Ten Hag advares: Ronaldo bliver et kæmpe problem

Jamie Carragher opfordrer nu Erik ten Hag til at sige farvel til Cristiano Ronaldo denne sommer.



Jürgen Klopp har svømmet i succes siden ankomsten til engelsk fodbold i 2015, og ifølge Jamie Carragher bør Erik ten Hag tage ved lære af sin tyske kollega. 

Ifølge den tidligere Liverpool-profil bør den nye Manchester United-boss således have modet til at sige farvel til spillere, der har en stor status. Som eksempelvis Cristiano Ronaldo.

– Klopp kom til Liverpool, som lige havde hentet spillere under Brendan Rodgers den sommer. Jeg tror, at de havde betalt 35 eller 40 millioner pund for Benteke. Det var en del penge, han var et dyrt indkøb. Og Klopp sagde bare ‘duer ikke, du skal ud’. Og ved at tage sådan en stor og drastisk beslutning med det samme… det får alle til at sætte sig op og tænke ‘okay, den her fyr tager sit job seriøst’. Jeg er overbevist om, at Ten Hag er nødt til at gøre det samme med Ronaldo, uanset om han har tilladelse til det eller ej. Jeg har sagt igennem hele sæsonen, at det ikke var et godt indkøb, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Jamie Carragher. 

– Cristiano Ronaldo er en af de bedste spillere nogensinde, og jeg bliver set som en af hans kritikere. Ronaldo er en million gange bedre, end jeg nogensinde var. Jeg var selvfølgelig ikke god nok til at binde hans snørebånd, men jeg siger heller ikke det her for at være respektløs overfor ham. Han er utrolig. Men Ronaldo har aldrig spillet på et så dårligt hold som det her.

– Han har spillet på nogle af de bedste hold, og han har haft attituden, hvor han har ønsket at være hovedpersonen ved at forsøge at score mål og drive folk fremad. Og det ser jeg som en positiv ting, når du er på et godt hold. Men det kan blive set som en negativ ting, når du ikke spiller på et godt hold. Og jeg synes, at det har været en negativ ting den her sæson. Manchester United kan ikke indlede næste sæson med en centerforward, der bliver 38 år. Selvom han scorer mål, så er det ikke det rigtige for Manchester United. 

Ifølge Jamie Carragher vil Cristiano Ronaldo komme til at udgøre ‘et kæmpe problem’ i næste sæson, hvis portugiseren bliver henvist til bænken.







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen