I slutningen af sidste sæson blev Mathias 'Zanka' Jørgensen ramt af en længerevarende skade.
Det var eksempelvis en af årsagerne til, at danskeren ikke fik sin kontrakt forlænget med Brentford.
Men som Tipsbladet skrev tidligere på sommeren, så træner den tidligere FC København-stjerne fortsat med i London.
Og det er der en meget klar årsag til. Det fortalte Thomas Frank på et pressemøde tirsdag eftermiddag.
– 'Zanka' fik en skade i sidste sæson, som var længerevarende, og det betød, at hans kontrakt løb ud. Vi kunne ikke rigtig forlænge med en spiller, som var skade på daværende tidspunkt.
– Han har fået lov at træne med, så han kan blive så fit som muligt, fordi jeg kan godt lide, at vi som klub behandler vores spillere og medarbejdere ordenligt.
Den danske Premier League-træner tilføjer, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er ved at være klar igen, og derefter skal forsvarsspilleren beslutte sig for, hvad der skal ske fremadrettet.
Og her vil Thomas Frank ikke afvise et nyt eventyr i Brentford.
– Der er muligheder for forskellige ting. Men skal aldrig sige 100 procent i fodboldens verden. Han skal først være helt fit, og det er også op til Zanka, hvad der sker, lyder det fra fodboldtræneren, inden han roser forsvarsstjernen.
– Jeg ser en spiller på træningsbanen, som er ved at komme tilbage på sit normale niveau. Han stemplede ind i sidste sæson mod West Ham og var pissegod. Også for truppen og omgivelserne.
I løbet af pressemødet blev den tidligere Brøndby-træner spurgt, om det er ved at være på tide, at Mathias 'Zanka' Jørgensen træder et skridt ned i sin karriere.
Til spørgsmålet havde Thomas Frank et meget klart svar.
– Det er nok for tideligt at sige, han skal træde et skridt ned. 'Zanka' er en interessant spiller på sit topniveau. Alt er muligt. Han skal være fit, og 'Zanka' skal have et ord med omkring, hvad der skal ske.
– Jeg kan godt se ham have en fremtid i Premier League. De kampe han spillede sidste år, der trådte han ind med nogle overbevisende præstationer.
Thomas Frank og Brentford skal i aktion i Premier League igen på lørdag, når Manchester United og Christian Eriksen kigger forbi London.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED