Det har været en sløv start på sæsonen for Manchester Uniteds kreative es Bruno Fernandes, men hans cheftræner, Erik ten Hag, er ikke i tvivl om, at han nok skal finde formen igen.
Det sagde Erik ten Hag torsdag aften på et pressemøde.
Fernandes kom til Manchester United i 2020 og har siden skrevet sig ind i en relativt kort række af klubbens store indkøb, der for alvor har været en succes på grønsværen.
I denne sæson har portugiseren dog endnu ikke fundet vej til måltavlen, og indtil videre er det kun blevet til et enkelt oplæg.
På pressemødet spurgte en journalist den hollandske cheftræner, om de 4000 minutters fodbold, som Fernandes spillede i sidste sæson, inden han repræsenterede Portugal til EM, mon har sat sit aftryk på spillerens kampklarhed.
Ten Hag antydede, at Fernandes' manglende form er en del af et bredere problem for Manchester United.
– Jeg synes, han har evnerne, og han har allerede bevist så mange gange, at han kan skabe chancer i Premier League, siger ten Hag.
– Jeg er overbevist om, at det ikke har ændret sig. Han skal nok finde formen.
– Han skaber allerede muligheder, men han skal nok begynde at finde den sidste aflevering. Jeg er 100 procent sikker på, at han nok skal lave mål igen. Det er bare et spørgsmål om tid.
Manchester United ligger på 11.-pladsen i Premier League og har scoret fem mål indtil videre. Kun Southampton, Ipswich og Crystal Palace har scoret færre.
– På tværs af hele holdet har vi spillere, som er i stand til at score mål. Men det er tydeligt, at vi ikke har scoret nok på de muligheder, vi har haft, siger Erik ten Hag.
Træneren siger, at Manchester United stadig er ved at komme i gang med sæsonen, men at "strukturen" for opspillet er "godt på plads".
– Hvis man ser på alle kampene, har vi mere boldbesiddelse. Så handler det om, hvad vi gør med den boldbesiddelse. Vi får bolden frem på banen. Vi får bolden ind i feltet en del. Men vi er nødt til at slå til, siger Erik ten Hag.
Manchester United spiller sin næste Premier League-kamp søndag eftermiddag, hvor holdet tager imod londonklubben Tottenham på hjemmebane klokken 17.30 dansk tid.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
MEDIE