Thomas Frank er dybt uforstående

Thomas Frank forstår slet ikke, at Christian Nørgaard blev udvist i lørdagens kamp mod Everton, og han varsler, at Brentford vil appellere.



Brentford fik tilkæmpet sig et enkelt point mod Everton lørdag eftermiddag i en kamp, hvor Christian Nørgaard indtog en uheldig hovedrolle.

Den danske stjerne blev udvist i slutningen af første halvleg for en stempling på Evertons målmand, Jordan Pickford. En udvisning, som dommerekspert på Sky Sports, Mike Dean, siden har kaldt 100 procent korrekt.

Men dommerekspertens vurdering er Thomas Frank ikke helt enig i, og han varsler, at Brentford vil appellere dommen. 

– Det er aldrig et rødt kort i mine øjne! Bolden kommer på tværs, og han kigger kun på bolden. Pickford bevæger sig rundt, og det er meget uheldigt med kontakten til benet. Han trækker sig faktisk. Det kunne have været en stor skade for ham potentielt, men du kunne se, der var ingen reaktioner på det fra spillerne omkring.

– Der skal være mere sund fornuft og forståelse for, hvordan situationen spilles, siger Thomas Frank til BBC efter kampen og tilføjer:

– Efter kampen sagde flere Everton-spillere, at det aldrig er et rødt kort. Vi vil appellere det. Hvis dette er et rødt kort, så har sporten ændret sig, og det kan jeg ikke lide. Jeg fik en god snak med dommeren om det. Hvis sporten har ændret sig, så er vi nødt til at gøre det samme i fremtiden.

Thomas Frank fik også gult kort i situationen.

Trods den danske cheftræners utilfredshed over for det røde kort, er han ganske glad for præstationen, hans hold leverede.

– Der er meget positivt at tage med fra kampen. Mentaliteten, indsatsen, de defensive principper. Sæsonens første clean sheet. Jeg synes, det var velfortjent. Vi havde også den største chance i kampen. Vi stod bestemt lavt til tider, men jeg er meget stolt, siger han.

Du kan se situationen, hvor Christian Nørgaard bliver udvist, i videoafspilleren øverst i artiklen.





Officielt: Højlund får ny stjernetræner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

AGF-scoop: Hijackede transfer