I slutningen af sidste sæson blev Mathias 'Zanka' Jørgensen ramt af en længerevarende skade.
Det var eksempelvis en af årsagerne til, at danskeren ikke fik sin kontrakt forlænget med Brentford.
Men som Tipsbladet skrev tidligere på sommeren, så træner den tidligere FC København-stjerne fortsat med i London.
Og det er der en meget klar årsag til. Det fortalte Thomas Frank på et pressemøde tirsdag eftermiddag.
– 'Zanka' fik en skade i sidste sæson, som var længerevarende, og det betød, at hans kontrakt løb ud. Vi kunne ikke rigtig forlænge med en spiller, som var skade på daværende tidspunkt.
– Han har fået lov at træne med, så han kan blive så fit som muligt, fordi jeg kan godt lide, at vi som klub behandler vores spillere og medarbejdere ordenligt.
Den danske Premier League-træner tilføjer, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er ved at være klar igen, og derefter skal forsvarsspilleren beslutte sig for, hvad der skal ske fremadrettet.
Og her vil Thomas Frank ikke afvise et nyt eventyr i Brentford.
– Der er muligheder for forskellige ting. Men skal aldrig sige 100 procent i fodboldens verden. Han skal først være helt fit, og det er også op til Zanka, hvad der sker, lyder det fra fodboldtræneren, inden han roser forsvarsstjernen.
– Jeg ser en spiller på træningsbanen, som er ved at komme tilbage på sit normale niveau. Han stemplede ind i sidste sæson mod West Ham og var pissegod. Også for truppen og omgivelserne.
I løbet af pressemødet blev den tidligere Brøndby-træner spurgt, om det er ved at være på tide, at Mathias 'Zanka' Jørgensen træder et skridt ned i sin karriere.
Til spørgsmålet havde Thomas Frank et meget klart svar.
– Det er nok for tideligt at sige, han skal træde et skridt ned. 'Zanka' er en interessant spiller på sit topniveau. Alt er muligt. Han skal være fit, og 'Zanka' skal have et ord med omkring, hvad der skal ske.
– Jeg kan godt se ham have en fremtid i Premier League. De kampe han spillede sidste år, der trådte han ind med nogle overbevisende præstationer.
Thomas Frank og Brentford skal i aktion i Premier League igen på lørdag, når Manchester United og Christian Eriksen kigger forbi London.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE