Han har blot været manager for Everton i et halvt år, men det er meget tæt på nu at være slut for spanske Rafael Benitez.
Spanien bad lørdag aften om mere tid, efter hans Everton-hold skuffend etabte med 1-2 til Norwich, men det er ikke sikkert, han får det, for der var krisemøder blandt topfolkene i Everton efter nederlaget.
Nederlaget til Norwich var Evertons niende i de seneste 13 kampe. De 13 kampe har blot kastet seks point af sig.
Klubben fra Liverpool ligger blot nummer 15 i den bedste engelske række med 19 point efter 19 kampe. Med fem point til nedrykningsstregen er man en del af nedrykningsspillet, og med tanke på de dårlige resultater de seneste måneder er en fyring tæt på.
Hvis Rafael Benitez fyres, er spørgsmålet naturligvis, om det åbner døren for danske Kasper Hjulmand.
Tidligere har den danske landstræner været bookmakernes største favorit til at overtage i Everton, og angiveligt skal Everton have undersøgt muligheden for Hjulmand.
Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at han er godt tilfreds som dansk landstræner, og alt tyder da også på, at han tager VM-slutrunden med, men kan man sige nej, hvis en stor klub som Everton, der også har økonomi til at købe gode spillere, tilbyder et job?
Spørgsmålet er, om det når så langt, for mens Hjulmand tidligere var favorit til at overtage, har bookmakerne ikke længere Hjulmand blandt de største favoritter. Danskeren er gledet godt ned i feltet af kandidater og giver nu hele 21 gange pengene igen hos Betfair, hvis han bliver Everotns næste manager.
Betfairs favorit til at overtage er den tidligere Everton-spiller Wayne Rooney, der i øjeblikket er træner Derby County, mens Duncan Ferguson, Roberto Martinez og Frank Lampard er de næste på listen over bookmakerens favorit.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
