Thomas Frank: Her er status på ‘Zanka’

Thomas Frank vil ikke udelukke noget, når det kommer til Mathias 'Zanka' Jørgensen.



I slutningen af sidste sæson blev Mathias 'Zanka' Jørgensen ramt af en længerevarende skade. 

Det var eksempelvis en af årsagerne til, at danskeren ikke fik sin kontrakt forlænget med Brentford. 

Men som Tipsbladet skrev tidligere på sommeren, så træner den tidligere FC København-stjerne fortsat med i London. 

Og det er der en meget klar årsag til. Det fortalte Thomas Frank på et pressemøde tirsdag eftermiddag. 

– 'Zanka' fik en skade i sidste sæson, som var længerevarende, og det betød, at hans kontrakt løb ud. Vi kunne ikke rigtig forlænge med en spiller, som var skade på daværende tidspunkt. 

– Han har fået lov at træne med, så han kan blive så fit som muligt, fordi jeg kan godt lide, at vi som klub behandler vores spillere og medarbejdere ordenligt. 

Den danske Premier League-træner tilføjer, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er ved at være klar igen, og derefter skal forsvarsspilleren beslutte sig for, hvad der skal ske fremadrettet. 

Og her vil Thomas Frank ikke afvise et nyt eventyr i Brentford.

– Der er muligheder for forskellige ting. Men skal aldrig sige 100 procent i fodboldens verden. Han skal først være helt fit, og det er også op til Zanka, hvad der sker, lyder det fra fodboldtræneren, inden han roser forsvarsstjernen. 

– Jeg ser en spiller på træningsbanen, som er ved at komme tilbage på sit normale niveau. Han stemplede ind i sidste sæson mod West Ham og var pissegod. Også for truppen og omgivelserne. 

I løbet af pressemødet blev den tidligere Brøndby-træner spurgt, om det er ved at være på tide, at Mathias 'Zanka' Jørgensen træder et skridt ned i sin karriere. 

Til spørgsmålet havde Thomas Frank et meget klart svar. 

– Det er nok for tideligt at sige, han skal træde et skridt ned. 'Zanka' er en interessant spiller på sit topniveau. Alt er muligt. Han skal være fit, og 'Zanka' skal have et ord med omkring, hvad der skal ske. 

– Jeg kan godt se ham have en fremtid i Premier League. De kampe han spillede sidste år, der trådte han ind med nogle overbevisende præstationer. 

Thomas Frank og Brentford skal i aktion i Premier League igen på lørdag, når Manchester United og Christian Eriksen kigger forbi London. 







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

AC Horsens er tilbage i Superligaen

De vil gerne have Jens Jønsson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Polsk succestræner rygtes til Danmark

17 minutter for United – nu skal han til VM

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Patrick Mortensen færdig i AGF

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner