Stor tvivl: Slipper Frank for eks-SL-stjerner?

Det vides endnu ikke, om Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana får deres Southampton-debut denne lørdag.



Southampton bliver spændende at følge for Superliga-kendere fremover.

For klubben, der kæmper i bunden af Premier League, har hentet de to tidligere Superliga-stjerner Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana sidst i transfervinduet, og begge spillere har på hver deres måde sat et gigantisk aftryk på Superligaen i nyere tid.

Der er heller ingen tvivl om, at Southampton håber at forløse Onuachus skræmmende fysik og Sulemanas frygtindgydende hurtighed, men klubben må sandsynligvis vente med at se de to i aktion.

Det er nemlig ikke sikkert, at de kommer i kamp lørdag mod Thomas Franks Brentford. Dette selv om de begge er klar og er i klubben. Det fortæller Southamptons cheftræner, Nathan Jones, på et pressemøde.

– Vi er ikke sikre, da det hele handler om arbejdstilladelser og den slags ting Så jeg kan ikke sige så meget lige nu. Forhåbentlig kommer vi til at se dem i en nær fremtid. 

– De er her, men det er begrænset, hvad vi kan gøre med dem på grund af situationen med arbejdstilladelser. Du får mere af at ringe til Home Office. Vi kan blive ved med at spørge, men så længe vi ikke har fået en afklaring, kan de ikke spille, siger Jones.

Situationen afholder også de to tidligere Superliga-spillere fra at være på træningsbanen sammen med deres nye holdkammerater.

Hvis begge spillere rammer deres topniveau, så kan de for alvor gøre ondt på modstanderne. Derfor må Thomas Frank og Brentford også følge med i udviklingen inden lørdag klokken 16, hvor der er kampstart.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Hjulmand og co. taber stort skridt

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Atletico Madrid interesseret i dansker

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!