Thomas Frank er dybt uforstående

Thomas Frank forstår slet ikke, at Christian Nørgaard blev udvist i lørdagens kamp mod Everton, og han varsler, at Brentford vil appellere.



Brentford fik tilkæmpet sig et enkelt point mod Everton lørdag eftermiddag i en kamp, hvor Christian Nørgaard indtog en uheldig hovedrolle.

Den danske stjerne blev udvist i slutningen af første halvleg for en stempling på Evertons målmand, Jordan Pickford. En udvisning, som dommerekspert på Sky Sports, Mike Dean, siden har kaldt 100 procent korrekt.

Men dommerekspertens vurdering er Thomas Frank ikke helt enig i, og han varsler, at Brentford vil appellere dommen. 

– Det er aldrig et rødt kort i mine øjne! Bolden kommer på tværs, og han kigger kun på bolden. Pickford bevæger sig rundt, og det er meget uheldigt med kontakten til benet. Han trækker sig faktisk. Det kunne have været en stor skade for ham potentielt, men du kunne se, der var ingen reaktioner på det fra spillerne omkring.

– Der skal være mere sund fornuft og forståelse for, hvordan situationen spilles, siger Thomas Frank til BBC efter kampen og tilføjer:

– Efter kampen sagde flere Everton-spillere, at det aldrig er et rødt kort. Vi vil appellere det. Hvis dette er et rødt kort, så har sporten ændret sig, og det kan jeg ikke lide. Jeg fik en god snak med dommeren om det. Hvis sporten har ændret sig, så er vi nødt til at gøre det samme i fremtiden.

Thomas Frank fik også gult kort i situationen.

Trods den danske cheftræners utilfredshed over for det røde kort, er han ganske glad for præstationen, hans hold leverede.

– Der er meget positivt at tage med fra kampen. Mentaliteten, indsatsen, de defensive principper. Sæsonens første clean sheet. Jeg synes, det var velfortjent. Vi havde også den største chance i kampen. Vi stod bestemt lavt til tider, men jeg er meget stolt, siger han.

Du kan se situationen, hvor Christian Nørgaard bliver udvist, i videoafspilleren øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Skamroses af Thomas Nørgaard

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik

Brøndby tæt på ny forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Messi sætter ord på vildt drama

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører Dario Dumic-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

‘Det var verdens undergang’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Derfor trækker FC København-transfer ud

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Begejstret for Jacob Neestrup

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Argentina i VM-finalen efter nyt drama