Thomas Frank revser Brentfords fans: Hvad fanden!

Thomas Frank var ikke begejstret for klubbens fans undervejs i lørdagens remis med Chelsea. Han har i sinde at tage en alvorssnak med tilhængerne.



Lørdag eftermiddag spillede Brentford og Chelsea uafgjort 2-2 efter en første halvleg, hvor Thomas Franks mandskab var blevet kørt ud af brættet.

Det faldt ikke i god jord hos Brentfords fans, der ved pausefløjtet sendte Thomas Frank og hans Brentford-mandskab i omklædningsrummet med buhråb i ryggen.

Thomas Frank mente slet ikke, at det var den rigtige måde at håndtere situationen på fra klubbens fans.

– Jeg vil gerne tale med tilhængerne omkring buhråbene, når vi er nede 0-1 til Chelsea. Er det opbakning? Hvad fanden. Fansene var fantastiske, da det stod 1-1 og 2-1. Både trænere og spillere kæmper, men vi har også brug for fansene, siger Thomas Frank efter kampen ifølge The Standard-journalisten Nizaar Kinsella.

Nicolas Jackson sendte Chelsea til pause foran 1-0, men det var et forvandlet Brentford-mandskab, der gik på banen til anden halvleg. Her bragte danske Mads Roerslev balance i regnskabet, inden Yoane Wissa på akrobatisk vis sendte hjemmeholdet i front.

I slutminutterne gik det dog galt, da Axel Disasi sendte kuglen i kassen til slutresultatet 2-2. Det er trods alt Brentfords første point efter nederlag i tre kampe forinden. I det hele taget er Thomas Franks Brentford inde i en hård periode, hvor man kæmper for at holde luft til nedrykningsstregen.

Chelsea er omvendt havnet i ingenmandsland midt i Premier League-tabellen, hvilket også skaber pres på Mauricio Pochettino, der i dag fylder 52 år.





LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Mexico – England

Canada – Marokko

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK-direktør får job i West Ham

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Brøndby tæt på Superliga-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas