Stor tvivl: Slipper Frank for eks-SL-stjerner?

Det vides endnu ikke, om Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana får deres Southampton-debut denne lørdag.



Southampton bliver spændende at følge for Superliga-kendere fremover.

For klubben, der kæmper i bunden af Premier League, har hentet de to tidligere Superliga-stjerner Paul Onuachu og Kamaldeen Sulemana sidst i transfervinduet, og begge spillere har på hver deres måde sat et gigantisk aftryk på Superligaen i nyere tid.

Der er heller ingen tvivl om, at Southampton håber at forløse Onuachus skræmmende fysik og Sulemanas frygtindgydende hurtighed, men klubben må sandsynligvis vente med at se de to i aktion.

Det er nemlig ikke sikkert, at de kommer i kamp lørdag mod Thomas Franks Brentford. Dette selv om de begge er klar og er i klubben. Det fortæller Southamptons cheftræner, Nathan Jones, på et pressemøde.

– Vi er ikke sikre, da det hele handler om arbejdstilladelser og den slags ting Så jeg kan ikke sige så meget lige nu. Forhåbentlig kommer vi til at se dem i en nær fremtid. 

– De er her, men det er begrænset, hvad vi kan gøre med dem på grund af situationen med arbejdstilladelser. Du får mere af at ringe til Home Office. Vi kan blive ved med at spørge, men så længe vi ikke har fået en afklaring, kan de ikke spille, siger Jones.

Situationen afholder også de to tidligere Superliga-spillere fra at være på træningsbanen sammen med deres nye holdkammerater.

Hvis begge spillere rammer deres topniveau, så kan de for alvor gøre ondt på modstanderne. Derfor må Thomas Frank og Brentford også følge med i udviklingen inden lørdag klokken 16, hvor der er kampstart.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Conte stopper i Napoli

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League