Thomas Frank helt uenig med vred Erik ten Hag

Mens Erik ten Hag er dybt uforstående, kalder Thomas Frank det "godt dommerarbejde".



Da Brentford kom foran mod Manchester United i slutningen af første halvleg af lørdagens Premier League-brag, var flere af De Røde Djævle rasende.

Tv-billeder har vist, at Matthijs de Ligt lossede til en bold ved bænken, ligesom både Manchester Uniteds cheftræner Erik ten Hag og assistenttræner Ruud van Nistelrooy fik gule kort for at brokke sig til fjerdedommeren.

Manchester Uniteds utilfredshed skyldes, at Brentfords mål kom, mens førnævnte Matthijs de Ligt var på sidelinjen, fordi han blev bedt om at forlade banen for at få behandling på grund af blod i hovedet umiddelbart før målet.

Noget, Manchester United altså var vrede over. 

– Det var vi sure over. Vi var vrede i pausen, sagde Erik ten Hag efter kampen ifølge Daily Mail og tilføjede:

– Det var tørt blod. Så det var allerede behandlet og var bare tørt blod, så ingen af ​​os forstod, hvorfor han blev sendt ud… Det var et vigtigt øjeblik, fordi Brentford er meget gode til hjørnespark, og når du mangler en af dine bedste spillere i luften, er du selvfølgelig skuffet.

Thomas Frank er imidlertid ikke på samme bølgelængde.

– Jeg synes, det er godt dommerarbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg prøver altid at se tingene fra begge sider. Hvis det var deres hjørnespark, og Nathan Collins blødte (og var ude, red.), er jeg ret sikker på, at de ville tage hjørnet, siger den danske Brentford-træner ifølge Sky Sports og tilføjer:

– Måske ville vi også have scoret alligevel. Hvem ved?

Over for Sky Sports bakker den tidligere topdommer Mike Dean desuden også op om dommerens beslutning. Han siger, at Manchester United kan klandre lægestaben for ikke at have stået blødningen tids nok.

Manchester United brugte det dog som motivation til at vende kampen, har Erik ten Hag sagt, og de fik da også alle tre point i sidste ende. Mål fra Alejandro Garnacho og Rasmus Højlund sikrede en comebacksejr på 2-1. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Crazy transfer: City køber Anderson

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Spanien – Østrig

De køber ham for 740 mio.

Portugal – Kroatien

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Her kan man se La Liga fremover