Svinger øksen over Eriksen: Færdig i United?

Den engelske avis Daily Express peger på fire navne, der kan være fortid under Erik ten Hag, og her er Christian Eriksen iblandt.



Manchester United har ikke fået en lovende start på sæsonen. 

Efter ti spillerunder i Premier League ligger 'De Røde Djævle' på en sølle ottendeplads med otte point op til en Champions League-billet.

Desuden er man heller ikke kommet godt ud af starthullerne i CL-gruppespillet, hvor man har skrabet tre point sammen efter tre kampe.

Kriser har det med at kræve sine ofre på fodboldens øverste hylde, og her kan en dansker stå for fald. 

Den engelske avis Daily Express peger på fire navne, der snart kan være fortid på Old Trafford – og her er Christian Eriksen iblandt. 

– Christian Eriksen er et stærkt bud på at være den første Ten Hag-signing, som hollænderen skiller sig af med. Den 31-årige dansker har i sidste ende vist sig at være god værdi i United. Han hjalp i høj grad Ten Hag med at opnå en succesfuld debutsæson efter at have skrevet en treårig kontrakt. Men han besidder ikke længere udholdenhed og fysik til at spille i mere end en time. Og når han gør det, lider hans tekniske egenskaber. Ten Hag skal erstatte Eriksen næste sommer med en yngre mulighed, der kan starte mindst 30 Premier League-kampe hver sæsonen, skriver den engelske avis. 

Den danske landsholdsstjerne kom til den nordengelske traditionsklub i 2022. Han har sidenhen spillet 56 kampe for klubben. 

I indeværende sæson er han dog gledet ud på bænken og har kun spillet 4 kampe fra start i Premier League.





LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Portugal – Spanien

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

“Du er en fucking maskine!”

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

USA – Belgien

Jagter dansk erstatning



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet