Brentford FC har meget vel kun sin frontangriber Ivan Toney på lånt tid.
Den danske cheftræner Thomas Franks offensive talisman Ivan Toney er efter otte måneders karantæne for at have brudt bettingreglerne i engelsk fodbold netop vendt tilbage for London-klubben.
Her er det blevet til to mål i Toneys første tre kampe efter karantænen, mens angriberen i sidste sæson var holdets klare topscorer med 20 sæsonmål i Premier League.
Den målfarlighed forventer Thomas Frank dog at vinke farvel til om et halvt års tid.
– Det er relativt åbenlyst, at Ivan Toney formentlig bliver solgt til sommer, siger Thomas Frank tirsdag på et pressemøde for danske medier.
– Det kan være dyrt at sælge sin bedste spiller, men omvendt ved jeg også, at han til sommer kun har et år tilbage af sin kontrakt med os.
Brentford har til sommer kun papir på den engelske angriber et enkelt år mere, og derfor kan sommerens transfervindue være sidste chance for at indkassere en stor millionsum. Alternativt kan Toney forlade Brentford kvit og frit ved kontraktudløb i sommeren 2025.
– Vi ved også, hvad han er værd. Jeg synes ikke, der er mange spidsangribere i verden, der er bedre end ham lige nu, siger den danske cheftræner.
– Han er en rigtig dygtig angriber, som er i sin bedste fodboldalder. Helt personligt som træner vil jeg helst beholde Toney, men en dag kunne det da være sjovt at se ham på et tophold.
Den 20. januar vendte 27-årige Ivan Toney tilbage for Brentford efter otte måneders karantæne for brud på engelske bettingregler.
Derfor var der heller ikke rift om angriberen i det netop overståede transfervindue i januar, men den situation bliver en anden til sommer, spår Thomas Frank.
– Denne vinter havde vi faktisk ingen bud på ham, men det vil overraske mig, hvis der ikke er en masse klubber, der vil være interesserede i ham.
Thomas Frank og Brentford er inde i en hård periode rent sportsligt med syv nederlag i de seneste otte kampe.
London-klubben ligger lige nu nummer 15 i Premier League med kun tre point ned til Everton under nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bayern München er i pokalfinalen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?