Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Thomas Frank er glad for Brentfords udvikling, men vil tidligst tale europæisk fodbold før sidste spillerunde.



Efter torsdagens 2-0-udesejr over Nottingham Forest har Brentford stadig mulighed for at kvalificere sig til europæisk fodbold i næste sæson, men det spekulerer cheftræner Thomas Frank ikke nærmere over.

Ud over at holdet selv skal skrabe rigeligt med point sammen i de sidste fire ligakampe, er Brentford også afhængig af hjælp i andre turneringer, påpeger danskeren.

England kan få op til ti europæiske deltagere i næste sæson, hvis det hele falder ud til engelsk fordel i Champions League, Europa League og Conference League i de kommende fire uger. Derudover har Frank og Brentford også brug for hjælp fra konkurrenter.

– Der er mange ting, der skal gå vores vej, hvis vi skal i Europa. Vi har brug for, at holdene over os i tabellen smider point, og vi har også brug for, at Manchester City vinder FA Cup-finalen over Crystal Palace.

– Samlet er der mange faktorer, som vi er afhængige af, men som vi ikke selv kan kontrollere, siger Thomas Frank.

Før de sidste fire spillerunder ligger Brentford nummer 11. Klubben skal som minimum blive nummer ni i Premier League for at snuppe en europæisk plads. Og hvis alle andre resultater ikke går Brentfords vej, skal klubben endnu højere op i tabellen.

Allerede nu ligger holdet dog på en bedre placering, end hvis Premier League blev afgjort efter klubbudgetternes størrelse.

Det vil være en stor bedrift, hvis klubben kan indløse en europæisk billet for første gang, mener Frank.

– Om tre kampe vil jeg besvare spørgsmål om, hvorvidt jeg føler, at vi er klar til at kunne spille europæisk fodbold. Både klubben og holdet vokser år for år, og vi er konkurrencedygtige, når vi ikke har så mange skader, som vi havde sidste år. Vi har kontinuerligt præsteret på et højt niveau.

– Hvad vil det sige at blive en europæisk klub? Betyder det, at man skal spille i Europa hvert år? Og hvis det gør, så skal man have et budget, der berettiger til det. Penge er afgørende, siger Thomas Frank.

Han pointerer, at en række faktorer er udslagsgivende for, at Brentford år efter år præsterer bedre, end budgettet burde række til, men at der stadig er et enormt efterslæb sammenlignet med størstedelen af rækken.

Før sæsonen estimerede flere engelske medier, at kun Ipswich havde et lavere lønbudget end Brentford.

– Det gode for os er, at kultur, hårdt arbejde, klare principper og en tydelig spillestil kan løfte en klub og et holds niveau. På de parametre klarer vi os ganske godt, siger danskeren.

Brentford møder Manchester United, Ipswich, Fulham og Wolverhampton i sæsonens sidste fire kampe.

/ritzau/





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Kæk Wass: Han filmede!

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Chelsea med historiens største PL-underskud

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Spår flere træner-ændringer i FC København

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Melder ud om Kasper Hjulmand

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tottenham præsenterer ny træner

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Han er også færdig i FC København

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Varme rygter: Han har været i FC København

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

En historisk katastrofe for Danmark

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne