Thomas Frank revser Brentfords fans: Hvad fanden!

Thomas Frank var ikke begejstret for klubbens fans undervejs i lørdagens remis med Chelsea. Han har i sinde at tage en alvorssnak med tilhængerne.



Lørdag eftermiddag spillede Brentford og Chelsea uafgjort 2-2 efter en første halvleg, hvor Thomas Franks mandskab var blevet kørt ud af brættet.

Det faldt ikke i god jord hos Brentfords fans, der ved pausefløjtet sendte Thomas Frank og hans Brentford-mandskab i omklædningsrummet med buhråb i ryggen.

Thomas Frank mente slet ikke, at det var den rigtige måde at håndtere situationen på fra klubbens fans.

– Jeg vil gerne tale med tilhængerne omkring buhråbene, når vi er nede 0-1 til Chelsea. Er det opbakning? Hvad fanden. Fansene var fantastiske, da det stod 1-1 og 2-1. Både trænere og spillere kæmper, men vi har også brug for fansene, siger Thomas Frank efter kampen ifølge The Standard-journalisten Nizaar Kinsella.

Nicolas Jackson sendte Chelsea til pause foran 1-0, men det var et forvandlet Brentford-mandskab, der gik på banen til anden halvleg. Her bragte danske Mads Roerslev balance i regnskabet, inden Yoane Wissa på akrobatisk vis sendte hjemmeholdet i front.

I slutminutterne gik det dog galt, da Axel Disasi sendte kuglen i kassen til slutresultatet 2-2. Det er trods alt Brentfords første point efter nederlag i tre kampe forinden. I det hele taget er Thomas Franks Brentford inde i en hård periode, hvor man kæmper for at holde luft til nedrykningsstregen.

Chelsea er omvendt havnet i ingenmandsland midt i Premier League-tabellen, hvilket også skaber pres på Mauricio Pochettino, der i dag fylder 52 år.






Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Nu er der nyt om Mads Roerslev



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien har et ekstra øje på Messi

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn