Han er dansk landsholdskeeper og har leveret to stærke sæsoner i engelske Huddersfield, og til sommer skal 30-årige Jonas Lössl tage en vigtig beslutning i karrieren.
Til den tid er den tidligere Guingamp-, Mainz- og FC Midtjylland-keeper kontraktfri, og så bliver spørgsmålet, hvor karrieren fortsætter.
Ifølge Mail on Sunday er der flere klubber, der jagter den danske målmand, blandt andre Ligue 1-klubberne Marseille og Monaco.
Og det er navne, der lyder godt i ørene på keeperen fra Kolding.
– Det er en kæmpe ære. Det er kæmpestore klubber. Nogle, jeg kun kunne drømme om at spille for. Det er da en fantastisk interesse. Det er et skulderklap og bevis på, at jeg gjorde det godt, da jeg var i Frankrig, og også i de sidste par sæsoner, og at jeg står på et springbræt til at tage et step, jeg altid har ønsket mig. Om det bliver dem, eller hvad det bliver, bliver spændende at se, siger den danske målmand til tipsbladet.dk.
Jonas Lössl har ikke låst sig fast på, hvad det er, han skal, når han til sommer skal tage en beslutning om sin fremtid. Der er ingen dialog med Huddersfield, så det ender med al sandsynlighed med et farvel til Huddersfield.
Men måske er der en mulighed for, at han kan blive i England.
– Jeg føler, jeg har vist, jeg har niveauet. Jeg føler, jeg har spillet to gode sæsoner. Så jeg er stolt. Det er ikke kun mit valg – det kræver også, der er nogen, der er enige med mig. Det har jeg en forhåbning om, at det er.
Forhåbning eller tro på?
– Drømmen lever stadig – det er helt sikkert. Dermed ikke sagt, at det skal være England. De to klubber (Monaco og Marseille) lyder spændende, og jeg er glad for den interesse, der er. Jeg glæder mig til at se, hvad der skal ske.
Den 30-årige keeper vægter det sportslige højt, når han vælger sin næste klub.
– Der er tre parametre, man skal vælge ud fra. Lokation, penge og det sportslige. Jeg føler, jeg er i position, hvor jeg kan gå efter det sportslige og se, hvor langt det kan række. Jeg har gjort det godt, og jeg vil gerne se, hvor meget jeg kan presse den og se, hvilket niveau jeg kan spille på. Jeg tror på mig selv, og jeg tror på, at jeg kan være med på et højt niveau.
– Jeg håber på en kombination af det hele, men det er heller ikke til at sige, hvad det ender med endnu, siger Jonas Lössl.
Svært i Huddersfield
Landsholdsspilleren står på tærsklen til nedrykning med Huddersfield. Klubben skal vinde resten af sine kampe for at have en spinkel mulighed for at redde sig, men det er reelt udelukket, at det sker, når man blot har vundet to kampe i sæsonen.
Derfor håber Jonas Lössl på at sige farvel på en god måde.
– Jeg har kontraktudløb til sommer. Det har jeg, fordi vi aldrig blev enige sidste sommer om en aftale.
– Jeg forsøger at fokusere på det her i klubben, for den har givet mig helt vildt meget. Jeg føler også, jeg har givet dem nogle fantastiske ting og nogle store ting. Jeg vil gerne slutte af på en god måde – det kommer ikke til at lade sig gøre, at vi bliver i Premier League. Det tog er kørt. Rent matematisk ser det næsten umuligt ud, så jeg håber, jeg får lov til at være med til at bibeholde lidt ære, siger danskeren, der mener at weekendens kamp var med til trods alt at vise, at der bliver kæmpet for tingene:
– Det var en kæmpe skuffelse for mange (at tabe 3-4, red.), men vi fik scoret nogle mål og fik vist noget som hold.
Huddersfield var foran 3-1 ude mod West Ham, men på tre mål i det sidste kvarter fik West Ham det vendt til en sejr. Mexicanske Javier Hernandez scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.
Jonas Lössl har stået 28 af 31 kampe i sæsonen for Huddersfield. Klubben ligger sidst i Premier League med bare 14 point for 31 kampe – der er 16 point op til Burnley, der akkurat ligger over stregen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED
