Ten Hag advares: Ronaldo bliver et kæmpe problem

Jamie Carragher opfordrer nu Erik ten Hag til at sige farvel til Cristiano Ronaldo denne sommer.



Jürgen Klopp har svømmet i succes siden ankomsten til engelsk fodbold i 2015, og ifølge Jamie Carragher bør Erik ten Hag tage ved lære af sin tyske kollega. 

Ifølge den tidligere Liverpool-profil bør den nye Manchester United-boss således have modet til at sige farvel til spillere, der har en stor status. Som eksempelvis Cristiano Ronaldo.

– Klopp kom til Liverpool, som lige havde hentet spillere under Brendan Rodgers den sommer. Jeg tror, at de havde betalt 35 eller 40 millioner pund for Benteke. Det var en del penge, han var et dyrt indkøb. Og Klopp sagde bare ‘duer ikke, du skal ud’. Og ved at tage sådan en stor og drastisk beslutning med det samme… det får alle til at sætte sig op og tænke ‘okay, den her fyr tager sit job seriøst’. Jeg er overbevist om, at Ten Hag er nødt til at gøre det samme med Ronaldo, uanset om han har tilladelse til det eller ej. Jeg har sagt igennem hele sæsonen, at det ikke var et godt indkøb, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Jamie Carragher. 

– Cristiano Ronaldo er en af de bedste spillere nogensinde, og jeg bliver set som en af hans kritikere. Ronaldo er en million gange bedre, end jeg nogensinde var. Jeg var selvfølgelig ikke god nok til at binde hans snørebånd, men jeg siger heller ikke det her for at være respektløs overfor ham. Han er utrolig. Men Ronaldo har aldrig spillet på et så dårligt hold som det her.

– Han har spillet på nogle af de bedste hold, og han har haft attituden, hvor han har ønsket at være hovedpersonen ved at forsøge at score mål og drive folk fremad. Og det ser jeg som en positiv ting, når du er på et godt hold. Men det kan blive set som en negativ ting, når du ikke spiller på et godt hold. Og jeg synes, at det har været en negativ ting den her sæson. Manchester United kan ikke indlede næste sæson med en centerforward, der bliver 38 år. Selvom han scorer mål, så er det ikke det rigtige for Manchester United. 

Ifølge Jamie Carragher vil Cristiano Ronaldo komme til at udgøre ‘et kæmpe problem’ i næste sæson, hvis portugiseren bliver henvist til bænken.





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Dansk angriber sat til salg



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Revser Alexander Zorniger

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner