Thomas Frank: Her er status på ‘Zanka’

Thomas Frank vil ikke udelukke noget, når det kommer til Mathias 'Zanka' Jørgensen.



I slutningen af sidste sæson blev Mathias 'Zanka' Jørgensen ramt af en længerevarende skade. 

Det var eksempelvis en af årsagerne til, at danskeren ikke fik sin kontrakt forlænget med Brentford. 

Men som Tipsbladet skrev tidligere på sommeren, så træner den tidligere FC København-stjerne fortsat med i London. 

Og det er der en meget klar årsag til. Det fortalte Thomas Frank på et pressemøde tirsdag eftermiddag. 

– 'Zanka' fik en skade i sidste sæson, som var længerevarende, og det betød, at hans kontrakt løb ud. Vi kunne ikke rigtig forlænge med en spiller, som var skade på daværende tidspunkt. 

– Han har fået lov at træne med, så han kan blive så fit som muligt, fordi jeg kan godt lide, at vi som klub behandler vores spillere og medarbejdere ordenligt. 

Den danske Premier League-træner tilføjer, at Mathias 'Zanka' Jørgensen er ved at være klar igen, og derefter skal forsvarsspilleren beslutte sig for, hvad der skal ske fremadrettet. 

Og her vil Thomas Frank ikke afvise et nyt eventyr i Brentford.

– Der er muligheder for forskellige ting. Men skal aldrig sige 100 procent i fodboldens verden. Han skal først være helt fit, og det er også op til Zanka, hvad der sker, lyder det fra fodboldtræneren, inden han roser forsvarsstjernen. 

– Jeg ser en spiller på træningsbanen, som er ved at komme tilbage på sit normale niveau. Han stemplede ind i sidste sæson mod West Ham og var pissegod. Også for truppen og omgivelserne. 

I løbet af pressemødet blev den tidligere Brøndby-træner spurgt, om det er ved at være på tide, at Mathias 'Zanka' Jørgensen træder et skridt ned i sin karriere. 

Til spørgsmålet havde Thomas Frank et meget klart svar. 

– Det er nok for tideligt at sige, han skal træde et skridt ned. 'Zanka' er en interessant spiller på sit topniveau. Alt er muligt. Han skal være fit, og 'Zanka' skal have et ord med omkring, hvad der skal ske. 

– Jeg kan godt se ham have en fremtid i Premier League. De kampe han spillede sidste år, der trådte han ind med nogle overbevisende præstationer. 

Thomas Frank og Brentford skal i aktion i Premier League igen på lørdag, når Manchester United og Christian Eriksen kigger forbi London. 





Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Uventet skifte?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Premier League-dansker skal have ny manager

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Fatter intet af Brøndby-bombe



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Overraskende skifte lurer

Bekræfter kæmpebud