Ten Hag tror på at stjerne genfinder formen

Det er bare et spørgsmål om tid, før Bruno Fernandes begynder at lave mål og oplæg igen, siger Erik ten Hag.



Det har været en sløv start på sæsonen for Manchester Uniteds kreative es Bruno Fernandes, men hans cheftræner, Erik ten Hag, er ikke i tvivl om, at han nok skal finde formen igen.

Det sagde Erik ten Hag torsdag aften på et pressemøde.

Fernandes kom til Manchester United i 2020 og har siden skrevet sig ind i en relativt kort række af klubbens store indkøb, der for alvor har været en succes på grønsværen.

I denne sæson har portugiseren dog endnu ikke fundet vej til måltavlen, og indtil videre er det kun blevet til et enkelt oplæg.

På pressemødet spurgte en journalist den hollandske cheftræner, om de 4000 minutters fodbold, som Fernandes spillede i sidste sæson, inden han repræsenterede Portugal til EM, mon har sat sit aftryk på spillerens kampklarhed.

Ten Hag antydede, at Fernandes' manglende form er en del af et bredere problem for Manchester United.

– Jeg synes, han har evnerne, og han har allerede bevist så mange gange, at han kan skabe chancer i Premier League, siger ten Hag.

– Jeg er overbevist om, at det ikke har ændret sig. Han skal nok finde formen.

– Han skaber allerede muligheder, men han skal nok begynde at finde den sidste aflevering. Jeg er 100 procent sikker på, at han nok skal lave mål igen. Det er bare et spørgsmål om tid.

Manchester United ligger på 11.-pladsen i Premier League og har scoret fem mål indtil videre. Kun Southampton, Ipswich og Crystal Palace har scoret færre.

– På tværs af hele holdet har vi spillere, som er i stand til at score mål. Men det er tydeligt, at vi ikke har scoret nok på de muligheder, vi har haft, siger Erik ten Hag.

Træneren siger, at Manchester United stadig er ved at komme i gang med sæsonen, men at "strukturen" for opspillet er "godt på plads".

– Hvis man ser på alle kampene, har vi mere boldbesiddelse. Så handler det om, hvad vi gør med den boldbesiddelse. Vi får bolden frem på banen. Vi får bolden ind i feltet en del. Men vi er nødt til at slå til, siger Erik ten Hag.

Manchester United spiller sin næste Premier League-kamp søndag eftermiddag, hvor holdet tager imod londonklubben Tottenham på hjemmebane klokken 17.30 dansk tid.

/ritzau/Reuters





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland