Store klubber jagter dansk landsholdskeeper: Nogle, jeg kun kan drømme om

Den danske landsholdskeeper Jonas Lössl er eftertragtet. Målmanden har kontraktudløb til sommer, og pilen kan pege mod en fransk retur.



Han er dansk landsholdskeeper og har leveret to stærke sæsoner i engelske Huddersfield, og til sommer skal 30-årige Jonas Lössl tage en vigtig beslutning i karrieren.

Til den tid er den tidligere Guingamp-, Mainz- og FC Midtjylland-keeper kontraktfri, og så bliver spørgsmålet, hvor karrieren fortsætter.

Ifølge Mail on Sunday er der flere klubber, der jagter den danske målmand, blandt andre Ligue 1-klubberne Marseille og Monaco.

Og det er navne, der lyder godt i ørene på keeperen fra Kolding.

– Det er en kæmpe ære. Det er kæmpestore klubber. Nogle, jeg kun kunne drømme om at spille for. Det er da en fantastisk interesse. Det er et skulderklap og bevis på, at jeg gjorde det godt, da jeg var i Frankrig, og også i de sidste par sæsoner, og at jeg står på et springbræt til at tage et step, jeg altid har ønsket mig. Om det bliver dem, eller hvad det bliver, bliver spændende at se, siger den danske målmand til tipsbladet.dk.

Jonas Lössl har ikke låst sig fast på, hvad det er, han skal, når han til sommer skal tage en beslutning om sin fremtid. Der er ingen dialog med Huddersfield, så det ender med al sandsynlighed med et farvel til Huddersfield.

Men måske er der en mulighed for, at han kan blive i England.

– Jeg føler, jeg har vist, jeg har niveauet. Jeg føler, jeg har spillet to gode sæsoner. Så jeg er stolt. Det er ikke kun mit valg – det kræver også, der er nogen, der er enige med mig. Det har jeg en forhåbning om, at det er.

Forhåbning eller tro på?

– Drømmen lever stadig – det er helt sikkert. Dermed ikke sagt, at det skal være England. De to klubber (Monaco og Marseille) lyder spændende, og jeg er glad for den interesse, der er. Jeg glæder mig til at se, hvad der skal ske.

Den 30-årige keeper vægter det sportslige højt, når han vælger sin næste klub.

– Der er tre parametre, man skal vælge ud fra. Lokation, penge og det sportslige. Jeg føler, jeg er i position, hvor jeg kan gå efter det sportslige og se, hvor langt det kan række. Jeg har gjort det godt, og jeg vil gerne se, hvor meget jeg kan presse den og se, hvilket niveau jeg kan spille på. Jeg tror på mig selv, og jeg tror på, at jeg kan være med på et højt niveau.

– Jeg håber på en kombination af det hele, men det er heller ikke til at sige, hvad det ender med endnu, siger Jonas Lössl.

Svært i Huddersfield
Landsholdsspilleren står på tærsklen til nedrykning med Huddersfield. Klubben skal vinde resten af sine kampe for at have en spinkel mulighed for at redde sig, men det er reelt udelukket, at det sker, når man blot har vundet to kampe i sæsonen.

Derfor håber Jonas Lössl på at sige farvel på en god måde.

– Jeg har kontraktudløb til sommer. Det har jeg, fordi vi aldrig blev enige sidste sommer om en aftale.

– Jeg forsøger at fokusere på det her i klubben, for den har givet mig helt vildt meget. Jeg føler også, jeg har givet dem nogle fantastiske ting og nogle store ting. Jeg vil gerne slutte af på en god måde – det kommer ikke til at lade sig gøre, at vi bliver i Premier League. Det tog er kørt. Rent matematisk ser det næsten umuligt ud, så jeg håber, jeg får lov til at være med til at bibeholde lidt ære, siger danskeren, der mener at weekendens kamp var med til trods alt at vise, at der bliver kæmpet for tingene:

– Det var en kæmpe skuffelse for mange (at tabe 3-4, red.), men vi fik scoret nogle mål og fik vist noget som hold.

Huddersfield var foran 3-1 ude mod West Ham, men på tre mål i det sidste kvarter fik West Ham det vendt til en sejr. Mexicanske Javier Hernandez scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.

Jonas Lössl har stået 28 af 31 kampe i sæsonen for Huddersfield. Klubben ligger sidst i Premier League med bare 14 point for 31 kampe – der er 16 point op til Burnley, der akkurat ligger over stregen.





Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

I spil til stort job

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

AGF på rov i Hobro IK

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?