Thomas Frank har til sommer været cheftræner i Brentford i knap seks år, og spørgsmålet er så, om det her er tid til at prøve kræfter med noget andet?
Sikkert er det nemlig, at en større europæisk trænerrokade skal i gang, da Xavi stopper i FC Barcelona og Jürgen Klopp siger farvel til Liverpool. Thomas Frank er dog ikke meget for at fri til hverken den ene eller anden klub.
Han er dog klar over, hvad den catalanske hovedstad kan tilbyde, som England ikke har så meget af.
– Altså Barcelona er jo en fed by, ikke? Der er lidt mere sol end her, joker Thomas Frank.
I en mere seriøs tone vil den karismatiske dansker ikke gå alt for meget i dybden med, om han kunne tænke sig at træde op på den helt store trænerscene, hvis Liverpool eller FC Barcelona skulle ringe.
– Ej altså… Jo, jo, jeg følger også med og har set, at Xavi og Klopp stopper. To store trænerpersonligheder for to fantastiske klubber, som begge har gjort det godt. I forhold til mig selv er jeg sindssygt glad for at være her. Det har jeg sagt før. Jeg får mulighed for at gøre rigtig mange af mine ambitioner, siger Thomas Frank til Tipsbladet i en mediesession, hvor andre danske medier også deltog.

50-årige Thomas Frank er blevet sat i forbindelse med jobbet i Liverpool, men selvom han har sine drømme, så slår han fast, at man skal passe på med at tro, at græsset er grønnere på den anden side.
– Som alle andre har jeg også ambitioner, men hvad det nu er, det er så svært at sige. Jeg har snuden i sporet og fokus på at gøre det godt lige nu. Jeg er ikke i tvivl om, at vi skal slutte den anden halvdel af sæsonen godt. Jeg er med på, at vi skal have nogle gode præstationer og vinde nogle fodboldkampe, og det er mit hovedfokus lige nu.
I år er Brentford tættere på den knap så sjove nedrykningsstreg, end man har været vant til, og det skyldes, at Thomas Frank og co. særligt de seneste måneder har tabt rigtig mange fodboldkampe.
– Der er jo lidt flere tanker, hvis det ikke lige går den rigtige vej. Hvis det går godt, er der stadig masser af tanker med planlægning, fordi man godt vil vinde den næste kamp og højere op i tabellen. Der er det bare lidt mere positivt, siger danskeren, der ikke ryster på hånden, selvom resultaterne udebliver.
– Jeg gør ikke så meget anderledes. Jeg sover generelt godt om natten, jeg sørger for at få min motion ved at løbe to-tre ture om ugen og spille padel en time eller to, og jeg sørger for at bruge tid med familie og venner. Der er ikke så meget, jeg ændrer.
Det eneste der skal ændres er mængden af sejre. Brentford har 22 point og er på 15. pladsen i Premier League. Det er tre point flere end Everton, der er placeret under nedrykningsstregen.
Foto: IMAGO.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
LIVE: OB – FC København
Alexander Lind revser Superliga-profil
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
Neymar overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER