Stor tvivl: Slipper Frank for eks-SL-stjerner?

Det vides endnu ikke, om Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana får deres Southampton-debut denne lørdag.



Southampton bliver spændende at følge for Superliga-kendere fremover.

For klubben, der kæmper i bunden af Premier League, har hentet de to tidligere Superliga-stjerner Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana sidst i transfervinduet, og begge spillere har på hver deres måde sat et gigantisk aftryk på Superligaen i nyere tid.

Der er heller ingen tvivl om, at Southampton håber at forløse Onuachus skræmmende fysik og Sulemanas frygtindgydende hurtighed, men klubben må sandsynligvis vente med at se de to i aktion.

Det er nemlig ikke sikkert, at de kommer i kamp lørdag mod Thomas Franks Brentford. Dette selv om de begge er klar og er i klubben. Det fortæller Southamptons cheftræner, Nathan Jones, på et pressemøde.

– Vi er ikke sikre, da det hele handler om arbejdstilladelser og den slags ting Så jeg kan ikke sige så meget lige nu. Forhåbentlig kommer vi til at se dem i en nær fremtid. 

– De er her, men det er begrænset, hvad vi kan gøre med dem på grund af situationen med arbejdstilladelser. Du får mere af at ringe til Home Office. Vi kan blive ved med at spørge, men så længe vi ikke har fået en afklaring, kan de ikke spille, siger Jones.

Situationen afholder også de to tidligere Superliga-spillere fra at være på træningsbanen sammen med deres nye holdkammerater.

Hvis begge spillere rammer deres topniveau, så kan de for alvor gøre ondt på modstanderne. Derfor må Thomas Frank og Brentford også følge med i udviklingen inden lørdag klokken 16, hvor der er kampstart.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Sydafrika kan drille VM-vært i åbningskamp

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Storklub har kontaktet Brøndby

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen