Efter torsdagens 2-0-udesejr over Nottingham Forest har Brentford stadig mulighed for at kvalificere sig til europæisk fodbold i næste sæson, men det spekulerer cheftræner Thomas Frank ikke nærmere over.
Ud over at holdet selv skal skrabe rigeligt med point sammen i de sidste fire ligakampe, er Brentford også afhængig af hjælp i andre turneringer, påpeger danskeren.
England kan få op til ti europæiske deltagere i næste sæson, hvis det hele falder ud til engelsk fordel i Champions League, Europa League og Conference League i de kommende fire uger. Derudover har Frank og Brentford også brug for hjælp fra konkurrenter.
– Der er mange ting, der skal gå vores vej, hvis vi skal i Europa. Vi har brug for, at holdene over os i tabellen smider point, og vi har også brug for, at Manchester City vinder FA Cup-finalen over Crystal Palace.
– Samlet er der mange faktorer, som vi er afhængige af, men som vi ikke selv kan kontrollere, siger Thomas Frank.
Før de sidste fire spillerunder ligger Brentford nummer 11. Klubben skal som minimum blive nummer ni i Premier League for at snuppe en europæisk plads. Og hvis alle andre resultater ikke går Brentfords vej, skal klubben endnu højere op i tabellen.
Allerede nu ligger holdet dog på en bedre placering, end hvis Premier League blev afgjort efter klubbudgetternes størrelse.
Det vil være en stor bedrift, hvis klubben kan indløse en europæisk billet for første gang, mener Frank.
– Om tre kampe vil jeg besvare spørgsmål om, hvorvidt jeg føler, at vi er klar til at kunne spille europæisk fodbold. Både klubben og holdet vokser år for år, og vi er konkurrencedygtige, når vi ikke har så mange skader, som vi havde sidste år. Vi har kontinuerligt præsteret på et højt niveau.
– Hvad vil det sige at blive en europæisk klub? Betyder det, at man skal spille i Europa hvert år? Og hvis det gør, så skal man have et budget, der berettiger til det. Penge er afgørende, siger Thomas Frank.
Han pointerer, at en række faktorer er udslagsgivende for, at Brentford år efter år præsterer bedre, end budgettet burde række til, men at der stadig er et enormt efterslæb sammenlignet med størstedelen af rækken.
Før sæsonen estimerede flere engelske medier, at kun Ipswich havde et lavere lønbudget end Brentford.
– Det gode for os er, at kultur, hårdt arbejde, klare principper og en tydelig spillestil kan løfte en klub og et holds niveau. På de parametre klarer vi os ganske godt, siger danskeren.
Brentford møder Manchester United, Ipswich, Fulham og Wolverhampton i sæsonens sidste fire kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Colombia – Ghana
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER