Ten Hag advares: Ronaldo bliver et kæmpe problem

Jamie Carragher opfordrer nu Erik ten Hag til at sige farvel til Cristiano Ronaldo denne sommer.



Jürgen Klopp har svømmet i succes siden ankomsten til engelsk fodbold i 2015, og ifølge Jamie Carragher bør Erik ten Hag tage ved lære af sin tyske kollega. 

Ifølge den tidligere Liverpool-profil bør den nye Manchester United-boss således have modet til at sige farvel til spillere, der har en stor status. Som eksempelvis Cristiano Ronaldo.

– Klopp kom til Liverpool, som lige havde hentet spillere under Brendan Rodgers den sommer. Jeg tror, at de havde betalt 35 eller 40 millioner pund for Benteke. Det var en del penge, han var et dyrt indkøb. Og Klopp sagde bare ‘duer ikke, du skal ud’. Og ved at tage sådan en stor og drastisk beslutning med det samme… det får alle til at sætte sig op og tænke ‘okay, den her fyr tager sit job seriøst’. Jeg er overbevist om, at Ten Hag er nødt til at gøre det samme med Ronaldo, uanset om han har tilladelse til det eller ej. Jeg har sagt igennem hele sæsonen, at det ikke var et godt indkøb, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Jamie Carragher. 

– Cristiano Ronaldo er en af de bedste spillere nogensinde, og jeg bliver set som en af hans kritikere. Ronaldo er en million gange bedre, end jeg nogensinde var. Jeg var selvfølgelig ikke god nok til at binde hans snørebånd, men jeg siger heller ikke det her for at være respektløs overfor ham. Han er utrolig. Men Ronaldo har aldrig spillet på et så dårligt hold som det her.

– Han har spillet på nogle af de bedste hold, og han har haft attituden, hvor han har ønsket at være hovedpersonen ved at forsøge at score mål og drive folk fremad. Og det ser jeg som en positiv ting, når du er på et godt hold. Men det kan blive set som en negativ ting, når du ikke spiller på et godt hold. Og jeg synes, at det har været en negativ ting den her sæson. Manchester United kan ikke indlede næste sæson med en centerforward, der bliver 38 år. Selvom han scorer mål, så er det ikke det rigtige for Manchester United. 

Ifølge Jamie Carragher vil Cristiano Ronaldo komme til at udgøre ‘et kæmpe problem’ i næste sæson, hvis portugiseren bliver henvist til bænken.





– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skuffer igen

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Storklub meldes interesseret

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Her trækkes der lod til VM

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Steve Coopers højre hånd afviser

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Vejen tilbage?

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM