Efter torsdagens 2-0-udesejr over Nottingham Forest har Brentford stadig mulighed for at kvalificere sig til europæisk fodbold i næste sæson, men det spekulerer cheftræner Thomas Frank ikke nærmere over.
Ud over at holdet selv skal skrabe rigeligt med point sammen i de sidste fire ligakampe, er Brentford også afhængig af hjælp i andre turneringer, påpeger danskeren.
England kan få op til ti europæiske deltagere i næste sæson, hvis det hele falder ud til engelsk fordel i Champions League, Europa League og Conference League i de kommende fire uger. Derudover har Frank og Brentford også brug for hjælp fra konkurrenter.
– Der er mange ting, der skal gå vores vej, hvis vi skal i Europa. Vi har brug for, at holdene over os i tabellen smider point, og vi har også brug for, at Manchester City vinder FA Cup-finalen over Crystal Palace.
– Samlet er der mange faktorer, som vi er afhængige af, men som vi ikke selv kan kontrollere, siger Thomas Frank.
Før de sidste fire spillerunder ligger Brentford nummer 11. Klubben skal som minimum blive nummer ni i Premier League for at snuppe en europæisk plads. Og hvis alle andre resultater ikke går Brentfords vej, skal klubben endnu højere op i tabellen.
Allerede nu ligger holdet dog på en bedre placering, end hvis Premier League blev afgjort efter klubbudgetternes størrelse.
Det vil være en stor bedrift, hvis klubben kan indløse en europæisk billet for første gang, mener Frank.
– Om tre kampe vil jeg besvare spørgsmål om, hvorvidt jeg føler, at vi er klar til at kunne spille europæisk fodbold. Både klubben og holdet vokser år for år, og vi er konkurrencedygtige, når vi ikke har så mange skader, som vi havde sidste år. Vi har kontinuerligt præsteret på et højt niveau.
– Hvad vil det sige at blive en europæisk klub? Betyder det, at man skal spille i Europa hvert år? Og hvis det gør, så skal man have et budget, der berettiger til det. Penge er afgørende, siger Thomas Frank.
Han pointerer, at en række faktorer er udslagsgivende for, at Brentford år efter år præsterer bedre, end budgettet burde række til, men at der stadig er et enormt efterslæb sammenlignet med størstedelen af rækken.
Før sæsonen estimerede flere engelske medier, at kun Ipswich havde et lavere lønbudget end Brentford.
– Det gode for os er, at kultur, hårdt arbejde, klare principper og en tydelig spillestil kan løfte en klub og et holds niveau. På de parametre klarer vi os ganske godt, siger danskeren.
Brentford møder Manchester United, Ipswich, Fulham og Wolverhampton i sæsonens sidste fire kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Sverige med drømmestart på VM
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
AGF køber ham
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Holland – Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TRANSFER