Tæt på trænerfyring – går de efter Hjulmand?

Der har været krisemøde i Premier League-klubben Everton, efter man lørdag tabte 1-2 til bundholdet Norwich. Rafael Benitez hænger i en tynd tråd.



Han har blot været manager for Everton i et halvt år, men det er meget tæt på nu at være slut for spanske Rafael Benitez.

Spanien bad lørdag aften om mere tid, efter hans Everton-hold skuffend etabte med 1-2 til Norwich, men det er ikke sikkert, han får det, for der var krisemøder blandt topfolkene i Everton efter nederlaget.

Nederlaget til Norwich var Evertons niende i de seneste 13 kampe. De 13 kampe har blot kastet seks point af sig.

Klubben fra Liverpool ligger blot nummer 15 i den bedste engelske række med 19 point efter 19 kampe. Med fem point til nedrykningsstregen er man en del af nedrykningsspillet, og med tanke på de dårlige resultater de seneste måneder er en fyring tæt på.

Hvis Rafael Benitez fyres, er spørgsmålet naturligvis, om det åbner døren for danske Kasper Hjulmand.

Tidligere har den danske landstræner været bookmakernes største favorit til at overtage i Everton, og angiveligt skal Everton have undersøgt muligheden for Hjulmand.

Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at han er godt tilfreds som dansk landstræner, og alt tyder da også på, at han tager VM-slutrunden med, men kan man sige nej, hvis en stor klub som Everton, der også har økonomi til at købe gode spillere, tilbyder et job?

Spørgsmålet er, om det når så langt, for mens Hjulmand tidligere var favorit til at overtage, har bookmakerne ikke længere Hjulmand blandt de største favoritter. Danskeren er gledet godt ned i feltet af kandidater og giver nu hele 21 gange pengene igen hos Betfair, hvis han bliver Everotns næste manager.

Betfairs favorit til at overtage er den tidligere Everton-spiller Wayne Rooney, der i øjeblikket er træner Derby County, mens Duncan Ferguson, Roberto Martinez og Frank Lampard er de næste på listen over bookmakerens favorit.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Celtic er mester efter vildt drama



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bejlere deler

FC København – Randers FC

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Chelsea – Manchester City

FC Fredericia – Silkeborg IF

Manchester United – Nottingham Forest

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne