Det har været en sløv start på sæsonen for Manchester Uniteds kreative es Bruno Fernandes, men hans cheftræner, Erik ten Hag, er ikke i tvivl om, at han nok skal finde formen igen.
Det sagde Erik ten Hag torsdag aften på et pressemøde.
Fernandes kom til Manchester United i 2020 og har siden skrevet sig ind i en relativt kort række af klubbens store indkøb, der for alvor har været en succes på grønsværen.
I denne sæson har portugiseren dog endnu ikke fundet vej til måltavlen, og indtil videre er det kun blevet til et enkelt oplæg.
På pressemødet spurgte en journalist den hollandske cheftræner, om de 4000 minutters fodbold, som Fernandes spillede i sidste sæson, inden han repræsenterede Portugal til EM, mon har sat sit aftryk på spillerens kampklarhed.
Ten Hag antydede, at Fernandes' manglende form er en del af et bredere problem for Manchester United.
– Jeg synes, han har evnerne, og han har allerede bevist så mange gange, at han kan skabe chancer i Premier League, siger ten Hag.
– Jeg er overbevist om, at det ikke har ændret sig. Han skal nok finde formen.
– Han skaber allerede muligheder, men han skal nok begynde at finde den sidste aflevering. Jeg er 100 procent sikker på, at han nok skal lave mål igen. Det er bare et spørgsmål om tid.
Manchester United ligger på 11.-pladsen i Premier League og har scoret fem mål indtil videre. Kun Southampton, Ipswich og Crystal Palace har scoret færre.
– På tværs af hele holdet har vi spillere, som er i stand til at score mål. Men det er tydeligt, at vi ikke har scoret nok på de muligheder, vi har haft, siger Erik ten Hag.
Træneren siger, at Manchester United stadig er ved at komme i gang med sæsonen, men at "strukturen" for opspillet er "godt på plads".
– Hvis man ser på alle kampene, har vi mere boldbesiddelse. Så handler det om, hvad vi gør med den boldbesiddelse. Vi får bolden frem på banen. Vi får bolden ind i feltet en del. Men vi er nødt til at slå til, siger Erik ten Hag.
Manchester United spiller sin næste Premier League-kamp søndag eftermiddag, hvor holdet tager imod londonklubben Tottenham på hjemmebane klokken 17.30 dansk tid.
/ritzau/Reuters
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TIPSBLADETS DOM