Efter torsdagens 2-0-udesejr over Nottingham Forest har Brentford stadig mulighed for at kvalificere sig til europæisk fodbold i næste sæson, men det spekulerer cheftræner Thomas Frank ikke nærmere over.
Ud over at holdet selv skal skrabe rigeligt med point sammen i de sidste fire ligakampe, er Brentford også afhængig af hjælp i andre turneringer, påpeger danskeren.
England kan få op til ti europæiske deltagere i næste sæson, hvis det hele falder ud til engelsk fordel i Champions League, Europa League og Conference League i de kommende fire uger. Derudover har Frank og Brentford også brug for hjælp fra konkurrenter.
– Der er mange ting, der skal gå vores vej, hvis vi skal i Europa. Vi har brug for, at holdene over os i tabellen smider point, og vi har også brug for, at Manchester City vinder FA Cup-finalen over Crystal Palace.
– Samlet er der mange faktorer, som vi er afhængige af, men som vi ikke selv kan kontrollere, siger Thomas Frank.
Før de sidste fire spillerunder ligger Brentford nummer 11. Klubben skal som minimum blive nummer ni i Premier League for at snuppe en europæisk plads. Og hvis alle andre resultater ikke går Brentfords vej, skal klubben endnu højere op i tabellen.
Allerede nu ligger holdet dog på en bedre placering, end hvis Premier League blev afgjort efter klubbudgetternes størrelse.
Det vil være en stor bedrift, hvis klubben kan indløse en europæisk billet for første gang, mener Frank.
– Om tre kampe vil jeg besvare spørgsmål om, hvorvidt jeg føler, at vi er klar til at kunne spille europæisk fodbold. Både klubben og holdet vokser år for år, og vi er konkurrencedygtige, når vi ikke har så mange skader, som vi havde sidste år. Vi har kontinuerligt præsteret på et højt niveau.
– Hvad vil det sige at blive en europæisk klub? Betyder det, at man skal spille i Europa hvert år? Og hvis det gør, så skal man have et budget, der berettiger til det. Penge er afgørende, siger Thomas Frank.
Han pointerer, at en række faktorer er udslagsgivende for, at Brentford år efter år præsterer bedre, end budgettet burde række til, men at der stadig er et enormt efterslæb sammenlignet med størstedelen af rækken.
Før sæsonen estimerede flere engelske medier, at kun Ipswich havde et lavere lønbudget end Brentford.
– Det gode for os er, at kultur, hårdt arbejde, klare principper og en tydelig spillestil kan løfte en klub og et holds niveau. På de parametre klarer vi os ganske godt, siger danskeren.
Brentford møder Manchester United, Ipswich, Fulham og Wolverhampton i sæsonens sidste fire kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Sendt hjem fra FC København-træning
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Ser I med, Brøndby?
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Her begynder næste sæson i Superligaen
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TOPNYHED