Thomas Frank har til sommer været cheftræner i Brentford i knap seks år, og spørgsmålet er så, om det her er tid til at prøve kræfter med noget andet?
Sikkert er det nemlig, at en større europæisk trænerrokade skal i gang, da Xavi stopper i FC Barcelona og Jürgen Klopp siger farvel til Liverpool. Thomas Frank er dog ikke meget for at fri til hverken den ene eller anden klub.
Han er dog klar over, hvad den catalanske hovedstad kan tilbyde, som England ikke har så meget af.
– Altså Barcelona er jo en fed by, ikke? Der er lidt mere sol end her, joker Thomas Frank.
I en mere seriøs tone vil den karismatiske dansker ikke gå alt for meget i dybden med, om han kunne tænke sig at træde op på den helt store trænerscene, hvis Liverpool eller FC Barcelona skulle ringe.
– Ej altså… Jo, jo, jeg følger også med og har set, at Xavi og Klopp stopper. To store trænerpersonligheder for to fantastiske klubber, som begge har gjort det godt. I forhold til mig selv er jeg sindssygt glad for at være her. Det har jeg sagt før. Jeg får mulighed for at gøre rigtig mange af mine ambitioner, siger Thomas Frank til Tipsbladet i en mediesession, hvor andre danske medier også deltog.

50-årige Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med jobbet i Liverpool, men selvom han har sine drømme, så slår han fast, at man skal passe på med at tro, at græsset er grønnere på den anden side.
– Som alle andre har jeg også ambitioner, men hvad det nu er, det er så svært at sige. Jeg har snuden i sporet og fokus på at gøre det godt lige nu. Jeg er ikke i tvivl om, at vi skal slutte den anden halvdel af sæsonen godt. Jeg er med på, at vi skal have nogle gode præstationer og vinde nogle fodboldkampe, og det er mit hovedfokus lige nu.
I år er Brentford tættere på den knap så sjove nedrykningsstreg, end man har været vant til, og det skyldes, at Thomas Frank og co. særligt de seneste måneder har tabt rigtig mange fodboldkampe.
– Der er jo lidt flere tanker, hvis det ikke lige går den rigtige vej. Hvis det går godt, er der stadig masser af tanker med planlægning, fordi man godt vil vinde den næste kamp og højere op i tabellen. Der er det bare lidt mere positivt, siger danskeren, der ikke ryster på hånden, selvom resultaterne udebliver.
– Jeg gør ikke så meget anderledes. Jeg sover generelt godt om natten, jeg sørger for at få min motion ved at løbe to-tre ture om ugen og spille padel en time eller to, og jeg sørger for at bruge tid med familie og venner. Der er ikke så meget, jeg ændrer.
Det eneste der skal ændres er mængden af sejre. Brentford har 22 point og er på 15. pladsen i Premier League. Det er tre point flere end Everton, der er placeret under nedrykningsstregen.
Foto: IMAGO.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
FC København tjente millioner tirsdag aften
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
Her kan du se FC København mod Napoli
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER