Svinger øksen over Eriksen: Færdig i United?

Den engelske avis Daily Express peger på fire navne, der kan være fortid under Erik ten Hag, og her er Christian Eriksen iblandt.



Manchester United har ikke fået en lovende start på sæsonen. 

Efter ti spillerunder i Premier League ligger 'De Røde Djævle' på en sølle ottendeplads med otte point op til en Champions League-billet.

Desuden er man heller ikke kommet godt ud af starthullerne i CL-gruppespillet, hvor man har skrabet tre point sammen efter tre kampe.

Kriser har det med at kræve sine ofre på fodboldens øverste hylde, og her kan en dansker stå for fald. 

Den engelske avis Daily Express peger på fire navne, der snart kan være fortid på Old Trafford – og her er Christian Eriksen iblandt. 

– Christian Eriksen er et stærkt bud på at være den første Ten Hag-signing, som hollænderen skiller sig af med. Den 31-årige dansker har i sidste ende vist sig at være god værdi i United. Han hjalp i høj grad Ten Hag med at opnå en succesfuld debutsæson efter at have skrevet en treårig kontrakt. Men han besidder ikke længere udholdenhed og fysik til at spille i mere end en time. Og når han gør det, lider hans tekniske egenskaber. Ten Hag skal erstatte Eriksen næste sommer med en yngre mulighed, der kan starte mindst 30 Premier League-kampe hver sæsonen, skriver den engelske avis. 

Den danske landsholdsstjerne kom til den nordengelske traditionsklub i 2022. Han har sidenhen spillet 56 kampe for klubben. 

I indeværende sæson er han dog gledet ud på bænken og har kun spillet 4 kampe fra start i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Her er FC Københavns nye spiller

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han ligner en ny Brøndby-darling!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Kæmpe transfer under opsejling

Speakman om transfer: En unik situation

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Lindstrøm skifter til Schalke

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel