Sur efter Matt O’Riley-skade: Ikke fodbold!

Brighton & Hove Albions cheftræner er slet ikke tilfreds med den behandling, Matt O'Riley blev udsat for mod Crawley Town tirsdag aften.



Matt O’Riley fik tirsdag aften debut for Brighton & Hove Albion i EFL Cuppen efter sit kæmpeskifte til 264 millioner, men debuten endte ulykkeligt.

Kun syv minutter på banen blev det til for den danske landsholdsspiller, før han blev nedlagt af Crawleys kaptajn, Jay Williams, nedlagde ham med en voldsom tackling. Og derefter måtte Matt O’Riley blive hjulpet fra banen.

Efter kampen er Brighton & Hove Albions cheftræner, Fabian Hürzeler, langt fra tilfreds med situationen.

– Jeg har ikke haft en chance til at snakke med ham (O’Riley, red.). Latterligt frispark. Det har intet med fodbold at gøre, hvis vi skal være ærlige. Det ændrer også kampen, fordi lige efter bliver kampen meget følelsesladet. Forhåbentlig er det ikke så slemt, siger Fabian Hürzeler til Sky Sports.

Crawleys træner har allerede undskyldt for sine spilleres aggresivitet, men det ændrer ikke meget hos Brighton & Hove Albion.

– Det er nemt at undskylde efterfølgende, men i sidste ende kan vi ikke bare reparere spilleren, så han kan spille lørdag. Det er hårdt at håndtere, men det er en del af fodbold. Sådanne tacklinger bør ikke være en del af fodbold – tacklinger, hvor man prøver at skade spilleren. Sådan skal man ikke opføre sig på banen. Det er godt, at han undskylder, men det hjælper os ikke, siger Fabian Hürzeler.

Det er endnu uvist, hvor slem en skade Matt O’Riley har pådraget sig.

Tirsdag var den danske midtbanespiller et af flere nye ansigter i Danmarks landsholdstrup i forhold til EM – sammen med blandt andre Albert Grønbæk, Patrick Dorgu og Gustav Isaksen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afviste Premier League-klubber

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Stort drama: Brasilien er videre!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Usikker på Chido Obi-transfer

Tæt på kæmpetransfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek