Han har blot været manager for Everton i et halvt år, men det er meget tæt på nu at være slut for spanske Rafael Benitez.
Spanien bad lørdag aften om mere tid, efter hans Everton-hold skuffend etabte med 1-2 til Norwich, men det er ikke sikkert, han får det, for der var krisemøder blandt topfolkene i Everton efter nederlaget.
Nederlaget til Norwich var Evertons niende i de seneste 13 kampe. De 13 kampe har blot kastet seks point af sig.
Klubben fra Liverpool ligger blot nummer 15 i den bedste engelske række med 19 point efter 19 kampe. Med fem point til nedrykningsstregen er man en del af nedrykningsspillet, og med tanke på de dårlige resultater de seneste måneder er en fyring tæt på.
Hvis Rafael Benitez fyres, er spørgsmålet naturligvis, om det åbner døren for danske Kasper Hjulmand.
Tidligere har den danske landstræner været bookmakernes største favorit til at overtage i Everton, og angiveligt skal Everton have undersøgt muligheden for Hjulmand.
Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at han er godt tilfreds som dansk landstræner, og alt tyder da også på, at han tager VM-slutrunden med, men kan man sige nej, hvis en stor klub som Everton, der også har økonomi til at købe gode spillere, tilbyder et job?
Spørgsmålet er, om det når så langt, for mens Hjulmand tidligere var favorit til at overtage, har bookmakerne ikke længere Hjulmand blandt de største favoritter. Danskeren er gledet godt ned i feltet af kandidater og giver nu hele 21 gange pengene igen hos Betfair, hvis han bliver Everotns næste manager.
Betfairs favorit til at overtage er den tidligere Everton-spiller Wayne Rooney, der i øjeblikket er træner Derby County, mens Duncan Ferguson, Roberto Martinez og Frank Lampard er de næste på listen over bookmakerens favorit.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
