Thomas Frank regner med sommersalg af stjerne

Ivan Toney er en afgørende brik for Brentford-angrebet, men Thomas Frank forventer at miste sin profil.



Brentford FC har meget vel kun sin frontangriber Ivan Toney på lånt tid.

Den danske cheftræner Thomas Franks offensive talisman Ivan Toney er efter otte måneders karantæne for at have brudt bettingreglerne i engelsk fodbold netop vendt tilbage for London-klubben.

Her er det blevet til to mål i Toneys første tre kampe efter karantænen, mens angriberen i sidste sæson var holdets klare topscorer med 20 sæsonmål i Premier League.

Den målfarlighed forventer Thomas Frank dog at vinke farvel til om et halvt års tid.

– Det er relativt åbenlyst, at Ivan Toney formentlig bliver solgt til sommer, siger Thomas Frank tirsdag på et pressemøde for danske medier.

– Det kan være dyrt at sælge sin bedste spiller, men omvendt ved jeg også, at han til sommer kun har et år tilbage af sin kontrakt med os.

Brentford har til sommer kun papir på den engelske angriber et enkelt år mere, og derfor kan sommerens transfervindue være sidste chance for at indkassere en stor millionsum. Alternativt kan Toney forlade Brentford kvit og frit ved kontraktudløb i sommeren 2025.

– Vi ved også, hvad han er værd. Jeg synes ikke, der er mange spidsangribere i verden, der er bedre end ham lige nu, siger den danske cheftræner.

– Han er en rigtig dygtig angriber, som er i sin bedste fodboldalder. Helt personligt som træner vil jeg helst beholde Toney, men en dag kunne det da være sjovt at se ham på et tophold.

Den 20. januar vendte 27-årige Ivan Toney tilbage for Brentford efter otte måneders karantæne for brud på engelske bettingregler.

Derfor var der heller ikke rift om angriberen i det netop overståede transfervindue i januar, men den situation bliver en anden til sommer, spår Thomas Frank.

– Denne vinter havde vi faktisk ingen bud på ham, men det vil overraske mig, hvis der ikke er en masse klubber, der vil være interesserede i ham.

Thomas Frank og Brentford er inde i en hård periode rent sportsligt med syv nederlag i de seneste otte kampe.

London-klubben ligger lige nu nummer 15 i Premier League med kun tre point ned til Everton under nedrykningsstregen.

/ritzau/





Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Stor ros til FC Midtjylland

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vanvittig Victor Froholdt-historie

I spil til stort job

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne