Sur efter Matt O’Riley-skade: Ikke fodbold!

Brighton & Hove Albions cheftræner er slet ikke tilfreds med den behandling, Matt O'Riley blev udsat for mod Crawley Town tirsdag aften.



Matt O’Riley fik tirsdag aften debut for Brighton & Hove Albion i EFL Cuppen efter sit kæmpeskifte til 264 millioner, men debuten endte ulykkeligt.

Kun syv minutter på banen blev det til for den danske landsholdsspiller, før han blev nedlagt af Crawleys kaptajn, Jay Williams, nedlagde ham med en voldsom tackling. Og derefter måtte Matt O’Riley blive hjulpet fra banen.

Efter kampen er Brighton & Hove Albions cheftræner, Fabian Hürzeler, langt fra tilfreds med situationen.

– Jeg har ikke haft en chance til at snakke med ham (O’Riley, red.). Latterligt frispark. Det har intet med fodbold at gøre, hvis vi skal være ærlige. Det ændrer også kampen, fordi lige efter bliver kampen meget følelsesladet. Forhåbentlig er det ikke så slemt, siger Fabian Hürzeler til Sky Sports.

Crawleys træner har allerede undskyldt for sine spilleres aggresivitet, men det ændrer ikke meget hos Brighton & Hove Albion.

– Det er nemt at undskylde efterfølgende, men i sidste ende kan vi ikke bare reparere spilleren, så han kan spille lørdag. Det er hårdt at håndtere, men det er en del af fodbold. Sådanne tacklinger bør ikke være en del af fodbold – tacklinger, hvor man prøver at skade spilleren. Sådan skal man ikke opføre sig på banen. Det er godt, at han undskylder, men det hjælper os ikke, siger Fabian Hürzeler.

Det er endnu uvist, hvor slem en skade Matt O’Riley har pådraget sig.

Tirsdag var den danske midtbanespiller et af flere nye ansigter i Danmarks landsholdstrup i forhold til EM – sammen med blandt andre Albert Grønbæk, Patrick Dorgu og Gustav Isaksen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Yuito Suzuki deler gode nyheder

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF