Thomas Frank raser

Thomas Frank følte sig snydt for et straffespark i kampen mod Aston Villa.



Brentford måtte lørdag tage til takke med et skuffende nederlag til Aston Villa.

Nederlaget betyder, at klubben nu befinder sig i ingenmandsland, hvor der hverken er udsigt til at avancere voldsomt eller det modsatte fra deres aktuelle 12.-plads.

Thomas Frank mener dog, at klubben burde have fået mere ud af hjemmekampen, og han følte sig bortdømt, da Aston Villa-spilleren Axel Disasi efter 64 minutter gled i feltet og derefter nedlagde både sin egen holdkammerat Matty Cash og Brentfords Kevin Schade, som kæmpede om at vinde bolden i feltet. Her mente danskeren, at der burde være dømt straffespark.

– (Axel Disasis forseelse mod Kevin Schade, red.) er et kæmpe, kæmpe straffespark. Jeg forstår ikke, hvordan VAR ikke kan omstøde det. Disasi fældede tydeligt Schade. Den anden situation var lidt blødere, men man kan ikke gå gennem ryggen på en spiller. Den kan jeg måske forstå lidt bedre, men den første er et klart straffespark, fortalte Thomas Frank efter kampen til Sky Sports.

Kampen bød ikke på et hav af chancer, men alligevel var det kun småting der skulle gå op i en højere enhed før det kunne være tippet i retning af London-klubben.

– Vi skabte mange farlige situationer, men havde ikke rigtig marginalerne på vores side. Jeg er virkelig tilfreds med mit hold – især i anden halvleg, hvor jeg føler, vi fortjente mere, end vi fik. Vi spillede med høj intensitet, var offensive og satte dem under pres.

– Selvfølgelig drømmer vi om at ende så højt som muligt. Man kunne se, at (Aston Villa, red.) følte presset, fordi de var tvunget til at vinde. De har hentet fem stærke spillere (i vinterens transfervindue, red.), og det er dét, vi konkurrerer imod.

Brentford skal i næste weekend forsøge, at komme tilbage på sejrskurs, når de skal en tur til Bournemouth.







LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

– Jeg er dum

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Østrig – Jordan

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Belgien – Egypten

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse