Thomas Frank er dybt uforstående

Thomas Frank forstår slet ikke, at Christian Nørgaard blev udvist i lørdagens kamp mod Everton, og han varsler, at Brentford vil appellere.



Brentford fik tilkæmpet sig et enkelt point mod Everton lørdag eftermiddag i en kamp, hvor Christian Nørgaard indtog en uheldig hovedrolle.

Den danske stjerne blev udvist i slutningen af første halvleg for en stempling på Evertons målmand, Jordan Pickford. En udvisning, som dommerekspert på Sky Sports, Mike Dean, siden har kaldt 100 procent korrekt.

Men dommerekspertens vurdering er Thomas Frank ikke helt enig i, og han varsler, at Brentford vil appellere dommen. 

– Det er aldrig et rødt kort i mine øjne! Bolden kommer på tværs, og han kigger kun på bolden. Pickford bevæger sig rundt, og det er meget uheldigt med kontakten til benet. Han trækker sig faktisk. Det kunne have været en stor skade for ham potentielt, men du kunne se, der var ingen reaktioner på det fra spillerne omkring.

– Der skal være mere sund fornuft og forståelse for, hvordan situationen spilles, siger Thomas Frank til BBC efter kampen og tilføjer:

– Efter kampen sagde flere Everton-spillere, at det aldrig er et rødt kort. Vi vil appellere det. Hvis dette er et rødt kort, så har sporten ændret sig, og det kan jeg ikke lide. Jeg fik en god snak med dommeren om det. Hvis sporten har ændret sig, så er vi nødt til at gøre det samme i fremtiden.

Thomas Frank fik også gult kort i situationen.

Trods den danske cheftræners utilfredshed over for det røde kort, er han ganske glad for præstationen, hans hold leverede.

– Der er meget positivt at tage med fra kampen. Mentaliteten, indsatsen, de defensive principper. Sæsonens første clean sheet. Jeg synes, det var velfortjent. Vi havde også den største chance i kampen. Vi stod bestemt lavt til tider, men jeg er meget stolt, siger han.

Du kan se situationen, hvor Christian Nørgaard bliver udvist, i videoafspilleren øverst i artiklen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM