Det er netop blevet offentliggjort, at Mads Bidstrup, ligesom han var det i foråret, i den kommende sæson udlejes fra Brentford til FC Nordsjælland.
Premier League-klubben har i samme ombæring meddelt, at danskerens kontrakt er blevet forlænget til sommeren 2024. Derudover giver en option klubben mulighed for at forlænge aftalen med yderligere to år, og det glæder cheftræner Thomas Frank.
– Jeg er meget tilfreds med, at vi har forlænget Mads' kontrakt. Han er en spiller med et stort potentiale, og det er op til os og ham at få mest muligt ud af det. Han er en spiller med mange styrker, der vil fortsætte med at udvikle sig de kommende år, siger han til Brentfords hjemmeside.
– Hans presspil er fra en anden verden. Han dækker banen suverænt og er meget aggressiv. Det passer perfekt til vores stil. Han kan spille som 6'er eller 8'er, og på længere sigt tror jeg, han bliver 6'er. Han lukker alt ned rent defensivt og har en fantastisk acceleration, så han kan drive forbi modspillerne.
– Mads er en topkarakter. Hans mentalitet og målrettethed med hensyn til at gøre sit bedste på træningsbanen hver dag er utrolig. Han er en spiller, som vi nogle gange skal holde tilbage. For Mads' langvarige udvikling er det fantastisk, at han tager til FC Nordsjælland i næste sæson. Det er det næste skridt for ham at spille hver uge. Vi ser frem til at følge hans udvikling i denne sæson.
Mads Bidstrup kom til Brentford fra RB Leipzig.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
England – Ghana
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Conrad Harder får argentinsk chef
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT
Colombia – DR Congo
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Rekord-Messi sparker Argentina videre
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Panama – Kroatien
TOPNYHED