Tæt på trænerfyring – går de efter Hjulmand?

Der har været krisemøde i Premier League-klubben Everton, efter man lørdag tabte 1-2 til bundholdet Norwich. Rafael Benitez hænger i en tynd tråd.



Han har blot været manager for Everton i et halvt år, men det er meget tæt på nu at være slut for spanske Rafael Benitez.

Spanien bad lørdag aften om mere tid, efter hans Everton-hold skuffend etabte med 1-2 til Norwich, men det er ikke sikkert, han får det, for der var krisemøder blandt topfolkene i Everton efter nederlaget.

Nederlaget til Norwich var Evertons niende i de seneste 13 kampe. De 13 kampe har blot kastet seks point af sig.

Klubben fra Liverpool ligger blot nummer 15 i den bedste engelske række med 19 point efter 19 kampe. Med fem point til nedrykningsstregen er man en del af nedrykningsspillet, og med tanke på de dårlige resultater de seneste måneder er en fyring tæt på.

Hvis Rafael Benitez fyres, er spørgsmålet naturligvis, om det åbner døren for danske Kasper Hjulmand.

Tidligere har den danske landstræner været bookmakernes største favorit til at overtage i Everton, og angiveligt skal Everton have undersøgt muligheden for Hjulmand.

Kasper Hjulmand har hele tiden fastholdt, at han er godt tilfreds som dansk landstræner, og alt tyder da også på, at han tager VM-slutrunden med, men kan man sige nej, hvis en stor klub som Everton, der også har økonomi til at købe gode spillere, tilbyder et job?

Spørgsmålet er, om det når så langt, for mens Hjulmand tidligere var favorit til at overtage, har bookmakerne ikke længere Hjulmand blandt de største favoritter. Danskeren er gledet godt ned i feltet af kandidater og giver nu hele 21 gange pengene igen hos Betfair, hvis han bliver Everotns næste manager.

Betfairs favorit til at overtage er den tidligere Everton-spiller Wayne Rooney, der i øjeblikket er træner Derby County, mens Duncan Ferguson, Roberto Martinez og Frank Lampard er de næste på listen over bookmakerens favorit.





TransferLIVE: Lurer på Anton Gaaei




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Afslører: FCK ringede aldrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Ecuador – Tyskland

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

West Ham opfordres til at hente dansk bomber