Ten Hag tror på at stjerne genfinder formen

Det er bare et spørgsmål om tid, før Bruno Fernandes begynder at lave mål og oplæg igen, siger Erik ten Hag.



Det har været en sløv start på sæsonen for Manchester Uniteds kreative es Bruno Fernandes, men hans cheftræner, Erik ten Hag, er ikke i tvivl om, at han nok skal finde formen igen.

Det sagde Erik ten Hag torsdag aften på et pressemøde.

Fernandes kom til Manchester United i 2020 og har siden skrevet sig ind i en relativt kort række af klubbens store indkøb, der for alvor har været en succes på grønsværen.

I denne sæson har portugiseren dog endnu ikke fundet vej til måltavlen, og indtil videre er det kun blevet til et enkelt oplæg.

På pressemødet spurgte en journalist den hollandske cheftræner, om de 4000 minutters fodbold, som Fernandes spillede i sidste sæson, inden han repræsenterede Portugal til EM, mon har sat sit aftryk på spillerens kampklarhed.

Ten Hag antydede, at Fernandes' manglende form er en del af et bredere problem for Manchester United.

– Jeg synes, han har evnerne, og han har allerede bevist så mange gange, at han kan skabe chancer i Premier League, siger ten Hag.

– Jeg er overbevist om, at det ikke har ændret sig. Han skal nok finde formen.

– Han skaber allerede muligheder, men han skal nok begynde at finde den sidste aflevering. Jeg er 100 procent sikker på, at han nok skal lave mål igen. Det er bare et spørgsmål om tid.

Manchester United ligger på 11.-pladsen i Premier League og har scoret fem mål indtil videre. Kun Southampton, Ipswich og Crystal Palace har scoret færre.

– På tværs af hele holdet har vi spillere, som er i stand til at score mål. Men det er tydeligt, at vi ikke har scoret nok på de muligheder, vi har haft, siger Erik ten Hag.

Træneren siger, at Manchester United stadig er ved at komme i gang med sæsonen, men at "strukturen" for opspillet er "godt på plads".

– Hvis man ser på alle kampene, har vi mere boldbesiddelse. Så handler det om, hvad vi gør med den boldbesiddelse. Vi får bolden frem på banen. Vi får bolden ind i feltet en del. Men vi er nødt til at slå til, siger Erik ten Hag.

Manchester United spiller sin næste Premier League-kamp søndag eftermiddag, hvor holdet tager imod londonklubben Tottenham på hjemmebane klokken 17.30 dansk tid.

/ritzau/Reuters





Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

FCK kørte Silkeborg over

Magiske Messi slår til igen

Brøndby IF – AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Fredericia er nærmest rykket ned

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga