Brentford måtte lørdag tage til takke med et skuffende nederlag til Aston Villa.
Nederlaget betyder, at klubben nu befinder sig i ingenmandsland, hvor der hverken er udsigt til at avancere voldsomt eller det modsatte fra deres aktuelle 12.-plads.
Thomas Frank mener dog, at klubben burde have fået mere ud af hjemmekampen, og han følte sig bortdømt, da Aston Villa-spilleren Axel Disasi efter 64 minutter gled i feltet og derefter nedlagde både sin egen holdkammerat Matty Cash og Brentfords Kevin Schade, som kæmpede om at vinde bolden i feltet. Her mente danskeren, at der burde være dømt straffespark.
– (Axel Disasis forseelse mod Kevin Schade, red.) er et kæmpe, kæmpe straffespark. Jeg forstår ikke, hvordan VAR ikke kan omstøde det. Disasi fældede tydeligt Schade. Den anden situation var lidt blødere, men man kan ikke gå gennem ryggen på en spiller. Den kan jeg måske forstå lidt bedre, men den første er et klart straffespark, fortalte Thomas Frank efter kampen til Sky Sports.
Kampen bød ikke på et hav af chancer, men alligevel var det kun småting der skulle gå op i en højere enhed før det kunne være tippet i retning af London-klubben.
– Vi skabte mange farlige situationer, men havde ikke rigtig marginalerne på vores side. Jeg er virkelig tilfreds med mit hold – især i anden halvleg, hvor jeg føler, vi fortjente mere, end vi fik. Vi spillede med høj intensitet, var offensive og satte dem under pres.
– Selvfølgelig drømmer vi om at ende så højt som muligt. Man kunne se, at (Aston Villa, red.) følte presset, fordi de var tvunget til at vinde. De har hentet fem stærke spillere (i vinterens transfervindue, red.), og det er dét, vi konkurrerer imod.
Brentford skal i næste weekend forsøge, at komme tilbage på sejrskurs, når de skal en tur til Bournemouth.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark