Det har været en sløv start på sæsonen for Manchester Uniteds kreative es Bruno Fernandes, men hans cheftræner, Erik ten Hag, er ikke i tvivl om, at han nok skal finde formen igen.
Det sagde Erik ten Hag torsdag aften på et pressemøde.
Fernandes kom til Manchester United i 2020 og har siden skrevet sig ind i en relativt kort række af klubbens store indkøb, der for alvor har været en succes på grønsværen.
I denne sæson har portugiseren dog endnu ikke fundet vej til måltavlen, og indtil videre er det kun blevet til et enkelt oplæg.
På pressemødet spurgte en journalist den hollandske cheftræner, om de 4000 minutters fodbold, som Fernandes spillede i sidste sæson, inden han repræsenterede Portugal til EM, mon har sat sit aftryk på spillerens kampklarhed.
Ten Hag antydede, at Fernandes' manglende form er en del af et bredere problem for Manchester United.
– Jeg synes, han har evnerne, og han har allerede bevist så mange gange, at han kan skabe chancer i Premier League, siger ten Hag.
– Jeg er overbevist om, at det ikke har ændret sig. Han skal nok finde formen.
– Han skaber allerede muligheder, men han skal nok begynde at finde den sidste aflevering. Jeg er 100 procent sikker på, at han nok skal lave mål igen. Det er bare et spørgsmål om tid.
Manchester United ligger på 11.-pladsen i Premier League og har scoret fem mål indtil videre. Kun Southampton, Ipswich og Crystal Palace har scoret færre.
– På tværs af hele holdet har vi spillere, som er i stand til at score mål. Men det er tydeligt, at vi ikke har scoret nok på de muligheder, vi har haft, siger Erik ten Hag.
Træneren siger, at Manchester United stadig er ved at komme i gang med sæsonen, men at "strukturen" for opspillet er "godt på plads".
– Hvis man ser på alle kampene, har vi mere boldbesiddelse. Så handler det om, hvad vi gør med den boldbesiddelse. Vi får bolden frem på banen. Vi får bolden ind i feltet en del. Men vi er nødt til at slå til, siger Erik ten Hag.
Manchester United spiller sin næste Premier League-kamp søndag eftermiddag, hvor holdet tager imod londonklubben Tottenham på hjemmebane klokken 17.30 dansk tid.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: FC København-spiller udtaget til VM
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED