Thomas Frank tilbageholdt Christian Nørgaard

Både Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard kunne godt have rejst med landsholdet i den netop overståede landsholdspause, men Brentford valgte at holde dem hjemme i klubben.



Der er godt nyt for Brentford og Thomas Frank, der i morgen skal en tur til Old Trafford.

Den danske manager kan nemlig igen råde over de danske midtbaneprofiler Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard, der er tilbage efter at have været småskadede i den netop overståede landsholdspause, hvor de begge blev tilbage i London for at pleje skaderne.

– De havde begge to nogle mindre problemer (Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard, red.). Vi kunne godt have sendt dem med deres landshold, men det kunne også have gjort problemerne værre, siger Thomas Frank til Brentfords hjemmeside inden kampen mod Manchester United.

Både Christian Nørgaard og Mikkel Damsgaard spillede den seneste Premier League-kamp, hvor Brentford slog Wolves med 5-3. I kampen scorede Christian Nørgaard, mens Mikkel Damsgaard lagde op til to mål.

Modsat de to ser det ikke lige så godt ud for Mathias Jensen, der ikke kommer i spil i weekendens opgør mod De Røde Djævle.

– Mathias Jensen træner rigtig fint med, også med resten af holdet, men det er for tidligt at risikere noget med ham. Det ser dog positivt ud frem mod kampen mod Ipswich.

Senest Brentford og Manchester United spillede mod hinanden, udviklede kampen sig til et stort overtidsdrama, da Mason Mount bragte United foran med 1-0 i det sjette minut af overtiden, kun for at se Brentford udligne tre minutter senere på en scoring af Kristoffer Ajer.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

DR Congo – Uzbekistan

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Algeriet – Østrig

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Jordan – Argentina

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs