Thomas Frank helt uenig med vred Erik ten Hag

Mens Erik ten Hag er dybt uforstående, kalder Thomas Frank det "godt dommerarbejde".



Da Brentford kom foran mod Manchester United i slutningen af første halvleg af lørdagens Premier League-brag, var flere af De Røde Djævle rasende.

Tv-billeder har vist, at Matthijs de Ligt lossede til en bold ved bænken, ligesom både Manchester Uniteds cheftræner Erik ten Hag og assistenttræner Ruud van Nistelrooy fik gule kort for at brokke sig til fjerdedommeren.

Manchester Uniteds utilfredshed skyldes, at Brentfords mål kom, mens førnævnte Matthijs de Ligt var på sidelinjen, fordi han blev bedt om at forlade banen for at få behandling på grund af blod i hovedet umiddelbart før målet.

Noget, Manchester United altså var vrede over. 

– Det var vi sure over. Vi var vrede i pausen, sagde Erik ten Hag efter kampen ifølge Daily Mail og tilføjede:

– Det var tørt blod. Så det var allerede behandlet og var bare tørt blod, så ingen af ​​os forstod, hvorfor han blev sendt ud… Det var et vigtigt øjeblik, fordi Brentford er meget gode til hjørnespark, og når du mangler en af dine bedste spillere i luften, er du selvfølgelig skuffet.

Thomas Frank er imidlertid ikke på samme bølgelængde.

– Jeg synes, det er godt dommerarbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg prøver altid at se tingene fra begge sider. Hvis det var deres hjørnespark, og Nathan Collins blødte (og var ude, red.), er jeg ret sikker på, at de ville tage hjørnet, siger den danske Brentford-træner ifølge Sky Sports og tilføjer:

– Måske ville vi også have scoret alligevel. Hvem ved?

Over for Sky Sports bakker den tidligere topdommer Mike Dean desuden også op om dommerens beslutning. Han siger, at Manchester United kan klandre lægestaben for ikke at have stået blødningen tids nok.

Manchester United brugte det dog som motivation til at vende kampen, har Erik ten Hag sagt, og de fik da også alle tre point i sidste ende. Mål fra Alejandro Garnacho og Rasmus Højlund sikrede en comebacksejr på 2-1. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vender tilbage til skærmen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Superligaen dropper det

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen