Efter torsdagens 2-0-udesejr over Nottingham Forest har Brentford stadig mulighed for at kvalificere sig til europæisk fodbold i næste sæson, men det spekulerer cheftræner Thomas Frank ikke nærmere over.
Ud over at holdet selv skal skrabe rigeligt med point sammen i de sidste fire ligakampe, er Brentford også afhængig af hjælp i andre turneringer, påpeger danskeren.
England kan få op til ti europæiske deltagere i næste sæson, hvis det hele falder ud til engelsk fordel i Champions League, Europa League og Conference League i de kommende fire uger. Derudover har Frank og Brentford også brug for hjælp fra konkurrenter.
– Der er mange ting, der skal gå vores vej, hvis vi skal i Europa. Vi har brug for, at holdene over os i tabellen smider point, og vi har også brug for, at Manchester City vinder FA Cup-finalen over Crystal Palace.
– Samlet er der mange faktorer, som vi er afhængige af, men som vi ikke selv kan kontrollere, siger Thomas Frank.
Før de sidste fire spillerunder ligger Brentford nummer 11. Klubben skal som minimum blive nummer ni i Premier League for at snuppe en europæisk plads. Og hvis alle andre resultater ikke går Brentfords vej, skal klubben endnu højere op i tabellen.
Allerede nu ligger holdet dog på en bedre placering, end hvis Premier League blev afgjort efter klubbudgetternes størrelse.
Det vil være en stor bedrift, hvis klubben kan indløse en europæisk billet for første gang, mener Frank.
– Om tre kampe vil jeg besvare spørgsmål om, hvorvidt jeg føler, at vi er klar til at kunne spille europæisk fodbold. Både klubben og holdet vokser år for år, og vi er konkurrencedygtige, når vi ikke har så mange skader, som vi havde sidste år. Vi har kontinuerligt præsteret på et højt niveau.
– Hvad vil det sige at blive en europæisk klub? Betyder det, at man skal spille i Europa hvert år? Og hvis det gør, så skal man have et budget, der berettiger til det. Penge er afgørende, siger Thomas Frank.
Han pointerer, at en række faktorer er udslagsgivende for, at Brentford år efter år præsterer bedre, end budgettet burde række til, men at der stadig er et enormt efterslæb sammenlignet med størstedelen af rækken.
Før sæsonen estimerede flere engelske medier, at kun Ipswich havde et lavere lønbudget end Brentford.
– Det gode for os er, at kultur, hårdt arbejde, klare principper og en tydelig spillestil kan løfte en klub og et holds niveau. På de parametre klarer vi os ganske godt, siger danskeren.
Brentford møder Manchester United, Ipswich, Fulham og Wolverhampton i sæsonens sidste fire kampe.
/ritzau/
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
FC København-boss i smuttur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
FCK-boss kan snart præsentere noget
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED