Tæt på trænerfyring – går de efter Hjulmand?

Der har været krisemøde i Premier League-klubben Everton, efter man lørdag tabte 1-2 til bundholdet Norwich. Rafael Benitez hænger i en tynd tråd.



Han har blot været manager for Everton i et halvt år, men det er meget tæt på nu at være slut for spanske Rafael Benitez.

Spanien bad lørdag aften om mere tid, efter hans Everton-hold skuffend etabte med 1-2 til Norwich, men det er ikke sikkert, han får det, for der var krisemøder blandt topfolkene i Everton efter nederlaget.

Nederlaget til Norwich var Evertons niende i de seneste 13 kampe. De 13 kampe har blot kastet seks point af sig.

Klubben fra Liverpool ligger blot nummer 15 i den bedste engelske række med 19 point efter 19 kampe. Med fem point til nedrykningsstregen er man en del af nedrykningsspillet, og med tanke på de dårlige resultater de seneste måneder er en fyring tæt på.

Hvis Rafael Benitez fyres, er spørgsmålet naturligvis, om det åbner døren for danske Kasper Hjulmand.

Tidligere har den danske landstræner været bookmakernes største favorit til at overtage i Everton, og angiveligt skal Everton have undersøgt muligheden for Hjulmand.

Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at han er godt tilfreds som dansk landstræner, og alt tyder da også på, at han tager VM-slutrunden med, men kan man sige nej, hvis en stor klub som Everton, der også har økonomi til at købe gode spillere, tilbyder et job?

Spørgsmålet er, om det når så langt, for mens Hjulmand tidligere var favorit til at overtage, har bookmakerne ikke længere Hjulmand blandt de største favoritter. Danskeren er gledet godt ned i feltet af kandidater og giver nu hele 21 gange pengene igen hos Betfair, hvis han bliver Everotns næste manager.

Betfairs favorit til at overtage er den tidligere Everton-spiller Wayne Rooney, der i øjeblikket er træner Derby County, mens Duncan Ferguson, Roberto Martinez og Frank Lampard er de næste på listen over bookmakerens favorit.



Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her kan du se Skotland mod Danmark

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

– Det er så ringe, begge dele!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skæbnekamp: Danmark møder Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Steve Coopers højre hånd afviser

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Aflyser pressemøde i Parken

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM