Thomas Frank revser Brentfords fans: Hvad fanden!

Thomas Frank var ikke begejstret for klubbens fans undervejs i lørdagens remis med Chelsea. Han har i sinde at tage en alvorssnak med tilhængerne.



Lørdag eftermiddag spillede Brentford og Chelsea uafgjort 2-2 efter en første halvleg, hvor Thomas Franks mandskab var blevet kørt ud af brættet.

Det faldt ikke i god jord hos Brentfords fans, der ved pausefløjtet sendte Thomas Frank og hans Brentford-mandskab i omklædningsrummet med buhråb i ryggen.

Thomas Frank mente slet ikke, at det var den rigtige måde at håndtere situationen på fra klubbens fans.

– Jeg vil gerne tale med tilhængerne omkring buhråbene, når vi er nede 0-1 til Chelsea. Er det opbakning? Hvad fanden. Fansene var fantastiske, da det stod 1-1 og 2-1. Både trænere og spillere kæmper, men vi har også brug for fansene, siger Thomas Frank efter kampen ifølge The Standard-journalisten Nizaar Kinsella.

Nicolas Jackson sendte Chelsea til pause foran 1-0, men det var et forvandlet Brentford-mandskab, der gik på banen til anden halvleg. Her bragte danske Mads Roerslev balance i regnskabet, inden Yoane Wissa på akrobatisk vis sendte hjemmeholdet i front.

I slutminutterne gik det dog galt, da Axel Disasi sendte kuglen i kassen til slutresultatet 2-2. Det er trods alt Brentfords første point efter nederlag i tre kampe forinden. I det hele taget er Thomas Franks Brentford inde i en hård periode, hvor man kæmper for at holde luft til nedrykningsstregen.

Chelsea er omvendt havnet i ingenmandsland midt i Premier League-tabellen, hvilket også skaber pres på Mauricio Pochettino, der i dag fylder 52 år.





Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio