Thomas Frank er dybt uforstående

Thomas Frank forstår slet ikke, at Christian Nørgaard blev udvist i lørdagens kamp mod Everton, og han varsler, at Brentford vil appellere.



Brentford fik tilkæmpet sig et enkelt point mod Everton lørdag eftermiddag i en kamp, hvor Christian Nørgaard indtog en uheldig hovedrolle.

Den danske stjerne blev udvist i slutningen af første halvleg for en stempling på Evertons målmand, Jordan Pickford. En udvisning, som dommerekspert på Sky Sports, Mike Dean, siden har kaldt 100 procent korrekt.

Men dommerekspertens vurdering er Thomas Frank ikke helt enig i, og han varsler, at Brentford vil appellere dommen. 

– Det er aldrig et rødt kort i mine øjne! Bolden kommer på tværs, og han kigger kun på bolden. Pickford bevæger sig rundt, og det er meget uheldigt med kontakten til benet. Han trækker sig faktisk. Det kunne have været en stor skade for ham potentielt, men du kunne se, der var ingen reaktioner på det fra spillerne omkring.

– Der skal være mere sund fornuft og forståelse for, hvordan situationen spilles, siger Thomas Frank til BBC efter kampen og tilføjer:

– Efter kampen sagde flere Everton-spillere, at det aldrig er et rødt kort. Vi vil appellere det. Hvis dette er et rødt kort, så har sporten ændret sig, og det kan jeg ikke lide. Jeg fik en god snak med dommeren om det. Hvis sporten har ændret sig, så er vi nødt til at gøre det samme i fremtiden.

Thomas Frank fik også gult kort i situationen.

Trods den danske cheftræners utilfredshed over for det røde kort, er han ganske glad for præstationen, hans hold leverede.

– Der er meget positivt at tage med fra kampen. Mentaliteten, indsatsen, de defensive principper. Sæsonens første clean sheet. Jeg synes, det var velfortjent. Vi havde også den største chance i kampen. Vi stod bestemt lavt til tider, men jeg er meget stolt, siger han.

Du kan se situationen, hvor Christian Nørgaard bliver udvist, i videoafspilleren øverst i artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Her er FC Københavns vej i Europa

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF i Europa: De venter i næste runde

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Hvor er I vilde, AGF!