Thomas Frank revser Brentfords fans: Hvad fanden!

Thomas Frank var ikke begejstret for klubbens fans undervejs i lørdagens remis med Chelsea. Han har i sinde at tage en alvorssnak med tilhængerne.



Lørdag eftermiddag spillede Brentford og Chelsea uafgjort 2-2 efter en første halvleg, hvor Thomas Franks mandskab var blevet kørt ud af brættet.

Det faldt ikke i god jord hos Brentfords fans, der ved pausefløjtet sendte Thomas Frank og hans Brentford-mandskab i omklædningsrummet med buhråb i ryggen.

Thomas Frank mente slet ikke, at det var den rigtige måde at håndtere situationen på fra klubbens fans.

– Jeg vil gerne tale med tilhængerne omkring buhråbene, når vi er nede 0-1 til Chelsea. Er det opbakning? Hvad fanden. Fansene var fantastiske, da det stod 1-1 og 2-1. Både trænere og spillere kæmper, men vi har også brug for fansene, siger Thomas Frank efter kampen ifølge The Standard-journalisten Nizaar Kinsella.

Nicolas Jackson sendte Chelsea til pause foran 1-0, men det var et forvandlet Brentford-mandskab, der gik på banen til anden halvleg. Her bragte danske Mads Roerslev balance i regnskabet, inden Yoane Wissa på akrobatisk vis sendte hjemmeholdet i front.

I slutminutterne gik det dog galt, da Axel Disasi sendte kuglen i kassen til slutresultatet 2-2. Det er trods alt Brentfords første point efter nederlag i tre kampe forinden. I det hele taget er Thomas Franks Brentford inde i en hård periode, hvor man kæmper for at holde luft til nedrykningsstregen.

Chelsea er omvendt havnet i ingenmandsland midt i Premier League-tabellen, hvilket også skaber pres på Mauricio Pochettino, der i dag fylder 52 år.





LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby