Thomas Frank raser

Thomas Frank følte sig snydt for et straffespark i kampen mod Aston Villa.



Brentford måtte lørdag tage til takke med et skuffende nederlag til Aston Villa.

Nederlaget betyder, at klubben nu befinder sig i ingenmandsland, hvor der hverken er udsigt til at avancere voldsomt eller det modsatte fra deres aktuelle 12.-plads.

Thomas Frank mener dog, at klubben burde have fået mere ud af hjemmekampen, og han følte sig bortdømt, da Aston Villa-spilleren Axel Disasi efter 64 minutter gled i feltet og derefter nedlagde både sin egen holdkammerat Matty Cash og Brentfords Kevin Schade, som kæmpede om at vinde bolden i feltet. Her mente danskeren, at der burde være dømt straffespark.

– (Axel Disasis forseelse mod Kevin Schade, red.) er et kæmpe, kæmpe straffespark. Jeg forstår ikke, hvordan VAR ikke kan omstøde det. Disasi fældede tydeligt Schade. Den anden situation var lidt blødere, men man kan ikke gå gennem ryggen på en spiller. Den kan jeg måske forstå lidt bedre, men den første er et klart straffespark, fortalte Thomas Frank efter kampen til Sky Sports.

Kampen bød ikke på et hav af chancer, men alligevel var det kun småting der skulle gå op i en højere enhed før det kunne være tippet i retning af London-klubben.

– Vi skabte mange farlige situationer, men havde ikke rigtig marginalerne på vores side. Jeg er virkelig tilfreds med mit hold – især i anden halvleg, hvor jeg føler, vi fortjente mere, end vi fik. Vi spillede med høj intensitet, var offensive og satte dem under pres.

– Selvfølgelig drømmer vi om at ende så højt som muligt. Man kunne se, at (Aston Villa, red.) følte presset, fordi de var tvunget til at vinde. De har hentet fem stærke spillere (i vinterens transfervindue, red.), og det er dét, vi konkurrerer imod.

Brentford skal i næste weekend forsøge, at komme tilbage på sejrskurs, når de skal en tur til Bournemouth.









LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ståle revser Skotland

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Monsterbud på vej

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Brasiliansk VM-mavepuster