Thomas Frank helt uenig med vred Erik ten Hag

Mens Erik ten Hag er dybt uforstående, kalder Thomas Frank det "godt dommerarbejde".



Da Brentford kom foran mod Manchester United i slutningen af første halvleg af lørdagens Premier League-brag, var flere af De Røde Djævle rasende.

Tv-billeder har vist, at Matthijs de Ligt lossede til en bold ved bænken, ligesom både Manchester Uniteds cheftræner Erik ten Hag og assistenttræner Ruud van Nistelrooy fik gule kort for at brokke sig til fjerdedommeren.

Manchester Uniteds utilfredshed skyldes, at Brentfords mål kom, mens førnævnte Matthijs de Ligt var på sidelinjen, fordi han blev bedt om at forlade banen for at få behandling på grund af blod i hovedet umiddelbart før målet.

Noget, Manchester United altså var vrede over. 

– Det var vi sure over. Vi var vrede i pausen, sagde Erik ten Hag efter kampen ifølge Daily Mail og tilføjede:

– Det var tørt blod. Så det var allerede behandlet og var bare tørt blod, så ingen af ​​os forstod, hvorfor han blev sendt ud… Det var et vigtigt øjeblik, fordi Brentford er meget gode til hjørnespark, og når du mangler en af dine bedste spillere i luften, er du selvfølgelig skuffet.

Thomas Frank er imidlertid ikke på samme bølgelængde.

– Jeg synes, det er godt dommerarbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg prøver altid at se tingene fra begge sider. Hvis det var deres hjørnespark, og Nathan Collins blødte (og var ude, red.), er jeg ret sikker på, at de ville tage hjørnet, siger den danske Brentford-træner ifølge Sky Sports og tilføjer:

– Måske ville vi også have scoret alligevel. Hvem ved?

Over for Sky Sports bakker den tidligere topdommer Mike Dean desuden også op om dommerens beslutning. Han siger, at Manchester United kan klandre lægestaben for ikke at have stået blødningen tids nok.

Manchester United brugte det dog som motivation til at vende kampen, har Erik ten Hag sagt, og de fik da også alle tre point i sidste ende. Mål fra Alejandro Garnacho og Rasmus Højlund sikrede en comebacksejr på 2-1. 





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

FCM-profil drømmer om Manchester City

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Crystal Palace vinder Conference League

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Messi-statue fjernes

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Sonne vender tilbage

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

De kan være færdige i Brøndby