Store klubber jagter dansk landsholdskeeper: Nogle, jeg kun kan drømme om

Den danske landsholdskeeper Jonas Lössl er eftertragtet. Målmanden har kontraktudløb til sommer, og pilen kan pege mod en fransk retur.



Han er dansk landsholdskeeper og har leveret to stærke sæsoner i engelske Huddersfield, og til sommer skal 30-årige Jonas Lössl tage en vigtig beslutning i karrieren.

Til den tid er den tidligere Guingamp-, Mainz- og FC Midtjylland-keeper kontraktfri, og så bliver spørgsmålet, hvor karrieren fortsætter.

Ifølge Mail on Sunday er der flere klubber, der jagter den danske målmand, blandt andre Ligue 1-klubberne Marseille og Monaco.

Og det er navne, der lyder godt i ørene på keeperen fra Kolding.

– Det er en kæmpe ære. Det er kæmpestore klubber. Nogle, jeg kun kunne drømme om at spille for. Det er da en fantastisk interesse. Det er et skulderklap og bevis på, at jeg gjorde det godt, da jeg var i Frankrig, og også i de sidste par sæsoner, og at jeg står på et springbræt til at tage et step, jeg altid har ønsket mig. Om det bliver dem, eller hvad det bliver, bliver spændende at se, siger den danske målmand til tipsbladet.dk.

Jonas Lössl har ikke låst sig fast på, hvad det er, han skal, når han til sommer skal tage en beslutning om sin fremtid. Der er ingen dialog med Huddersfield, så det ender med al sandsynlighed med et farvel til Huddersfield.

Men måske er der en mulighed for, at han kan blive i England.

– Jeg føler, jeg har vist, jeg har niveauet. Jeg føler, jeg har spillet to gode sæsoner. Så jeg er stolt. Det er ikke kun mit valg – det kræver også, der er nogen, der er enige med mig. Det har jeg en forhåbning om, at det er.

Forhåbning eller tro på?

– Drømmen lever stadig – det er helt sikkert. Dermed ikke sagt, at det skal være England. De to klubber (Monaco og Marseille) lyder spændende, og jeg er glad for den interesse, der er. Jeg glæder mig til at se, hvad der skal ske.

Den 30-årige keeper vægter det sportslige højt, når han vælger sin næste klub.

– Der er tre parametre, man skal vælge ud fra. Lokation, penge og det sportslige. Jeg føler, jeg er i position, hvor jeg kan gå efter det sportslige og se, hvor langt det kan række. Jeg har gjort det godt, og jeg vil gerne se, hvor meget jeg kan presse den og se, hvilket niveau jeg kan spille på. Jeg tror på mig selv, og jeg tror på, at jeg kan være med på et højt niveau.

– Jeg håber på en kombination af det hele, men det er heller ikke til at sige, hvad det ender med endnu, siger Jonas Lössl.

Svært i Huddersfield
Landsholdsspilleren står på tærsklen til nedrykning med Huddersfield. Klubben skal vinde resten af sine kampe for at have en spinkel mulighed for at redde sig, men det er reelt udelukket, at det sker, når man blot har vundet to kampe i sæsonen.

Derfor håber Jonas Lössl på at sige farvel på en god måde.

– Jeg har kontraktudløb til sommer. Det har jeg, fordi vi aldrig blev enige sidste sommer om en aftale.

– Jeg forsøger at fokusere på det her i klubben, for den har givet mig helt vildt meget. Jeg føler også, jeg har givet dem nogle fantastiske ting og nogle store ting. Jeg vil gerne slutte af på en god måde – det kommer ikke til at lade sig gøre, at vi bliver i Premier League. Det tog er kørt. Rent matematisk ser det næsten umuligt ud, så jeg håber, jeg får lov til at være med til at bibeholde lidt ære, siger danskeren, der mener at weekendens kamp var med til trods alt at vise, at der bliver kæmpet for tingene:

– Det var en kæmpe skuffelse for mange (at tabe 3-4, red.), men vi fik scoret nogle mål og fik vist noget som hold.

Huddersfield var foran 3-1 ude mod West Ham, men på tre mål i det sidste kvarter fik West Ham det vendt til en sejr. Mexicanske Javier Hernandez scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.

Jonas Lössl har stået 28 af 31 kampe i sæsonen for Huddersfield. Klubben ligger sidst i Premier League med bare 14 point for 31 kampe – der er 16 point op til Burnley, der akkurat ligger over stregen.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Midtjylland – FC København

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Tæt på utrolig kamprekord

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby IF – Randers FC

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Hylder Manchester United-stjerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

Silkeborg IF – Viborg FF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Er han den nye Rurik Gislason?

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Han kan blive den næste store profil!

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz