Da Brentford kom foran mod Manchester United i slutningen af første halvleg af lørdagens Premier League-brag, var flere af De Røde Djævle rasende.
Tv-billeder har vist, at Matthijs de Ligt lossede til en bold ved bænken, ligesom både Manchester Uniteds cheftræner Erik ten Hag og assistenttræner Ruud van Nistelrooy fik gule kort for at brokke sig til fjerdedommeren.
Manchester Uniteds utilfredshed skyldes, at Brentfords mål kom, mens førnævnte Matthijs de Ligt var på sidelinjen, fordi han blev bedt om at forlade banen for at få behandling på grund af blod i hovedet umiddelbart før målet.
Noget, Manchester United altså var vrede over.
– Det var vi sure over. Vi var vrede i pausen, sagde Erik ten Hag efter kampen ifølge Daily Mail og tilføjede:
– Det var tørt blod. Så det var allerede behandlet og var bare tørt blod, så ingen af os forstod, hvorfor han blev sendt ud… Det var et vigtigt øjeblik, fordi Brentford er meget gode til hjørnespark, og når du mangler en af dine bedste spillere i luften, er du selvfølgelig skuffet.
Thomas Frank er imidlertid ikke på samme bølgelængde.
– Jeg synes, det er godt dommerarbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg prøver altid at se tingene fra begge sider. Hvis det var deres hjørnespark, og Nathan Collins blødte (og var ude, red.), er jeg ret sikker på, at de ville tage hjørnet, siger den danske Brentford-træner ifølge Sky Sports og tilføjer:
– Måske ville vi også have scoret alligevel. Hvem ved?
Over for Sky Sports bakker den tidligere topdommer Mike Dean desuden også op om dommerens beslutning. Han siger, at Manchester United kan klandre lægestaben for ikke at have stået blødningen tids nok.
Manchester United brugte det dog som motivation til at vende kampen, har Erik ten Hag sagt, og de fik da også alle tre point i sidste ende. Mål fra Alejandro Garnacho og Rasmus Højlund sikrede en comebacksejr på 2-1.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
Brian Riemer peger på tre årsager
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
HELT VILDT