Det vil være en underdrivelse af de helt store at sige, at der har været ro på, når det handler om Manchester Uniteds transfervinduer under Erik ten Hag. Der er brugt enorme summer penge, og blandt andet har Cristiano Ronaldo taget turen den anden vej.
Fremover kan man i Manchester United godt vænne sig til at give afskedsgaver til spillere, for til januar og næste sommer ventes det, at klubben sætter en større oprydning i gang.
Det er lokalmediet Manchester Evening News som ser i spåkuglen og sætter navn på hele 13 spillere, som nok ikke har den store fremtid.
Ikke overraskende drejer det sig om Jadon Sancho og Mason Greenwood. Sancho er ude i kulden efter en fejde med Erik ten Hag, og klubben har selv udtalt, at Mason Greenwood aldrig kommer til at spille i klubben igen.
Også reservespilleren Donny van de Beek bør pakke sin kuffert. Her kan han passende splejse en taxa til lufthavnen med Anthony Martial, som er henvist til en reserverolle.
Jonny Evans og Tom Heatons kontrakter udløber til sommer, og ike meget peger mod en forlængelse af disse.
Unge Brandon Williams og Alvaro Fernandez kan få deres kontrakter forlænget på grund af succesfulde lejeophold, men kun så Manchester United kan få flere millioner for dem, når de skal sælges. De kan være på vej ud af svingdøren også. Det samme kan akademispillerne Shola Shoretire, Will Fish og Joe Hugill, som ikke har den store fremtid i klubben.
Sidst man ikke mindst råder Manchester United over de to lejespilleren Sofyan Amrabat og Sergio Reguilon. Klubben har godt nok en købsoption på Amrabat, men han har ikke overbevist siden skiftet fra italiensk fodbold. Reguilon er langt nede i back-hierarkiet og ventes at miste sin plads, når Luke Shaw og Tyrell Malacia vender tilbage fra skader.
Manchester United har fået meget kritik i denne sæson, men takket være fine resultater i Premier League på det seneste, så holder man snor i toppen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER