Thomas Frank er dybt uforstående

Thomas Frank forstår slet ikke, at Christian Nørgaard blev udvist i lørdagens kamp mod Everton, og han varsler, at Brentford vil appellere.



Brentford fik tilkæmpet sig et enkelt point mod Everton lørdag eftermiddag i en kamp, hvor Christian Nørgaard indtog en uheldig hovedrolle.

Den danske stjerne blev udvist i slutningen af første halvleg for en stempling på Evertons målmand, Jordan Pickford. En udvisning, som dommerekspert på Sky Sports, Mike Dean, siden har kaldt 100 procent korrekt.

Men dommerekspertens vurdering er Thomas Frank ikke helt enig i, og han varsler, at Brentford vil appellere dommen. 

– Det er aldrig et rødt kort i mine øjne! Bolden kommer på tværs, og han kigger kun på bolden. Pickford bevæger sig rundt, og det er meget uheldigt med kontakten til benet. Han trækker sig faktisk. Det kunne have været en stor skade for ham potentielt, men du kunne se, der var ingen reaktioner på det fra spillerne omkring.

– Der skal være mere sund fornuft og forståelse for, hvordan situationen spilles, siger Thomas Frank til BBC efter kampen og tilføjer:

– Efter kampen sagde flere Everton-spillere, at det aldrig er et rødt kort. Vi vil appellere det. Hvis dette er et rødt kort, så har sporten ændret sig, og det kan jeg ikke lide. Jeg fik en god snak med dommeren om det. Hvis sporten har ændret sig, så er vi nødt til at gøre det samme i fremtiden.

Thomas Frank fik også gult kort i situationen.

Trods den danske cheftræners utilfredshed over for det røde kort, er han ganske glad for præstationen, hans hold leverede.

– Der er meget positivt at tage med fra kampen. Mentaliteten, indsatsen, de defensive principper. Sæsonens første clean sheet. Jeg synes, det var velfortjent. Vi havde også den største chance i kampen. Vi stod bestemt lavt til tider, men jeg er meget stolt, siger han.

Du kan se situationen, hvor Christian Nørgaard bliver udvist, i videoafspilleren øverst i artiklen.





– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Arsenal-dansker vender hjem

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Afslører dansk toptræners millionløn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Kæmper om det samme trænerjob

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

Tysk VM-chok



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort