Thomas Frank raser

Thomas Frank følte sig snydt for et straffespark i kampen mod Aston Villa.



Brentford måtte lørdag tage til takke med et skuffende nederlag til Aston Villa.

Nederlaget betyder, at klubben nu befinder sig i ingenmandsland, hvor der hverken er udsigt til at avancere voldsomt eller det modsatte fra deres aktuelle 12.-plads.

Thomas Frank mener dog, at klubben burde have fået mere ud af hjemmekampen, og han følte sig bortdømt, da Aston Villa-spilleren Axel Disasi efter 64 minutter gled i feltet og derefter nedlagde både sin egen holdkammerat Matty Cash og Brentfords Kevin Schade, som kæmpede om at vinde bolden i feltet. Her mente danskeren, at der burde være dømt straffespark.

– (Axel Disasis forseelse mod Kevin Schade, red.) er et kæmpe, kæmpe straffespark. Jeg forstår ikke, hvordan VAR ikke kan omstøde det. Disasi fældede tydeligt Schade. Den anden situation var lidt blødere, men man kan ikke gå gennem ryggen på en spiller. Den kan jeg måske forstå lidt bedre, men den første er et klart straffespark, fortalte Thomas Frank efter kampen til Sky Sports.

Kampen bød ikke på et hav af chancer, men alligevel var det kun småting der skulle gå op i en højere enhed før det kunne være tippet i retning af London-klubben.

– Vi skabte mange farlige situationer, men havde ikke rigtig marginalerne på vores side. Jeg er virkelig tilfreds med mit hold – især i anden halvleg, hvor jeg føler, vi fortjente mere, end vi fik. Vi spillede med høj intensitet, var offensive og satte dem under pres.

– Selvfølgelig drømmer vi om at ende så højt som muligt. Man kunne se, at (Aston Villa, red.) følte presset, fordi de var tvunget til at vinde. De har hentet fem stærke spillere (i vinterens transfervindue, red.), og det er dét, vi konkurrerer imod.

Brentford skal i næste weekend forsøge, at komme tilbage på sejrskurs, når de skal en tur til Bournemouth.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub