Stor trænerrokade: Thomas Frank i kæmpejob?

Thomas Frank sætter nu ord på den trænerrokade, der til sommer kommer til at ske, når Xavi og Jürgen Klopp træder af i FC Barcelona og Liverpool. Danskeren har drømme og ambitioner, men han vil ikke alligevel ikke ud i det helt store frieri.



Thomas Frank har til sommer været cheftræner i Brentford i knap seks år, og spørgsmålet er så, om det her er tid til at prøve kræfter med noget andet?

Sikkert er det nemlig, at en større europæisk trænerrokade skal i gang, da Xavi stopper i FC Barcelona og Jürgen Klopp siger farvel til Liverpool. Thomas Frank er dog ikke meget for at fri til hverken den ene eller anden klub.

Han er dog klar over, hvad den catalanske hovedstad kan tilbyde, som England ikke har så meget af.

– Altså Barcelona er jo en fed by, ikke? Der er lidt mere sol end her, joker Thomas Frank.

I en mere seriøs tone vil den karismatiske dansker ikke gå alt for meget i dybden med, om han kunne tænke sig at træde op på den helt store trænerscene, hvis Liverpool eller FC Barcelona skulle ringe.

– Ej altså… Jo, jo, jeg følger også med og har set, at Xavi og Klopp stopper. To store trænerpersonligheder for to fantastiske klubber, som begge har gjort det godt. I forhold til mig selv er jeg sindssygt glad for at være her. Det har jeg sagt før. Jeg får mulighed for at gøre rigtig mange af mine ambitioner, siger Thomas Frank til Tipsbladet i en mediesession, hvor andre danske medier også deltog.

231705

50-årige Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med jobbet i Liverpool, men selvom han har sine drømme, så slår han fast, at man skal passe på med at tro, at græsset er grønnere på den anden side.

– Som alle andre har jeg også ambitioner, men hvad det nu er, det er så svært at sige. Jeg har snuden i sporet og fokus på at gøre det godt lige nu. Jeg er ikke i tvivl om, at vi skal slutte den anden halvdel af sæsonen godt. Jeg er med på, at vi skal have nogle gode præstationer og vinde nogle fodboldkampe, og det er mit hovedfokus lige nu.

I år er Brentford tættere på den knap så sjove nedrykningsstreg, end man har været vant til, og det skyldes, at Thomas Frank og co. særligt de seneste måneder har tabt rigtig mange fodboldkampe.

– Der er jo lidt flere tanker, hvis det ikke lige går den rigtige vej. Hvis det går godt, er der stadig masser af tanker med planlægning, fordi man godt vil vinde den næste kamp og højere op i tabellen. Der er det bare lidt mere positivt, siger danskeren, der ikke ryster på hånden, selvom resultaterne udebliver.

– Jeg gør ikke så meget anderledes. Jeg sover generelt godt om natten, jeg sørger for at få min motion ved at løbe to-tre ture om ugen og spille padel en time eller to, og jeg sørger for at bruge tid med familie og venner. Der er ikke så meget, jeg ændrer.

Det eneste der skal ændres er mængden af sejre. Brentford har 22 point og er på 15. pladsen i Premier League. Det er tre point flere end Everton, der er placeret under nedrykningsstregen.

Foto: IMAGO.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Det er Neestrups tre største fejl

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Danmark – Nordmakedonien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Riemer melder stjerne klar

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Kæmpe nyhed i udlandet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Helt på røven over Victor Froholdt

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding