heatons kontrakter udløber til sommer, og ike meget peger mod en forlængelse af disse.
Unge Brandon Williams og Alvaro Fernandez kan få deres kontrakter forlænget på grund af succesfulde lejeophold, men kun så Manchester United kan få flere millioner for dem, når de skal sælges. De kan være på vej ud af svingdøren også. Det samme kan akademispillerne Shola Shoretire, Will Fish og Joe Hugill, som ikke har den store fremtid i klubben.
Sidst man ikke mindst råder Manchester United over de to lejespilleren Sofyan Amrabat og Sergio Reguilon. Klubben har godt nok en købsoption på Amrabat, men han har ikke overbevist siden skiftet fra italiensk fodbold. Reguilon er langt nede i back-hierarkiet og ventes at miste sin plads, når Luke Shaw og Tyrell Malacia vender tilbage fra skader.
Manchester United har fået meget kritik i denne sæson, men takket være fine resultater i Premier League på det seneste, så holder man snor i toppen.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW