Da Brentford kom foran mod Manchester United i slutningen af første halvleg af lørdagens Premier League-brag, var flere af De Røde Djævle rasende.
Tv-billeder har vist, at Matthijs de Ligt lossede til en bold ved bænken, ligesom både Manchester Uniteds cheftræner Erik ten Hag og assistenttræner Ruud van Nistelrooy fik gule kort for at brokke sig til fjerdedommeren.
Manchester Uniteds utilfredshed skyldes, at Brentfords mål kom, mens førnævnte Matthijs de Ligt var på sidelinjen, fordi han blev bedt om at forlade banen for at få behandling på grund af blod i hovedet umiddelbart før målet.
Noget, Manchester United altså var vrede over.
– Det var vi sure over. Vi var vrede i pausen, sagde Erik ten Hag efter kampen ifølge Daily Mail og tilføjede:
– Det var tørt blod. Så det var allerede behandlet og var bare tørt blod, så ingen af os forstod, hvorfor han blev sendt ud… Det var et vigtigt øjeblik, fordi Brentford er meget gode til hjørnespark, og når du mangler en af dine bedste spillere i luften, er du selvfølgelig skuffet.
Thomas Frank er imidlertid ikke på samme bølgelængde.
– Jeg synes, det er godt dommerarbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg prøver altid at se tingene fra begge sider. Hvis det var deres hjørnespark, og Nathan Collins blødte (og var ude, red.), er jeg ret sikker på, at de ville tage hjørnet, siger den danske Brentford-træner ifølge Sky Sports og tilføjer:
– Måske ville vi også have scoret alligevel. Hvem ved?
Over for Sky Sports bakker den tidligere topdommer Mike Dean desuden også op om dommerens beslutning. Han siger, at Manchester United kan klandre lægestaben for ikke at have stået blødningen tids nok.
Manchester United brugte det dog som motivation til at vende kampen, har Erik ten Hag sagt, og de fik da også alle tre point i sidste ende. Mål fra Alejandro Garnacho og Rasmus Højlund sikrede en comebacksejr på 2-1.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
NYHEDER
Elias Jelert færdig
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
NYHEDER