Da Brentford kom foran mod Manchester United i slutningen af første halvleg af lørdagens Premier League-brag, var flere af De Røde Djævle rasende.
Tv-billeder har vist, at Matthijs de Ligt lossede til en bold ved bænken, ligesom både Manchester Uniteds cheftræner Erik ten Hag og assistenttræner Ruud van Nistelrooy fik gule kort for at brokke sig til fjerdedommeren.
Manchester Uniteds utilfredshed skyldes, at Brentfords mål kom, mens førnævnte Matthijs de Ligt var på sidelinjen, fordi han blev bedt om at forlade banen for at få behandling på grund af blod i hovedet umiddelbart før målet.
Noget, Manchester United altså var vrede over.
– Det var vi sure over. Vi var vrede i pausen, sagde Erik ten Hag efter kampen ifølge Daily Mail og tilføjede:
– Det var tørt blod. Så det var allerede behandlet og var bare tørt blod, så ingen af os forstod, hvorfor han blev sendt ud… Det var et vigtigt øjeblik, fordi Brentford er meget gode til hjørnespark, og når du mangler en af dine bedste spillere i luften, er du selvfølgelig skuffet.
Thomas Frank er imidlertid ikke på samme bølgelængde.
– Jeg synes, det er godt dommerarbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg prøver altid at se tingene fra begge sider. Hvis det var deres hjørnespark, og Nathan Collins blødte (og var ude, red.), er jeg ret sikker på, at de ville tage hjørnet, siger den danske Brentford-træner ifølge Sky Sports og tilføjer:
– Måske ville vi også have scoret alligevel. Hvem ved?
Over for Sky Sports bakker den tidligere topdommer Mike Dean desuden også op om dommerens beslutning. Han siger, at Manchester United kan klandre lægestaben for ikke at have stået blødningen tids nok.
Manchester United brugte det dog som motivation til at vende kampen, har Erik ten Hag sagt, og de fik da også alle tre point i sidste ende. Mål fra Alejandro Garnacho og Rasmus Højlund sikrede en comebacksejr på 2-1.
LIVE
TransferLIVE: Her er Sarris nye job
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Senegal
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Japan overrasker mod Holland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
AVIS