Stor trænerrokade: Thomas Frank i kæmpejob?

Thomas Frank sætter nu ord på den trænerrokade, der til sommer kommer til at ske, når Xavi og Jürgen Klopp træder af i FC Barcelona og Liverpool. Danskeren har drømme og ambitioner, men han vil ikke alligevel ikke ud i det helt store frieri.



Thomas Frank har til sommer været cheftræner i Brentford i knap seks år, og spørgsmålet er så, om det her er tid til at prøve kræfter med noget andet?

Sikkert er det nemlig, at en større europæisk trænerrokade skal i gang, da Xavi stopper i FC Barcelona og Jürgen Klopp siger farvel til Liverpool. Thomas Frank er dog ikke meget for at fri til hverken den ene eller anden klub.

Han er dog klar over, hvad den catalanske hovedstad kan tilbyde, som England ikke har så meget af.

– Altså Barcelona er jo en fed by, ikke? Der er lidt mere sol end her, joker Thomas Frank.

I en mere seriøs tone vil den karismatiske dansker ikke gå alt for meget i dybden med, om han kunne tænke sig at træde op på den helt store trænerscene, hvis Liverpool eller FC Barcelona skulle ringe.

– Ej altså… Jo, jo, jeg følger også med og har set, at Xavi og Klopp stopper. To store trænerpersonligheder for to fantastiske klubber, som begge har gjort det godt. I forhold til mig selv er jeg sindssygt glad for at være her. Det har jeg sagt før. Jeg får mulighed for at gøre rigtig mange af mine ambitioner, siger Thomas Frank til Tipsbladet i en mediesession, hvor andre danske medier også deltog.

231705

50-årige Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med jobbet i Liverpool, men selvom han har sine drømme, så slår han fast, at man skal passe på med at tro, at græsset er grønnere på den anden side.

– Som alle andre har jeg også ambitioner, men hvad det nu er, det er så svært at sige. Jeg har snuden i sporet og fokus på at gøre det godt lige nu. Jeg er ikke i tvivl om, at vi skal slutte den anden halvdel af sæsonen godt. Jeg er med på, at vi skal have nogle gode præstationer og vinde nogle fodboldkampe, og det er mit hovedfokus lige nu.

I år er Brentford tættere på den knap så sjove nedrykningsstreg, end man har været vant til, og det skyldes, at Thomas Frank og co. særligt de seneste måneder har tabt rigtig mange fodboldkampe.

– Der er jo lidt flere tanker, hvis det ikke lige går den rigtige vej. Hvis det går godt, er der stadig masser af tanker med planlægning, fordi man godt vil vinde den næste kamp og højere op i tabellen. Der er det bare lidt mere positivt, siger danskeren, der ikke ryster på hånden, selvom resultaterne udebliver.

– Jeg gør ikke så meget anderledes. Jeg sover generelt godt om natten, jeg sørger for at få min motion ved at løbe to-tre ture om ugen og spille padel en time eller to, og jeg sørger for at bruge tid med familie og venner. Der er ikke så meget, jeg ændrer.

Det eneste der skal ændres er mængden af sejre. Brentford har 22 point og er på 15. pladsen i Premier League. Det er tre point flere end Everton, der er placeret under nedrykningsstregen.

Foto: IMAGO.





I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

‘Jonas Wind er på vej væk’

– Jeg kan ikke lide Højlund

Stor Pione Sisto-overraskelse

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Lyndebut for Christian Eriksen?



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

– Det var en stor overraskelse for mig

Frygtelig debut for Postecoglou

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Skidt nyt for FCM

Viborg FF – AGF

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

FC Midtjylland henter spændende back

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

– Kasper tog mange ting for personligt

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

Her er FC Københavns trup til derby



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

Forbløffet over Victor Froholdt

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Kasper Hjulmand vinder vild debut

Brøndby IF – FC København

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Legende: Han er en top, top manager!

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Amorim ryster ikke på hånden før Manchester-derby

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

Ny melding: Endnu en Vuelta-etape forkortes

Hjulmand før FCK-brag: – Det er vildt mærkeligt

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum