Stor trænerrokade: Thomas Frank i kæmpejob?

Thomas Frank sætter nu ord på den trænerrokade, der til sommer kommer til at ske, når Xavi og Jürgen Klopp træder af i FC Barcelona og Liverpool. Danskeren har drømme og ambitioner, men han vil ikke alligevel ikke ud i det helt store frieri.



Thomas Frank har til sommer været cheftræner i Brentford i knap seks år, og spørgsmålet er så, om det her er tid til at prøve kræfter med noget andet?

Sikkert er det nemlig, at en større europæisk trænerrokade skal i gang, da Xavi stopper i FC Barcelona og Jürgen Klopp siger farvel til Liverpool. Thomas Frank er dog ikke meget for at fri til hverken den ene eller anden klub.

Han er dog klar over, hvad den catalanske hovedstad kan tilbyde, som England ikke har så meget af.

– Altså Barcelona er jo en fed by, ikke? Der er lidt mere sol end her, joker Thomas Frank.

I en mere seriøs tone vil den karismatiske dansker ikke gå alt for meget i dybden med, om han kunne tænke sig at træde op på den helt store trænerscene, hvis Liverpool eller FC Barcelona skulle ringe.

– Ej altså… Jo, jo, jeg følger også med og har set, at Xavi og Klopp stopper. To store trænerpersonligheder for to fantastiske klubber, som begge har gjort det godt. I forhold til mig selv er jeg sindssygt glad for at være her. Det har jeg sagt før. Jeg får mulighed for at gøre rigtig mange af mine ambitioner, siger Thomas Frank til Tipsbladet i en mediesession, hvor andre danske medier også deltog.

231705

50-årige Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med jobbet i Liverpool, men selvom han har sine drømme, så slår han fast, at man skal passe på med at tro, at græsset er grønnere på den anden side.

– Som alle andre har jeg også ambitioner, men hvad det nu er, det er så svært at sige. Jeg har snuden i sporet og fokus på at gøre det godt lige nu. Jeg er ikke i tvivl om, at vi skal slutte den anden halvdel af sæsonen godt. Jeg er med på, at vi skal have nogle gode præstationer og vinde nogle fodboldkampe, og det er mit hovedfokus lige nu.

I år er Brentford tættere på den knap så sjove nedrykningsstreg, end man har været vant til, og det skyldes, at Thomas Frank og co. særligt de seneste måneder har tabt rigtig mange fodboldkampe.

– Der er jo lidt flere tanker, hvis det ikke lige går den rigtige vej. Hvis det går godt, er der stadig masser af tanker med planlægning, fordi man godt vil vinde den næste kamp og højere op i tabellen. Der er det bare lidt mere positivt, siger danskeren, der ikke ryster på hånden, selvom resultaterne udebliver.

– Jeg gør ikke så meget anderledes. Jeg sover generelt godt om natten, jeg sørger for at få min motion ved at løbe to-tre ture om ugen og spille padel en time eller to, og jeg sørger for at bruge tid med familie og venner. Der er ikke så meget, jeg ændrer.

Det eneste der skal ændres er mængden af sejre. Brentford har 22 point og er på 15. pladsen i Premier League. Det er tre point flere end Everton, der er placeret under nedrykningsstregen.

Foto: IMAGO.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

VM-spiller alvorligt skadet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Schweiz – Colombia

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer