Brentford måtte lørdag tage til takke med et skuffende nederlag til Aston Villa.
Nederlaget betyder, at klubben nu befinder sig i ingenmandsland, hvor der hverken er udsigt til at avancere voldsomt eller det modsatte fra deres aktuelle 12.-plads.
Thomas Frank mener dog, at klubben burde have fået mere ud af hjemmekampen, og han følte sig bortdømt, da Aston Villa-spilleren Axel Disasi efter 64 minutter gled i feltet og derefter nedlagde både sin egen holdkammerat Matty Cash og Brentfords Kevin Schade, som kæmpede om at vinde bolden i feltet. Her mente danskeren, at der burde være dømt straffespark.
– (Axel Disasis forseelse mod Kevin Schade, red.) er et kæmpe, kæmpe straffespark. Jeg forstår ikke, hvordan VAR ikke kan omstøde det. Disasi fældede tydeligt Schade. Den anden situation var lidt blødere, men man kan ikke gå gennem ryggen på en spiller. Den kan jeg måske forstå lidt bedre, men den første er et klart straffespark, fortalte Thomas Frank efter kampen til Sky Sports.
Kampen bød ikke på et hav af chancer, men alligevel var det kun småting der skulle gå op i en højere enhed før det kunne være tippet i retning af London-klubben.
– Vi skabte mange farlige situationer, men havde ikke rigtig marginalerne på vores side. Jeg er virkelig tilfreds med mit hold – især i anden halvleg, hvor jeg føler, vi fortjente mere, end vi fik. Vi spillede med høj intensitet, var offensive og satte dem under pres.
– Selvfølgelig drømmer vi om at ende så højt som muligt. Man kunne se, at (Aston Villa, red.) følte presset, fordi de var tvunget til at vinde. De har hentet fem stærke spillere (i vinterens transfervindue, red.), og det er dét, vi konkurrerer imod.
Brentford skal i næste weekend forsøge, at komme tilbage på sejrskurs, når de skal en tur til Bournemouth.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København