Thomas Frank har til sommer været cheftræner i Brentford i knap seks år, og spørgsmålet er så, om det her er tid til at prøve kræfter med noget andet?
Sikkert er det nemlig, at en større europæisk trænerrokade skal i gang, da Xavi stopper i FC Barcelona og Jürgen Klopp siger farvel til Liverpool. Thomas Frank er dog ikke meget for at fri til hverken den ene eller anden klub.
Han er dog klar over, hvad den catalanske hovedstad kan tilbyde, som England ikke har så meget af.
– Altså Barcelona er jo en fed by, ikke? Der er lidt mere sol end her, joker Thomas Frank.
I en mere seriøs tone vil den karismatiske dansker ikke gå alt for meget i dybden med, om han kunne tænke sig at træde op på den helt store trænerscene, hvis Liverpool eller FC Barcelona skulle ringe.
– Ej altså… Jo, jo, jeg følger også med og har set, at Xavi og Klopp stopper. To store trænerpersonligheder for to fantastiske klubber, som begge har gjort det godt. I forhold til mig selv er jeg sindssygt glad for at være her. Det har jeg sagt før. Jeg får mulighed for at gøre rigtig mange af mine ambitioner, siger Thomas Frank til Tipsbladet i en mediesession, hvor andre danske medier også deltog.

50-årige Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med jobbet i Liverpool, men selvom han har sine drømme, så slår han fast, at man skal passe på med at tro, at græsset er grønnere på den anden side.
– Som alle andre har jeg også ambitioner, men hvad det nu er, det er så svært at sige. Jeg har snuden i sporet og fokus på at gøre det godt lige nu. Jeg er ikke i tvivl om, at vi skal slutte den anden halvdel af sæsonen godt. Jeg er med på, at vi skal have nogle gode præstationer og vinde nogle fodboldkampe, og det er mit hovedfokus lige nu.
I år er Brentford tættere på den knap så sjove nedrykningsstreg, end man har været vant til, og det skyldes, at Thomas Frank og co. særligt de seneste måneder har tabt rigtig mange fodboldkampe.
– Der er jo lidt flere tanker, hvis det ikke lige går den rigtige vej. Hvis det går godt, er der stadig masser af tanker med planlægning, fordi man godt vil vinde den næste kamp og højere op i tabellen. Der er det bare lidt mere positivt, siger danskeren, der ikke ryster på hånden, selvom resultaterne udebliver.
– Jeg gør ikke så meget anderledes. Jeg sover generelt godt om natten, jeg sørger for at få min motion ved at løbe to-tre ture om ugen og spille padel en time eller to, og jeg sørger for at bruge tid med familie og venner. Der er ikke så meget, jeg ændrer.
Det eneste der skal ændres er mængden af sejre. Brentford har 22 point og er på 15. pladsen i Premier League. Det er tre point flere end Everton, der er placeret under nedrykningsstregen.
Foto: IMAGO.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
OPTAKT
Randers FC – FC København
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE