Svinger øksen over Eriksen: Færdig i United?

Den engelske avis Daily Express peger på fire navne, der kan være fortid under Erik ten Hag, og her er Christian Eriksen iblandt.



Manchester United har ikke fået en lovende start på sæsonen. 

Efter ti spillerunder i Premier League ligger 'De Røde Djævle' på en sølle ottendeplads med otte point op til en Champions League-billet.

Desuden er man heller ikke kommet godt ud af starthullerne i CL-gruppespillet, hvor man har skrabet tre point sammen efter tre kampe.

Kriser har det med at kræve sine ofre på fodboldens øverste hylde, og her kan en dansker stå for fald. 

Den engelske avis Daily Express peger på fire navne, der snart kan være fortid på Old Trafford – og her er Christian Eriksen iblandt. 

– Christian Eriksen er et stærkt bud på at være den første Ten Hag-signing, som hollænderen skiller sig af med. Den 31-årige dansker har i sidste ende vist sig at være god værdi i United. Han hjalp i høj grad Ten Hag med at opnå en succesfuld debutsæson efter at have skrevet en treårig kontrakt. Men han besidder ikke længere udholdenhed og fysik til at spille i mere end en time. Og når han gør det, lider hans tekniske egenskaber. Ten Hag skal erstatte Eriksen næste sommer med en yngre mulighed, der kan starte mindst 30 Premier League-kampe hver sæsonen, skriver den engelske avis. 

Den danske landsholdsstjerne kom til den nordengelske traditionsklub i 2022. Han har sidenhen spillet 56 kampe for klubben. 

I indeværende sæson er han dog gledet ud på bænken og har kun spillet 4 kampe fra start i Premier League.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet