Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Thomas Frank er glad for Brentfords udvikling, men vil tidligst tale europæisk fodbold før sidste spillerunde.



Efter torsdagens 2-0-udesejr over Nottingham Forest har Brentford stadig mulighed for at kvalificere sig til europæisk fodbold i næste sæson, men det spekulerer cheftræner Thomas Frank ikke nærmere over.

Ud over at holdet selv skal skrabe rigeligt med point sammen i de sidste fire ligakampe, er Brentford også afhængig af hjælp i andre turneringer, påpeger danskeren.

England kan få op til ti europæiske deltagere i næste sæson, hvis det hele falder ud til engelsk fordel i Champions League, Europa League og Conference League i de kommende fire uger. Derudover har Frank og Brentford også brug for hjælp fra konkurrenter.

– Der er mange ting, der skal gå vores vej, hvis vi skal i Europa. Vi har brug for, at holdene over os i tabellen smider point, og vi har også brug for, at Manchester City vinder FA Cup-finalen over Crystal Palace.

– Samlet er der mange faktorer, som vi er afhængige af, men som vi ikke selv kan kontrollere, siger Thomas Frank.

Før de sidste fire spillerunder ligger Brentford nummer 11. Klubben skal som minimum blive nummer ni i Premier League for at snuppe en europæisk plads. Og hvis alle andre resultater ikke går Brentfords vej, skal klubben endnu højere op i tabellen.

Allerede nu ligger holdet dog på en bedre placering, end hvis Premier League blev afgjort efter klubbudgetternes størrelse.

Det vil være en stor bedrift, hvis klubben kan indløse en europæisk billet for første gang, mener Frank.

– Om tre kampe vil jeg besvare spørgsmål om, hvorvidt jeg føler, at vi er klar til at kunne spille europæisk fodbold. Både klubben og holdet vokser år for år, og vi er konkurrencedygtige, når vi ikke har så mange skader, som vi havde sidste år. Vi har kontinuerligt præsteret på et højt niveau.

– Hvad vil det sige at blive en europæisk klub? Betyder det, at man skal spille i Europa hvert år? Og hvis det gør, så skal man have et budget, der berettiger til det. Penge er afgørende, siger Thomas Frank.

Han pointerer, at en række faktorer er udslagsgivende for, at Brentford år efter år præsterer bedre, end budgettet burde række til, men at der stadig er et enormt efterslæb sammenlignet med størstedelen af rækken.

Før sæsonen estimerede flere engelske medier, at kun Ipswich havde et lavere lønbudget end Brentford.

– Det gode for os er, at kultur, hårdt arbejde, klare principper og en tydelig spillestil kan løfte en klub og et holds niveau. På de parametre klarer vi os ganske godt, siger danskeren.

Brentford møder Manchester United, Ipswich, Fulham og Wolverhampton i sæsonens sidste fire kampe.

/ritzau/





LIVE

LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’

Laver aftale med Frederik Birk

– Han ender i Premier League

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Randers FC – FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Silkeborg IF – OB

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Sønderjyske – Viborg FF

Cooper gav hård og ærlig besked

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Tottenham under stregen

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Chelsea – Manchester City

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Arsenal snublede i guldkampen

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

AGF snubler i guldkampen