Thomas Frank helt uenig med vred Erik ten Hag

Mens Erik ten Hag er dybt uforstående, kalder Thomas Frank det "godt dommerarbejde".



Da Brentford kom foran mod Manchester United i slutningen af første halvleg af lørdagens Premier League-brag, var flere af De Røde Djævle rasende.

Tv-billeder har vist, at Matthijs de Ligt lossede til en bold ved bænken, ligesom både Manchester Uniteds cheftræner Erik ten Hag og assistenttræner Ruud van Nistelrooy fik gule kort for at brokke sig til fjerdedommeren.

Manchester Uniteds utilfredshed skyldes, at Brentfords mål kom, mens førnævnte Matthijs de Ligt var på sidelinjen, fordi han blev bedt om at forlade banen for at få behandling på grund af blod i hovedet umiddelbart før målet.

Noget, Manchester United altså var vrede over. 

– Det var vi sure over. Vi var vrede i pausen, sagde Erik ten Hag efter kampen ifølge Daily Mail og tilføjede:

– Det var tørt blod. Så det var allerede behandlet og var bare tørt blod, så ingen af ​​os forstod, hvorfor han blev sendt ud… Det var et vigtigt øjeblik, fordi Brentford er meget gode til hjørnespark, og når du mangler en af dine bedste spillere i luften, er du selvfølgelig skuffet.

Thomas Frank er imidlertid ikke på samme bølgelængde.

– Jeg synes, det er godt dommerarbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg prøver altid at se tingene fra begge sider. Hvis det var deres hjørnespark, og Nathan Collins blødte (og var ude, red.), er jeg ret sikker på, at de ville tage hjørnet, siger den danske Brentford-træner ifølge Sky Sports og tilføjer:

– Måske ville vi også have scoret alligevel. Hvem ved?

Over for Sky Sports bakker den tidligere topdommer Mike Dean desuden også op om dommerens beslutning. Han siger, at Manchester United kan klandre lægestaben for ikke at have stået blødningen tids nok.

Manchester United brugte det dog som motivation til at vende kampen, har Erik ten Hag sagt, og de fik da også alle tre point i sidste ende. Mål fra Alejandro Garnacho og Rasmus Højlund sikrede en comebacksejr på 2-1. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Chelsea – Nottingham Forest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tottenham jagter choktransfer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’