Han er dansk landsholdskeeper og har leveret to stærke sæsoner i engelske Huddersfield, og til sommer skal 30-årige Jonas Lössl tage en vigtig beslutning i karrieren.
Til den tid er den tidligere Guingamp-, Mainz- og FC Midtjylland-keeper kontraktfri, og så bliver spørgsmålet, hvor karrieren fortsætter.
Ifølge Mail on Sunday er der flere klubber, der jagter den danske målmand, blandt andre Ligue 1-klubberne Marseille og Monaco.
Og det er navne, der lyder godt i ørene på keeperen fra Kolding.
– Det er en kæmpe ære. Det er kæmpestore klubber. Nogle, jeg kun kunne drømme om at spille for. Det er da en fantastisk interesse. Det er et skulderklap og bevis på, at jeg gjorde det godt, da jeg var i Frankrig, og også i de sidste par sæsoner, og at jeg står på et springbræt til at tage et step, jeg altid har ønsket mig. Om det bliver dem, eller hvad det bliver, bliver spændende at se, siger den danske målmand til tipsbladet.dk.
Jonas Lössl har ikke låst sig fast på, hvad det er, han skal, når han til sommer skal tage en beslutning om sin fremtid. Der er ingen dialog med Huddersfield, så det ender med al sandsynlighed med et farvel til Huddersfield.
Men måske er der en mulighed for, at han kan blive i England.
– Jeg føler, jeg har vist, jeg har niveauet. Jeg føler, jeg har spillet to gode sæsoner. Så jeg er stolt. Det er ikke kun mit valg – det kræver også, der er nogen, der er enige med mig. Det har jeg en forhåbning om, at det er.
Forhåbning eller tro på?
– Drømmen lever stadig – det er helt sikkert. Dermed ikke sagt, at det skal være England. De to klubber (Monaco og Marseille) lyder spændende, og jeg er glad for den interesse, der er. Jeg glæder mig til at se, hvad der skal ske.
Den 30-årige keeper vægter det sportslige højt, når han vælger sin næste klub.
– Der er tre parametre, man skal vælge ud fra. Lokation, penge og det sportslige. Jeg føler, jeg er i position, hvor jeg kan gå efter det sportslige og se, hvor langt det kan række. Jeg har gjort det godt, og jeg vil gerne se, hvor meget jeg kan presse den og se, hvilket niveau jeg kan spille på. Jeg tror på mig selv, og jeg tror på, at jeg kan være med på et højt niveau.
– Jeg håber på en kombination af det hele, men det er heller ikke til at sige, hvad det ender med endnu, siger Jonas Lössl.
Svært i Huddersfield
Landsholdsspilleren står på tærsklen til nedrykning med Huddersfield. Klubben skal vinde resten af sine kampe for at have en spinkel mulighed for at redde sig, men det er reelt udelukket, at det sker, når man blot har vundet to kampe i sæsonen.
Derfor håber Jonas Lössl på at sige farvel på en god måde.
– Jeg har kontraktudløb til sommer. Det har jeg, fordi vi aldrig blev enige sidste sommer om en aftale.
– Jeg forsøger at fokusere på det her i klubben, for den har givet mig helt vildt meget. Jeg føler også, jeg har givet dem nogle fantastiske ting og nogle store ting. Jeg vil gerne slutte af på en god måde – det kommer ikke til at lade sig gøre, at vi bliver i Premier League. Det tog er kørt. Rent matematisk ser det næsten umuligt ud, så jeg håber, jeg får lov til at være med til at bibeholde lidt ære, siger danskeren, der mener at weekendens kamp var med til trods alt at vise, at der bliver kæmpet for tingene:
– Det var en kæmpe skuffelse for mange (at tabe 3-4, red.), men vi fik scoret nogle mål og fik vist noget som hold.
Huddersfield var foran 3-1 ude mod West Ham, men på tre mål i det sidste kvarter fik West Ham det vendt til en sejr. Mexicanske Javier Hernandez scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.
Jonas Lössl har stået 28 af 31 kampe i sæsonen for Huddersfield. Klubben ligger sidst i Premier League med bare 14 point for 31 kampe – der er 16 point op til Burnley, der akkurat ligger over stregen.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Legender tager afsked med Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
